PDF

Geleneksel Türk Tiyatrosu Sözlüğü PDF Oku indir

Geleneksel Türk Tiyatrosu Sözlüğü PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Geleneksel Türk Tiyatrosu Sözlüğü kitabını araştırdık. Ayrıca Sözlük tarafından kaleme alınan Geleneksel Türk Tiyatrosu Sözlüğü kitap özetinin yanı sıra, Geleneksel Türk Tiyatrosu Sözlüğü pdf oku, Geleneksel Türk Tiyatrosu Sözlüğü yandex, Geleneksel Türk Tiyatrosu Sözlüğü e-kitap pdf, Geleneksel Türk Tiyatrosu Sözlüğü PDF Drive, Geleneksel Türk Tiyatrosu Sözlüğü Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Geleneksel Türk Tiyatrosu Sözlüğü PDF indir Oku

Acem: Karagöz ve Ortaoyunu’nda görülen Azerbaycan’dan veya İran’dan gelen bir tiptir. Eliaçık, gönlü yüce, fakat atıp tutan bir kişidir. Çoğu kez halı tüccarı, tömbekici, antikacı veya arada birtefecidir. Eğlence düşkünü olduğu kadar kendine dalkavukluk edenden hoşlanır. Şiire düşkündür. Adaptasyon: Tiyatro için hazırlanmış bir yabancı oyunu, yöresel koşullar gözönüne alınarak uygun biçimde kendi diline çevirmek, çıkartmalar ve eklemeler yapmak. Ağız: Dialekt. Yöresel konuşmaları vermek için kullanılan şekildir. Çeşitli yörelerin kendine özgü konuşma şekilleri bu sayede perdeye taşınır. Kastamonulu, Kayserili, Laz, Kürt, Rumelili, Egeli, Acem, Arnavut, Ermeni, Yahudi, Rum, Akarap: Karagöz oyunu tiplerinden biridir. Teni beyaz olan Arap demektir. Mısır, Suriye, Irak gibi ülkelerin vatandaşları için kullanılır. Fellah diye de bilinir. Oyunlarda kahve döğücülüğü, kestane fıstık, baklava satıcılığı, devecilik gibi uğraşları mevcuttur. Altı karış: Karagöz oyununda Beberuhilere verilen isimlerden biridir.

Uzun bir soytarı külahı ve kimi kez de külahın ucunda feneri mevcuttur. Beberuhi, Pişbop. Anahtar vermek: Komiğe nükte yapması için laf açmak. Açmaz vermek. Aptal: Türk kukla oyununda dalkavuk tipi. Araba kuklası: Bir arabanın içinde, alttan oynatılan Türk kuklası. Arabis: Kantoda doğu giysileriyle yapılan dans. Aragoz: Mısır’da eskiden oynatılan kukla ve gölge oyunu türü. Aragoz Türk Karagöz’ünden izler taşır. Bizim etkimizde gelişen Karagöz’ün Mısır’a tekrar gitmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Yavuz Sultan Selim, Mısır seferi esnasında Tomanbay’ın asılışını canlandıran bir gölge oyuncusunu çok beğenir ve bununla birlikte onu İstanbul’a getirir. 1517 senesinde yaşanan bu olay sonucu gölge oyunu önce sarayda yaygınlaşır. Oradan zengin konaklarına ve nihayet halka ulaşarak gerçek popülaritesini kazanır. Ara muhavere: Muhavere karşılıklı konuşma manasına gelmektedir. Hacıvatla Karagöz içindeki muhavereyi uzatmak için ilâve edilen söyleşmedir.

Oyun süresi uzatılmak istendiğinde kullanılır. Arap: Karagöz oyunu tipidir. Afrika’dan köle olarak getirilmiş Zenci insanlardır. Önceleri sarayda çalışmış, sonraları özgürlüklerini elde ederek toplum içine karışmışlardır. Genelde dilenci olduğu görülür. Arap halayık: Karagöz oyunu tiplerinden biridir. Bunlar Zenci, Arap bacılardır. Arlekino: Aydınlanma Çağı’nda Commedia dell’Arte’nin uşak tipi. Hırsız ve dilencidir. İyi yürekli ama yalancıdır. Tahta bir hançer taşır. Renk renk yamaları olan giysisi mevcuttur. Bu yamalar, ardındanları, baklava şekilini almıştır. Arzbar: Ortaoyununda muhavereye karşılık gelen konuşma. Arnavut: Karagöz ve Ortaoyunu tipidir.

Dürüst, mert ama bilgisiz ve kabadır. Çabuk kızar, ataktır, onun için adam öldürmek kolay bir şekildetir. Kabadayılığı mevcuttur, ama sıkıya gelince kaçar. İyi davranılınca uyumludur. İmparatorluk coğrafyasında kavgacı ve silahşörlükleri ile tanınır. Kendine has bir şivesi, Arnavut ağzı mevcuttur. Lâf anlatması zordur, okuma yazmayı, sayı saymayı bilmez. Oyunlarda ciğercilik, bahçıvanlık, bostancılık, bozacılık, koruculuk vb. işlerle uğraşır. Gözüktüğü oyunlar ____________________ da korucu olur.

Geleneksel Türk Tiyatrosu Sözlüğü PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu