Tarih Kitapları

Gazneliler PDF indir

Gazneliler PDF indir, e-kitap sitemizde Gazneliler kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Muhammed bin Havendşah bin Mahmud Mirhand tarafından kaleme alınan Gazneliler kitabı 208 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Gazneliler kitabını 9789752430051 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Gazneliler kitap özeti, Gazneliler pdf oku, Gazneliler yandex, Muhammed bin Havendşah bin Mahmud Mirhand e-kitap pdf, Gazneliler PDF Drive, Gazneliler Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Gazneliler PDF Oku

Gazneliler Kısa Özet

963-1187 senelerı içinde Afganistan’dan kuzey Hindistan’a, Horasan’dan ve Maveraünnehr’e kadar uzanan geniş sahada hüküm süren Gazneliler, yalnızca siyasi ve askeri faaliyetleriyle değil, hem hakim oldukları bölgelerde, bilhassa Hindistan coğrafyasında İslam’ın yayılmasına, hem de oluşturdukları kültürel ve medeni müesseselerle Türk-İslam kültür ve medeniyetinin gelişmesine büyük katkıda bulunmuşlardır.

Gazneliler Devleti’nin kurucusu olarak kabul gören Alptegin, Samani emiri Ahmed b. İsmail tarafından satın alınan Türk kökenli bir gulamdı. İyi bir eğitim almış ve kısa bir sürede temayüz ederek mühim görevlere yükselmişti. Lakin Samani tahtında yaşanan hükümdar değişikliklerine müdahale edebilecek derecede etkin bir güce ulaşan Alptegin’in bu nüfuzu, bir müddet sonra onu merkezi otorite ile yüz yüze getirdi. Samanoğulları hizmetinden ayrıldı ve Gazne’ye giderek burada bir devlet kurdu. Alptegin’in köle pazarında başlayan hikayesi, hakim olduğu coğrafyada günümüze kadar etkisi silinmeyen bir devletin, Gazneliler Devleti’nin kurucusu olarak son buldu.

Elinizdeki bu çalışma gerek Türk tarihinin, gerekse İslam tarihinin unutulmaya yüz tutmuş mühim bir devrine, Gazneliler dönemine ışık tutuyor.

Gazneliler PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu