PDF

Françoise Gilot, Carlton Lake – Picasso İle Yaşamak PDF Oku indir

Françoise Gilot, Carlton Lake – Picasso İle Yaşamak PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Françoise Gilot, Carlton Lake – Picasso İle Yaşamak kitabını araştırdık. Ayrıca Carlton LakeFrançoise Gilot tarafından kaleme alınan Françoise Gilot, Carlton Lake – Picasso İle Yaşamak kitap özetinin yanı sıra, Françoise Gilot, Carlton Lake – Picasso İle Yaşamak pdf oku, Françoise Gilot, Carlton Lake – Picasso İle Yaşamak yandex, Françoise Gilot, Carlton Lake – Picasso İle Yaşamak e-kitap pdf, Françoise Gilot, Carlton Lake – Picasso İle Yaşamak PDF Drive, Françoise Gilot, Carlton Lake – Picasso İle Yaşamak Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Françoise Gilot, Carlton Lake – Picasso İle Yaşamak PDF indir Oku

Modern sanatla ilgilenen bir çok kişi gibi ben de Picasso’nun eserlerini ve yaşamını uzun seneler boyunca, olabilecek olduğunca yakında zamandan takip ettim. Onu, yaşamına giren herkesin gözlerinden görmeye çalıştım. Hem Picasso’nun hem de benim yaşamımda görünen ilk gözler; Montmartre’deki Bateau Lavoir’daki ilk zamanlarında Picasso’ya eşlik eden Fernande Olivier’ye aitti. Olivier uzun seneler sonra eşime Fransızca dersleri vermek için Paris’teki evime geldiğinde Picasso ile geçirdiği günlerin acı tatlı anılarını da birlikte getirmişti. Bundan hemen hemen on yıl önce Alice Toklas, Midi’de Picasso ve Françoise Gilot’yu ziyaret ettiğini anlatmıştı. Françoise ile ilgili çok övgüyle bahsetmemiş fakat istemeden beni Françoise Gilot’nun çok enteresan bir kişi olduğuna inandırmayı başarmıştı. Birkaç ay sonra Salon de Mai’de fotoğraflarınden birini gördüğümde kendisine olan ilgim daha da artmıştı. Lakin onunla çok seneler sonra tanışacaktım. Françoise Gilot ile ilk görüşmem 1956 senesinde, Picasso ile ilgili The Atlantic Monthly dergisinin kapağında bulunacak bir yazı yazarken gerçekleşti. O gün görüşmemiz daha bitmeden, kendisinin Picasso’nun düşüncelerini ve eserlerini tanıdığım başka herkesten daha derinden ve gerçekten kavradığını anlamıştım. Daha sonra seneler içinde Picasso ve resim sanatı ile ilgili sürekli olarak konuşma fırsatı bulduk. Soğuk ve yağışlı bir Ocak sabahı Neuilly’de öğle yemeği yerken de kendimizi bu kitap üzerinde çalışırken bulduk. Kitap üzerinde çalışırken Gilot’nun hafızasının ne kadar kuvvetli olduğu hususunda sürekli olarak hayretler içinde kaldım. Françoise birlikte geçirdikleri on yıl boyunca kendisinin ve Picasso’nun her konuşmasını kelimesi kelimesine hatırlıyordu. Picasso’dan yapılan alıntılar kendisinin birebir kelimeleridir.

Ben de onunla birlikte geçmişe giderek gözümün önünden geçen film şeritlerine farklı bakış açılarından yaklaştım. Bir konu ile ilgili ilk konuşmamızla ikinci konuşmamız içinde haftalar, hatta aylar bile geçmiş olsa da anlattıklarının her seferinde tutarlı olduklarını gördüm – en basit cümle, tarz, konuşma şekli bile doğruydu. Picasso’nun Cannes’da yetmiş beşinci doğum gününün hemen ardından bana ayrıntı kısmıyla anlattığı ve yanında kayda geçirdiğim çoğu olay, Françoise ile yaptığımız konuşmalarda da aynı biçimde geçmekteydi. Aradaki tek fark, hadiseleri Picasso adına anlatanın Françoise olmasıydı. Picasso’nun Françoise’e yazdığı mektupları, Françoise’in o zamanda tuttuğu notları, günlükleri ve Güney Fransa’daki evinin tavan içinde oldukları için, 1955 senesinde birden fazla özel eşyasıyla aynı kaderi paylaşmaktan mucize eseri kurtulan çok sayıda –kocaman üç kutu dolusu– diğer mühim belgeyi okuyarak anlatılanların doğruluğunu kontrol etme şansı buldum.

Françoise Gilot, Carlton Lake – Picasso İle Yaşamak PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu