PDF

Franz Kafka – Sevgili Milena PDF Oku indir

Franz Kafka – Sevgili Milena PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Franz Kafka – Sevgili Milena kitabını araştırdık. Ayrıca Franz Kafka tarafından kaleme alınan Franz Kafka – Sevgili Milena kitap özetinin yanı sıra, Franz Kafka – Sevgili Milena pdf oku, Franz Kafka – Sevgili Milena yandex, Franz Kafka – Sevgili Milena e-kitap pdf, Franz Kafka – Sevgili Milena PDF Drive, Franz Kafka – Sevgili Milena Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Franz Kafka – Sevgili Milena PDF indir Oku

Franz Kafka’nın anadili Almancaydı, Almanca yazardı yazılarını. Milena, Kafka’nın değerini daha o zaman anlamış, bunları Çekçeye çevirmeye başlamıştı. Tanışmaları bu yüzden oldu. 1920 senesinde, Kafka ciğerlerinden hastalanmış, Meran’da dinleniyordu. Milena Viyana’daydı. Birbirlerini görmeden mektuplaşmaya başladılar; dostça başlayan mektuplaşmalar kısa bir süre sonra tutkulu bir sevgiye döndü. Aslını söylemek gerekirse bu sevgi yalnız mektuplarda kaldı. (Kierkegard veya Werther’in sevgisi gibi.) Üç yıl sürdü mektuplaşmalar; iki veya üç kez buluşabildiler. Kafka bir sürü iç çatışmalar, bunalmalar içindeydi. Her buluşmadan sonra büyük bir günah işlemiş sanır, suçlu görürdü kendini; tiksinir, üzülür gene de özlerdi. Milena o sıralarda evliydi; Kafka da nişanlıydı. (Kafka bir kızla iki kez olmak üzere üç kez nişanlanmıştır.) Ama çok sonraları bambaşka bir kızla, Dora Dymant adında bir Yahudi kızıyla evlendi. Kafka’nın son günleri Milena gibi yalnız geçmedi; çok hastaydı, ama gözünün içine bakan karısı Dora vardı yanında, bir de arkadaşı Dr.

Klopstock. Acıları dayanılmaz duruma gelince, doktorun kendisine verdiğisözü anımsatarak şu kelimelerisöylemişti Kafka; “Çektirme, öldür beni, öldürmezsen katilsayılırsın.” Milena soylu bir Çek ana babadan geliyordu. Yurdu için dövüşen büyükbabasını Almanlar kurşuna dizmişti. Kocasıyla mutlu değildi. Milena’nın yakın bir arkadaşı olan ve bu mektupları yayınlayan Willy Hass şöyle anlatıyordu Milena’yı: “Stendhal’ın eski İtalyan kroniklerinden alıp romanlarına aktardığı tiplere benzerdi Milena. Tutkuluydu, gözü-pek, akıllı ve kararlarında çok soğukkanlıydı. Arkadaş olarak bulunmaz bir kadındı: yardımı seven, kendini yüzde yüz vermesini bilen, ama öylesine de almasını isteyen bir kadın! Tutkuları için her şeyi göze alır, düşüncesiz davranırdı. Yarını yoğunu cömertçe harcamış bir insandı:Yaşamını, parasını, duygularını.»” Bu mektupları Milena 1939 senesinde W. Hass’a vermiştir. Hass’m dediğine göre, tarihsiz mektupların bir düzene konulması çok zor olmuş. Ne yazık ki, Hass mektuplarda okunabilecek biçimde karalanmış satırları almamış kitaba, yaşayan bireyler üstüne yazılan bölümleri de çıkartmıştır. Arada bir iki mektubun eksik olduğunu da bir yere bağlanmayan, havada kalan tümcelerden anlıyoruz; bu eksik mektupları Milena vermemiş olacak. Ne yazık ki, Milena’nın Kafka’ya yazdığı mektuplar yok elimizde, ne olduğu bilinmemekte bu mektupların.

Milena sonradan kocasından ayrılmıştı, “Hitler senelerında” Yahudi dostu diye onu toplama kampına aldılar. 17 Mayıs 1944’te – özgürlüğe kavuşamadan – öldü.

Franz Kafka – Sevgili Milena PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu