PDF

Francis Bacon – Yeni Atlantis PDF Oku indir

Francis Bacon – Yeni Atlantis PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Francis Bacon – Yeni Atlantis kitabını araştırdık. Ayrıca Francis Bacon tarafından kaleme alınan Francis Bacon – Yeni Atlantis kitap özetinin yanı sıra, Francis Bacon – Yeni Atlantis pdf oku, Francis Bacon – Yeni Atlantis yandex, Francis Bacon – Yeni Atlantis e-kitap pdf, Francis Bacon – Yeni Atlantis PDF Drive, Francis Bacon – Yeni Atlantis Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Francis Bacon – Yeni Atlantis PDF indir Oku

Francis Bacon’ın Yeni Atlantis metni büyük olasılıkla 1624 senesinde kaleme alınmıştı. [2] Bu tarihten üç yıl sonra Dr. William Rawley’in editörlüğünde Bacon’ın testlerinin toplandığı Sylva Sylvarum adlı kitabın son bölümünde yayınlandı. Bir hukukçu, devlet adamı, filozof ve yazar olan Bacon, Rönesans’tan yeniçağa, öteki adıyla moderniteye geçiş döneminin en mühim simalarından biridir. Bacon tıpkı iki suratlı Roma Tanrısı Janus gibi, yüzünün biriyle geçmişe ötekisiyle geleceğe bakar. Böylelikle, bilimin desteğiyle ele geçirileceğini ve nihayetinde enikonu hâkim olunabileceğini düşündüğü toplumsal dünyayı ve doğayı yazılarında tasarımların nesnesi yapabilmiştir. Bacon’ın modern yeniçağa, bundan dolayı aydınlanmaya dönük bilimsel çabalarını tanımlamak istersek, İngiliz bilim tarihçisi E. A. Burtt’ün şu düşüncelerine atıf yapabiliriz: [3] “Bacon’ın doğa bilimlerini, en üst düzlemde uyum sağlamış, işbirliğine dayalı bir girişim olarak görmesi; elle tutulur, gözle görülür deneylerin zorunlu ve reddedilmezliğini ampirisit bir anlayışla vurgulaması; Hipotezlere (varsayımlara) güvenmemesi ve tümdengelimci yönteme ilişkin kapsamlı analizi; –bütün bunlar 17. yüzyılın ortasında halen bilimi özümsemeyen bireylerin zihinlerine yerleşmiş anlayış ve görüşlerdi.” Yeni Atlantis, Bacon külliyatı içinde bir fragment özelliği taşır; bölük pörçük, tasarımsal düşünceler içeren bir metindir bu. Ne var ki bu kitapçık, niceliksel boyutuyla çok orantısız bir etki yapmış, Bacon’ın eserleri içinde çok özel bir yer tutarak günümüze kadar gündemde kalmıştır. Bacon’ın bilim programı ve onun olabilecek olan bir gelecek dünyasına ilişkin tasarımı, onun başka hiçbir metninde Yeni Atlantis’te olduğu kadar elle tutulur, gözle görülür bir biçimde sunulmamıştır. Yeni Atlantis metin türü olarak ele alındığında, metin teorilerinin diliyle söyleyecek olursak, kurmaca metin ile kullanmalık metin; bir başka deyişle, edebiyat ile bilim içinde bir yerde durmaktadır. En azından onu, yayınevimizde çıkan, Thomas More’un Ütopya’sıyla karşı karşıya geldirdığımızda, metin kurmacaveyaha yakın bir metin olarak bir romanın kimi ayrıntı kısmını paylaşmaktadır.

Bacon’ın Yeni Atlantis’ini More’un Ütopya’sıyla karşı karşıya geldirıp anlamaya, daha doğrusu, bu metnin ütopik niteliğini belirlemeye çalırsak, Yeni Atlantis’in bir ‘bilim-toplumu’ modeli (ütopyası) sunmaya çalıştığını söylemek olabilecekdür. Bu bilimsel toplum modeli, öte yandan da Bacon’ın ilgi alanlarının ve geleceğe ilişkin düşüncelerin çok çeşitliliğini yansıtır. Bacon insanın kolektif yaşamıyla alakalı, örneğin aile, devlet gibi alanlar ile ilgili, sosyal öbek, ekonomi ve sosyal ilişkiler hususunda More kadar kapsamlı olmasa da bazı görüşler ortaya atar.

Francis Bacon – Yeni Atlantis PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu