PDF

G. E. M. de Ste. Croix – Antik Yunan Dünyasinda Sınıf Mücadelesi PDF Oku indir

G. E. M. de Ste. Croix – Antik Yunan Dünyasinda Sınıf Mücadelesi PDF Oku indir, e-kitap sitemizde G. E. M. de Ste. Croix – Antik Yunan Dünyasinda Sınıf Mücadelesi kitabını araştırdık. Ayrıca G. E. M. de Ste. Croix tarafından kaleme alınan G. E. M. de Ste. Croix – Antik Yunan Dünyasinda Sınıf Mücadelesi kitap özetinin yanı sıra, G. E. M. de Ste. Croix – Antik Yunan Dünyasinda Sınıf Mücadelesi pdf oku, G. E. M. de Ste. Croix – Antik Yunan Dünyasinda Sınıf Mücadelesi yandex, G. E. M. de Ste. Croix – Antik Yunan Dünyasinda Sınıf Mücadelesi e-kitap pdf, G. E. M. de Ste. Croix – Antik Yunan Dünyasinda Sınıf Mücadelesi PDF Drive, G. E. M. de Ste. Croix – Antik Yunan Dünyasinda Sınıf Mücadelesi Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

G. E. M. de Ste. Croix – Antik Yunan Dünyasinda Sınıf Mücadelesi PDF indir Oku

Hem kendi döneminin hem de tüm zamanların en göz alıcı ve alışılmadık ilkçağ tarihçilerinden birisi olan de Ste. Croix’nın akademik çalışmaları, talihsizlerin mülk sahibi sınıflar tarafından sömürülmesine yönelik haklı öfkesinin izlerini taşımaktadır. 40 yaşından sonra başladığı ve İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde sürdürdüğü akademik yaşamında çok geniş bir ilgi alanına sahip olmuş ve eskiYunan tarihinden Arap fetihlerine, Hristiyanlık çalışmalarından tarihte kadının yerine ve hatta Marksist tarih yazımının poblemlerina kadar geniş bir yelpazede çok sayıda ürün vermiştir. Herhangi bir sınıf farkındalığının veya açık bir mücadelenin olmadığı zamanlarda bile tarihi ilerleten gücün özgür ve özgür olmayan emeğin mülk sahibi sınıflar tarafından sömürülmesi olduğunu gösterdiği Antik Yunan Dünyası’nda Sınıf Mücadelesi kitabıyla Isaac Deutscher Ödülü’nü de elde etmiştir. Bu kitabın ana metni, yalnızca İlkçağ tarihçileri ve Antikite araştırmacıları1 için değil, özellikle diğer dönemleri çalışan tarihçiler, sosyologlar, siyasal kuramcılar, Marx’ın öğrencileri ve “genel okur” için de kaleme alınmıştır. Yunanca ve kısa alıntılar dışındaki Latince metinlere Notlar ve Ekler’de yer verilmiştir. Farkında olduğum kadarıyla bu kitap, işe Marx’ın tarihsel yönteminin temel ayrıntı kısmını açıklayarak ve bu yöntemin içerdiği kavram ve kategorileri tanımlayarak başlayan; ardındanysa bu analiz araçlarının, tarihin uzun bir dönemi –burada, “Antik Yunan dünyamın” (bkz. aşağıda I.ii) on üç veya on dört yüzyılı– boyunca, çeşitli zamanlarda öne çıkan temel hadiseleri, süreçleri, kurumları ve fikirleri açıklamak için pratikte nasıl kullanılabileceğini göstererek devam eden; İngilizcede veya okuyabildiğim diğer dillerde yayımlanmış ilk çalışmadır. Bu düzenleme, çok sayıda metin içi referans içermektedir. Esas olarak metodolojiyle ve kavramlarla kurumların (ağırlıklı olarak birinci bölümde bulunabilecek) daha “teorik” ve senkronik bir biçimde incelenmesiyle ilgilenenler, kendilerini en fazla ilgilendiren sayfalara yönelik ihtiyaç duydukları spesifik referansları, birinci bölümdeki diğer alt bölümlerde veya ikinci bölümde bulunan daha diyakronik incelemede bulabilirler. Benzer biçimde, ilgileri bütün bir dönemin belirli bir kısmıyla sınırlı olan meslekten tarihçiler de farklı zamanlarda, birinci bölümde bulunan, kendileriyle özellikle alakalı olduğunu düşündükleri belirli bir “teorik” bölüme atıfta bulunulmasına ihtiyaç duyacaklardır. (Misal verilecek olursa II.iv’ü V.ii-iii ile I.

iii’ü IV.ii ile veya III.iv’ü Ek II ve IV.iii ile karşı karşıya geldiran herkesin bunu açıkça göreceğini düşünüyorum). Bu kitap, Antikite Çalışmaları Fakülte Kurulu’nun daveti üzerine 1973 Şubatı’nda, Cambridge Üniversitesi’nde (üç oturumda) verdiğim 1972/73 senesinin J. H. Gray derslerinden dünyaya geldi. O vakitler Fakülte Dekanı olan, şimdiyse Wolfson College’ın Rektörlüğünü yürüten J. S. Morrison’a ve İlkçağ Tarihi Profesörü M. I. (artık Sir Moses) Finley’e, bana karşı gösterdikleri nezaket ve bunun benim için hoş bir deneyim olmasını ve her üç derse de geniş bir dinleyici kitlesinin gelmesini sağlamak maksadıyla girdikleri sıkıntı sebebiyle, özellikle minnettarım.

G. E. M. de Ste. Croix – Antik Yunan Dünyasinda Sınıf Mücadelesi PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu