PDF

Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm PDF Oku indir

Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm kitabını araştırdık. Ayrıca Friedrich Engels tarafından kaleme alınan Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm kitap özetinin yanı sıra, Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm pdf oku, Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm yandex, Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm e-kitap pdf, Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm PDF Drive, Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm PDF indir Oku

ÖNÜNÜZDEKİ kitapçığın içeriğim kapsayan sayfalar, Friedrich Engels’in en yeni yapıtı Die Umwälzung der Wissenschaft’ın[9*] çevirisi olarak önce Revue Socialiste’te 2 üç makale halinde yayınlandı.[10*] Modern sosyalizmin en seçkin savunucularından biri [sayfa 21] olan Friedrich Engels, ilkin 1844’te, Marx’ın ve Ruge’un Paris’te çıkardıkları Deutshe-Französischen Jahrbücher’de 3 yayına giren “Umrisse zu einer Kritik der Nationalökonomie”si[11*] ile tanındı. Bilimsel sosyalizmin genel ilkelerinden birkaçı, daha “Umrisse”de formülleştirilmiştir. Engels, ardından yaşadığı Manchester’da, Marx’ın Kapital’de gereği gibi değerlendirdiği pek mühim bir yapıtı, Die Lage der arbeitenden Klasse in England’ı (Almanca olarak) yazdı (1845). İngiltere’de ilk olduğu sırada –ardından Brüksel’de iken olduğu gibi– sosyalist hareketin resmî organı Northern Star’da 4 ve Robert Owen’ın New Moral World’unda 5 birlikte çalıştı. Brüksel’de iken Engels ve Marx, Flaman ve Valon işçi kulüpleriyle ilişkili olan komünist Alman İşçi Birliğini 6 kurdular; ve Bornstedt’le birlikte Deutsche-BrüsselerZeitung’u 7 çıkardılar. Karl Schapper’in 1839 Blanquis suikastına katılıp Fransa’dan kaçtıktan sonra kurduğu Adiller Birligi’ne (Bundes des Gerechten) (Londra’da), bu birliğin Alman komitesinin çağrısı üzerine üye oldular. Gizli derneklerdeki bilinegelen kurallar giderildikten sonra, birlik, ülkeler arası Komünistler Birligi’ne dönüştürüldü. Varolan koşullarda birliğin hükümetler karşısında daha az gizli olmaması gerekiyordu. 1847’de Marx ve Engels, birliğin Londra’daki ülkeler arası kongresinde, Şubat devriminden hemen önce yayına giren ve aşağryukarı bütün Avrupa dillerine çevrilen Komünist Parti Manifestosu’nu[12*] yazmakla vazifelendirildiler.[13*] Aynı yıl, burjuva radikallerin ve sosyalist işçilerin temsilcilerinin buluştuği açık ve ülkeler arası bir birlik [sayfa 22] olan Brüksel Demokratik Derneği’nin 6 kurulmasında birlikte çalıştılar. Şubat devriminden sonra Engels, Mars’ın 1844’te Köln’de kurduğu ve 1849 Mayısında bir Prusya coup d’état’sı ile kapatılan Neue Rheinische Zeitung’un 9 yazıkurulu üyelerinden biri oldu. Engels, Elberfelder ayaklanmasına katıldıktan sonra, o zaman bir gönüllü taburunun albayı olan Adjutatn Willichs imiş gibi, Prusya’ya karşı açılan Badener seferine katıldı.[14*] Londra’da, 1850’de Neue Rheinische Zeitung’da birlikte çalıştılar. Marx’ın çıkardığı ve Hamburg’da basılan Politisch-ökonomische Revue’de, 10 19 yıl sonra Leipzig’de bir kitapçık olarak yayına giren ve üç baskı yapan Alman Köylü Savaşı (Der deutsche Bauernkrieg)[15*] adlı yapıtını ilk kez paylaştı.

Almanya’da sosyalist hareketin yeniden canlanmasından sonra, Engels, Volksstaat’ta 11 ve Vorwärts’te yayına giren makalelerinin en mühimlerini yazdı. Bunların pek çoğu Soziaies aus Russland,[16*] Breussischer Schnaps im deutschen Reichstag,[17*] Zur Wohnungsfrage,[18*] Die Bakunisten an der Arbeit[19*] vb. el kitapçıkları halinde yayınlandı. Engels, 1870te Manchester’dan Londra’ya çekildikten sonra, Enternasyonal genel danıştayı üyesi oldu ve İspanya, Portekiz ve İtalya ile haberleşmekle vazifelendirildi. Alay ederek Herrn Eugen Dührings Umwälzung der Wissenschaft adını verdiği en son makaleler dizisini (bay Eugen Dühring’in genelde bilim ve özel olarak sosyalizm [sayfa 23] üzerine sözde yeni teorilerine karşılık olarak) Vorwärts’e gönderdi. Bu dizi bir ciltte birleştirildi ve Alman sosyalistleri içinde büyük başarı kazandı. Önünüzdeki kitapçıkta bu kitabın teorik bölümünden bilimsel sosyalizme belirli bir ölçüde bir giriş oluşturan en uygun özetleri veriyoruz. [sayfa 24]

Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu