PDF

Furkan Akderin – Gaius Julius Caesar – Gallia Savaşı PDF Oku indir

Furkan Akderin – Gaius Julius Caesar – Gallia Savaşı PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Furkan Akderin – Gaius Julius Caesar – Gallia Savaşı kitabını araştırdık. Ayrıca Furkan Akderin tarafından kaleme alınan Furkan Akderin – Gaius Julius Caesar – Gallia Savaşı kitap özetinin yanı sıra, Furkan Akderin – Gaius Julius Caesar – Gallia Savaşı pdf oku, Furkan Akderin – Gaius Julius Caesar – Gallia Savaşı yandex, Furkan Akderin – Gaius Julius Caesar – Gallia Savaşı e-kitap pdf, Furkan Akderin – Gaius Julius Caesar – Gallia Savaşı PDF Drive, Furkan Akderin – Gaius Julius Caesar – Gallia Savaşı Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Furkan Akderin – Gaius Julius Caesar – Gallia Savaşı PDF indir Oku

Ünlü Romalı devlet adamı Gaius Iulius Caesar MÖ 100 senesinde doğmuştur. MÖ 62 senesinde praetor, 59 senesinde ilk kez konsül olan Caesar MÖ 58-51 senelerı içinde Gallia eyaleti valiliği yapmıştır. Gallia’dan Roma’ya dönüşünden sonra Pompeius ile iktidar mücadelesine girmiş ve savaşı kazanarak MÖ 49-44 senelerı içinde diktatör olmuştur. Caesar MÖ 44 senesinde bir senato oturumunda öldürülmüştür. Caesar’ın çevirisini sunmaya çalıştığımız Gallia Savaşı adlı eseri MÖ 58-51 senelerı içinde bu bölgenin valiliğini yaptığı sırada giriştiği savaşlardan söz etmektedir. 7 kitaptan bir araya gelen bu esere MÖ 43 senesinin konsüllerinden Aulus Hirtius tarafından sekizincisi eklenmiştir. Bu kitabın neden yazıldığını eserin sekizinci kitabının başında Hirtius’un kendisi açıklamaktadır. Caesar’ın Gallia Savaşının dışında Pompeius’la giriştiği iktidar savaşını anlattığı “İç Savaş” adlı bir eseri daha bulunmaktadır. Tamamlanmamış olan bu üç kitaplık eser MÖ 49 ve 48 senelerının hadiselerindan söz etmektedir.   Gallia üç bölgeye ayrılmaktadır. Birinci bölgede Belgalar, ikincisinde Aquitanlar, üçüncüsündeyse kendilerine Keltler adını veren bizim dilimizdeyse Galler ismiyle bilinen halk yaşar. 2. Gallia’daki üç kabilenin her biri dilleri, gelenekleri ve yasaları yönünden diğerlerinden farklıdır. Gallialıları Aquitanlardan Garumna Nehri, Belgalardan ise Matrona ve Sequana nehirleri ayırır. 3.

Belgalar Gallia kavimleri içindeki en cesur halktır. Çünkü hem eyaletin {1} kültür ve uygarlığından çok uzakta hayatlarını sürdürmektedirler hem de insan ruhunu kadınlaştıran eşyaları satan tüccarlar buralara pek fazla gelmezler. 4. Ayrıca Rhen’in diğer tarafında yaşayan Germenlere çok yakındırlar ve sürekli olarak onlarla savaş içindedirler. Yukarıda dile getirdiğimiz nedenlerden dolayı Helvetler de yiğitlik yönünden diğer Gallerden üstündürler. Çünkü Helvetler de her zaman Germenlerle savaşırlar. Bazı zaman de kendileri Germenlerin topraklarında savaşa giderler. 5. Ülkenin Galler tarafından mesken tutulduğunu dile getirdiğimiz bölümü Rhone bölgesinden başlar. Yönü kuzeye doğru olan bölgenin sınırlarını Garumna Nehri, okyanus ve Belgaların toprakları oluşturmaktadır. Rhen Nehri ise Sequanlar ve Helvetlerin topraklarından geçmektedir. 6. Belgaların toprakları Gallia sınırında başlayarak Rhen Nehri’nin aşağısına kadar uzanmaktadır. Onların topraklarının yönü kuzeye ve doğuya doğrudur. 7.

Aquitania Garumna Nehri’nden başlayarak Pirene Dağları’na ve okyanusun İspanya’ya yakın bölümüne kadar uzanır. Yönü batı ile kuzey içindedır.

Furkan Akderin – Gaius Julius Caesar – Gallia Savaşı PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu