PDF

Francisco Vergara – Liberalizm Felsefi Temelleri PDF Oku indir

Francisco Vergara – Liberalizm Felsefi Temelleri PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Francisco Vergara – Liberalizm Felsefi Temelleri kitabını araştırdık. Ayrıca Francisco Vergara tarafından kaleme alınan Francisco Vergara – Liberalizm Felsefi Temelleri kitap özetinin yanı sıra, Francisco Vergara – Liberalizm Felsefi Temelleri pdf oku, Francisco Vergara – Liberalizm Felsefi Temelleri yandex, Francisco Vergara – Liberalizm Felsefi Temelleri e-kitap pdf, Francisco Vergara – Liberalizm Felsefi Temelleri PDF Drive, Francisco Vergara – Liberalizm Felsefi Temelleri Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Francisco Vergara – Liberalizm Felsefi Temelleri PDF indir Oku

Bu kitap “liberalizm” olarak adlandırılan siyasal tasarıyı ele almaktadır. Biz bu lügattan, 18. yüzyılın ikinci yarısı boyunca, Birleşik Krallık’ta Adam Smith ve David Hume, Fransa’da Turgot ve Condorcet, ABD’de Thomas Jefferson, Almanya’da Humboldt ve Kant, vd. tarafından ileri sürülen toplumsal örgütlenme tasarısını anlıyoruz. Söz konusu olan, geniş bir ifade özgürlüğüne; kişisel, ekonomik ve dinsel geniş bir özgürlük alanına; geçmişte talep edilenden fazla daha büyük bir özgürlük alanına sahip olunmasını salık veren bir toplum tasarısıdır. Bu tasarı (kendisine eşlik eden tanışmalar ve öğretiler bütünüyle birlikte), bir çok reformcunun “iyi bir toplum”un nasıl olması gerektiği hususundaki düşüncelerini büyük ölçüde etkilemiştir ve hâlâ da etkilemeye sürdürmektedir. Bu tasan özellikle, Turgot’nun 1774-1776 içindeki kısa bakanlık dönemi sırasında giriştiği reformlara (krallık angaryalarının kaldırılması, tahıl ticaretinin serbest bırakılması, loncaların kapatılması, vd.) esin kaynağı olmuş; Fransız Devrimi’nin 1789-1791 içindeki ılımlı zamanında gerçekleştirdiği reformları (vergi eşitliği, iç gümrüklerin kaldırılması, vd.) etkilemiş; Amerika’da 1776’da bağımsızlıklarını kazanan on üç İngiliz sömürgesindenbazılarının bağımsızlık ardından donandıkları kurumlar (insan haklarını sıralayan yazılı anayasalar, temel eğitimin zorunlu ve parasız -veya aşağı yukarı parasız- olması, vd.) üzerinde tesirini hissettirmiş; bunun yanı sıra, Birleşik Krallık’ta Napolyon savaşlarının bitiminden sonra sürdürülen temel reformlar (yeni Poor Laws’un hazırlanması, Corn Laws’un yürürlükten kaldırılması, vd.) üzerinde etkili olmuştur. İnsanlar, özgürlüğün sahip olması gereken genişlik ile ilgili tarihin bütün dönemlerinde tartışmışlar; şu veya bu özgürlüğün iyi mi yoksa kötü mü olduğuna dair; özgürlüğün şu veya bu insan grubuna verilmesi veya verilmemesi gerektiğine dair kafa yormuşlardır. Bu anlamda, 16. yüzyılda, örneğin Amerika’daki kızılderililerin mülkiyet ile ilgilin yararlanmalarının gerekli olup olmadığını karara bağlamak üzere İspanya’da büyük tartışmalar patlak vermiş; veya 17. yüzyılda, ateizm lehinde gerekçeler ileri sürme özgürlüğünün ifade özgürlüğüne dahil olmasının gerekip gerekmediğini belirlemek üzere İngiltere’de ve Fransa’da tartışmalar yaşanmıştır.

Misal verilecek olursa, Locke ifade özgürlüğünün bu kadar ileriye gitmemesi gerektiğini ileri sürmüştür. Liberalizmin bu tartışmalara göre özgüllüğü, mevcut sistem içinde bir veya iki ek özgürlük talebinde bulunmaması, yeni bir sistem içinde kendi aralarında birbirlerine bağlı, bi hayli geniş bir özgürlükler yelpazesi talep etmesidir… Ve bu özgürlükler, belirli bir grup insan için değil, belirli bir uygarlık düzeyine erişmiş bütün halklar için, halta kimi kez insanlığın bütünü için talep edilmiştir. Bu özellik, bu sürede geliştirilen öğretinin (gerekçeler ve ispatlar), başka ülkelerde ve başka koşullarda söz konusu sorunlar üzerine yapılan tartışmaları günümüze kadar etkilemeyi sürdürmüş olmasını açıklamaktadır.

Francisco Vergara – Liberalizm Felsefi Temelleri PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu