PDF

Fulya Taşçeviren – Kolay, Kısa, Keyifli Psikoloji PDF Oku indir

Fulya Taşçeviren – Kolay, Kısa, Keyifli Psikoloji PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Fulya Taşçeviren – Kolay, Kısa, Keyifli Psikoloji kitabını araştırdık. Ayrıca Fulya Taşçeviren tarafından kaleme alınan Fulya Taşçeviren – Kolay, Kısa, Keyifli Psikoloji kitap özetinin yanı sıra, Fulya Taşçeviren – Kolay, Kısa, Keyifli Psikoloji pdf oku, Fulya Taşçeviren – Kolay, Kısa, Keyifli Psikoloji yandex, Fulya Taşçeviren – Kolay, Kısa, Keyifli Psikoloji e-kitap pdf, Fulya Taşçeviren – Kolay, Kısa, Keyifli Psikoloji PDF Drive, Fulya Taşçeviren – Kolay, Kısa, Keyifli Psikoloji Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Fulya Taşçeviren – Kolay, Kısa, Keyifli Psikoloji PDF indir Oku

Hep merak ederim, neden bilimsel yazılar adeta sıkıcı olmak zorundaymış gibi yazılır. Eğlenceli olunca öğrenmeyi mi önüne geçer yoksa karizması mı sarsılır yazının veya yazanın? Politikacıların, cevabı yalnızca evet veya hayır kadar basit olan sorulara saatler süren ve manası pek de kavranamayan yanıtlar vermeleri gibi, bazı kitaplar da bir terimi o kadar uzun ve güzel(!) anlatırlar ki terimin ne demek olduğunu bir türlü anlayamayız. İşte bu yüzden böyle bir kitap yazmaya karar verdim. Bu kitabı okurken entelektüel ve bilimsel bir anlatımla karşılaşmayacaksınız. Belki kimileri bunu çok saçma bulacak, kimileri küçümseyecek, ama belki de bu yeni bakış açısı çok beğenilecek ve kimileri “Hah, tamam, kitap dediğin işte böyle olmalı!” diyecek. Aynen Einstein’ın görecelik kuramı için dile getirdiği gibi; “Eğer bu kuramım başarıyla ispatlanırsa, Almanya benim bir Alman olduğumu iddia edecek, Fransa ise dünya vatandaşı olduğumu açıklayacaktır. Kuramım gerçekdışı çıkarsa da, Fransa bir Alman olduğumu söyleyecek, Almanya ise bir Yahudi olduğumu açıklayacaktır.” BİTMEZ… Psikoloji insan ruhunun, özünü, değişik durumlarını inceleyen, duyum, coşku ve düşünme gibi olguların kaidelerinı bulmaya çalışan bilim dalıdır. Namı diğer ruhbilim… Yunanca “ruh” manasına gelen psykhe ile “bilgi” manasına gelen logos sözcüklerinden türetilmiştir. Psikoloji sözcüğü ilk kez Alman filozof Christian Wolff (1676-1754) tarafından kullanıldıktan sonra önemsenmeye başlanmıştır. 1879’da Alman psikolog Wilhelm Wundt tarafından Leipzig’de kurulan psikoloji laboratuarı ile de psikoloji, deneysel bilim dalı unvanını elde etmiştir. İlk psikoloji deneyleri burada yapılmıştır. Psişik olaylar fizik hadiseleri gibi incelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Avrupa’nın değişik yerlerinde ve Amerika’da bir çok psikoloji laboratuarı açılmıştır. Bizde ise ilk psikoloji çalışmaları Farabi ve İbni Sina’nın düşünme, duygulanma, irade gibi özellikleri incelemeleriyle başlar.

Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın çalışmaları da mühimdir. On beşinci yüzyılda Sultan İkinci Mehmed zamanında kurulan akıl hastanesinde, müzikle ve sporla hastaları tedavi yoluna gidilmiştir. Batı etkisine dayanan ilk psikoloji çalışmaları ise Hoca Tahsin Efendi’nin Psikoloji Yahut İlm-i Ruh eserini yazmasıyla başlar. Abdullah Cevdet ruhsal olaylarla beyin içindeki ilişkileri incelemiş, Ahmet Mithat Efendi ise çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimi ile alakalı araştırmalar yapmıştır. Ve tabi ki Mazhar Osman’ın Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ni kurması da Türkiye’de psikolojinin gelişiminde bir dönüm noktasıdır. Psikoloji, felsefeden ayrılıp bağımsız bir bilim halini aldıkten sonra, kısmen de olsa, bazı filozofların düşünce şekillerinin etkisinde kalmış ve ekol olarak gelişen psikoloji akımları ortaya çıkmıştır. Ekoller genelde tek yanlı görüşlere dayanır. İncelemek istedikleri konuyu temel öğeler yönünden ele alırlar. Psikolojinin belli başlı ekolleri şunlardan oluşmaktadır: Yapısalcılık (zihin yapısı ile alakalı), İşlevselcilik (zihin göreviyle alakalı), Davranışçılık, Psikanaliz ve Geştalt Psikolojisi.

Fulya Taşçeviren – Kolay, Kısa, Keyifli Psikoloji PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu