PDF İndir

Genç Werther`in Acıları PDF indir

Genç Werther`in Acıları PDF indir, e-kitap sitemizde Genç Werther`in Acıları kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Johann Wolfgang von Goethe tarafından kaleme alınan Genç Werther`in Acıları kitabı PDF Oku.

Genç Werther`in Acıları kitabı, 168 sayfadan oluşmuş olup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Genç Werther`in Acıları kitabını 9789750738920 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Genç Werther`in Acıları kitap özeti, Genç Werther`in Acıları pdf oku, Genç Werther`in Acıları yandex, Johann Wolfgang von Goethe e-kitap pdf, Genç Werther`in Acıları PDF Drive, Genç Werther`in Acıları Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Genç Werther`in Acıları PDF Oku

Genç Werther’in Acıları Kitabını Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Genç Werther’in Acıları kitabı, Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) tarafından 1774 senesinde iki hafta içinde yazılmış, mektup roman türünde bir eserdir. Goethe, bu eseri halen 25 yaşında iken kaleme almıştır. Genç Werther’in Acıları kitabının yayımlandığı dönemin Almanyası’nda birden fazla intihar vakası ile karşılaşılmıştır. Bu intihar vakasına * Werther Sendromu* denmiş, çevrede mavi ceket ve sarı pantolon giyen okurlar ortaya çıkmıştır. Genç Werther’in Acıları kitabı 18. yüzyılın en popüler ve coşkulu eseri olmuştur.

Genç Werther’in Acıları kitabının gerekliliği ve önemi, *Sturm und Drang* (Coşumculuk) akımının bütün izlerini taşıyan bir metin olmasından kaynaklanmaktadır. Güçlü duygularla hareket etme, doğaya, çocuklara, pastoral bir hayata duyulan özlem, toplumsal kurumlara yönelik eleştiri metinlerde ön plandadır. Estetik endişelarla yazılmanın bunun yanında 18. yüzyılda Almanya toplumunun bunalmış yalnız halini yansıtmaktadır. Goethe, Werther’in yarattığı coşkunluğu, yaşanan acıları somut örneklerle dile getirmesi eserin mühim özelliklerinden biri olmuştur. Goethe’nin Werther kişiliği;  bireysel tutku, toplumsal zorunluk ve bu tür bireysel tutkuların genel temsili anlamı içindeki doğrudan ilişkisini göstermektedir.

Genç Werther’in Acıları yazarı Goethe ile ilgili Franz Kafka, * Goethe’nin eserleri o kadar ileri ki, Alman dili hala ona yetişmeye çalışıyor.* , Karl Marx ise * Goethe yalnızca en büyük Alman şairi değildi, bunun yanı sıra en büyük Almandı.* der.

Goethe, Napolyon’la Rus Çarı I. Aleksandr içinde cereyan eden Erfurt buluşması sırasında (27 Eylül – 14 Ekim 1808) Napolyon’la görüşmüş ve edebiyat ağırlıklı sohbetlerinde söz Voltaire’in Mahomed adlı kitabından yaptığı tercümeye gelince Napolyon eserin aslı için, *Bu iyi bir eser değil, dünyaya diz çöktüren bir kişi ile ilgili o kadar uygunsuz ve yanlış tasvirler yapmak çok yakışıksız ve âdi bir şeydir* demiş, Goethe’yi ise çok takdir etmiştir. ( Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi)  

Genç Werther’in Acıları Kitabının Fiyatı Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Genç Werther’in Acıları kitabının fiyat aralığı 5 TL ve özel baskılar dahil  40 TL içinde değişmektedir. Genç Werther’in Acıları kitabının fiyatını tespit eden etkenler aşağıda listelenmiştir:

 • Yayıncının büyüklüğü
 • Kitabın amaçlandığı pazar
 • Yayın tarihi
 • Kitaplarda kullanılacak olan malzemeler
 • Yazar, illüstratör yahut yazar-ressamın şöhreti
 • Kitabın pazarlanması
 • Kitabın sayfa sayısı

Genç Werther’in Acıları Kitabının Yazarı Kimdir?

Genç Werther’in Acıları kitabının yazarı Johann Wolfgang von Goethe’dir. Yetenekleri, uğraş alanları ve bireysel yaşamı yönünden çok yönlü bir kişiliktir. Şair, yazar, devlet adamı ve sanatçıdır. Toplum ve doğa bilimleri üzerine araştırmalarda bulunmuştur. Goethe, edebiyat alanında estetik unsurlarının yanında, edebiyat kuramının gelişimine yaptığı katkıyla ulusalcılık ve evrensel kuramcılar içindedır. İnsanlık tarihi, kültürel gelişime katkı, üretici çalışmaları ile dünya edebiyatına katkı sağlamıştır. Goethe bunun bunun yanında İslam, Doğu ve Türkler ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Alman tarihi ile yakında zamandan ilgilenmiştir. * Atılım ve Coşku* akımının genel eğilimine uyarak yahut bu eğilimi pekiştirmek maksadıyla 16. yüzyıl dönemine yönelmiştir.

Goethe, Frankfurt’ta dünyaya gelmiştir.  Babası, Frankfurt şehir meclisinde imparatorluk müşaviri olan hukukçu Johann Caspar Goethe, annesi belediye ve mahkeme reisinin kızı Catherina Elisabeth Textor’dur. Goethe kendi ifadesine göre hayat anlayışını babasından, şen tabiatını ve hayal kurma gücünü annesinden tevarüs etmiştir. ( Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi ) Goethe, babasının kendisini yetiştirmiş bir insan olması sebebiyle edindiği çalışma disiplininin yanında annesinin hayal gücü, duygu unsurları kişiliğinin gelişmesinde katkı sağlamıştır. Yazarın aile ortamında genelde aydın ve modern düşünce geleneği sürmektedir. Böylelikle Goethe, kapsamlı bir eğitim olanağı edinmiş, halen 16 yaşında iken babasının ısrarıyla hukuk öğrenimi görmek için Leipzig’e gitmiştir. Lakin 3 yıl sonra rahatsızlanarak Frankfurt’a geri döndü; 1770’te tekrar tahsilini tamamlamak üzere Strasburg Üniversitesi’ne girdi ve ertesi yıl diplomasıyla birlikte avukatlık yetki belgesini almıştır. Strasburg Üniversitesi’nde eğitim gördüğü sırada Johann Gottfried Herder ile tanışarak yakınlık kurmuştur. Herder, Goethe’ye Kuran-ı Kerim’i okunması gerektiğini, İslam ile ilgili incelemelerinı paylaşmıştır. Goethe ardından, özellikle Ludovico Marraccius’un Arapça’dan Latince’ye yaptığı tercümeden faydalanarak 10 farklı sûreden bir *Kur’an özeti* (Koran Auszüge) kaleme almıştır. Goethe, Leipzig’te eğitim süreci dışında sanat ile ilgilenmiştir. Tiyatro gösterilerini sürekli olarak izleme olanağı edinmiştir. Bu gösteriler ileriki zamanlarda bir edebi klasik eser olarak anılacak ünlü draması Faust’u kaleme almıştır. Bu eserin esin kaynağı ise ilk aşk macerası ile başlamıştır. Bir zanaatkar kızı olan Katchen Schönkopf ile aşk yaşamıştır. Yaşadığı duygusal durumlar, Goethe’nin yazı dilini etkilemiştir. Şiirleri ve yazıları daha coşkulu hale bürünmüştür. 1768 senesinde ağır bir hastalığa yakalanan Goethe, 1770’te Frankfurt’a geri dönmüştür. Annesi ve kız kardeşinin yanında toparlamaya başlarken, şiirlerinin bir araya getirildiği * Arnette * adlı ilk şiir kitabını yayımlamıştır.

Goethe, hukuk çalışmalarını azalttığı zamanda, Antik Çağ yazarları ile ilgilenmiş ve bu sırada arkadaşı Kestner’in nişanlısı Charlotte Buff’a aşık olmuştur. Bu durum, iki ay sonra tehlike arz edecek duruma geldiğinde Wetzlar’ı terk etmek zorunda kalmıştır. Yaşadığı ikinci bir aşk vakası sebebiyle Genç Werther’in Acıları adlı romanı yaşadığı tecrübelerin birikimi olarak bir araya gelmiştir.

Genç Werther’in Acıları Kitabının Sayfa Sayısı Kaçtır?

Genç Werther’in Acıları kitabının sayfa sayısı 128’dir. Lakin sayfa sayıları yayınevine bağlı değişiklik göstermektedir.

Genç Werther’in Acıları Kitabının Türü Nedir?

Genç Werther’in Acıları kitabının türü mektup roman türündedir. Mektup roman türünde mektuplar başvurulan bir entrika unsuru olabilmekte arada bir de romanın tamamı bir mektuptan buluşmaktedir. Mektup romanın ilk örneği olarak 1699 senesinde yazılan PortekizMektupları gösterilmektedir. Enis Batur, Türk edebiyatının yakın dönemlerinde ise Tanpınar’ın * Mahur Beste* de, Oğuz Atay’ın * Tutunamayanlar* da, Leyla Erbil’in ise Hallaç* ta mektup anlatım şekili doğurgan biçimde kullandıklarını ve bu yolla eserlerini zenginleştirdiklerini belirtir. ( Batur 1989, 3-4) Mektup roman türünün özellikler aşağıda listelenmiştir.

 • Mektup roman, roman türüne çeşitli bir yapı kazandırmıştır.
 • Mektup roman, roman türünün olay ağırlıklı olmasından çıkartır ve durum ağırlıklı bir yapı kazandırır.
 • Mektup türünün ana özelliklerinden biri kişisel olmasıdır. Mektuplar iki kişi içinden mektup romanla birey odaklı hale gelir.
 • Mektup romanlar roman türüne canlılık ve gerçeklik kazandırır.
 • Mektup romanlar bir olayın farklı kahramanlar ağzından anlatılması ile de karşılaşılabilmektedir. 
 • Mektup-romanda romancı anlatıcı konumundan uzaklaşır. Romancı köşeye çekilir, kahramanlar konuşur.

Genç Werther’in Acıları Kitabının Konusu Nedir?

Genç Werther’in Acıları kitabının konusu, evlenmek üzere olan Charlotte’ye ilk görüşte aşık olan Werther’in bu aşk karşısında çektiği acılar anlatılmaktadır. Goethe, şiirsel ve melankolik bir anlatım ile klasik yapıda bir eser yayımlamıştır.

Genç Werther’in Acıları Kitabının Ana Karakterleri Kimlerdir?

Genç Werther’in Acıları kitabının ana karakterleri aşağıda listelenmiştir.

 • Werther: İyi bir eğitim almış, kendisini yetiştirmiş biridir. Eğitimli olmasının ana nedenlerinden biri ailesinin varlıklı olmalıdır. Werther, toplumun buhrana sürükleyen durumundan sıkılarak bir kasabaya yerleşir. Burada yalnızca resim yaparak zamanını geçirir. Sessiz ve sakin geçen yaşamı Lotte ile tanışınca değişikliğe dönüşür. Artık hayat daha melankolik bir durum alır.
 • Wilhelm: Werther’in çocukluktan dostudur. Kitapta geçen olaylar Werther’in Wilhelm’e yazdığı mektuplardan anlatılır. Werther’e yol göstererek destek olmaktadır.
 • Lotte: Kitapta iyilik, güzellik ve melek kavramları ile nitelendirilmiştir. Lotte’nin Werther’e karşı yoğun hisleri olsa da Albert ile evli olması sebebiyle karşılık göstermez, sessiz kalmayı tercih eder.
 • Albert: Eserde ilk Lotte’nin nişanlısı olarak karşımıza çıkar ardından kocası da olur. Werther’in Lotte’ye olan hislerini anlamaktadır.

Genç Werther’in Acıları Kitabı Kimler için Uygundur?

Genç Werther’in Acıları kitabı mektup roman türünde bir eserdir. Goethe, bu eseri ile Dünya edebiyatına karşılıksız aşk neticesinde intihar eden romantik, melankolik bir kahraman örneği sunmuştur. Bu kitap, yaşamın tutku ve romantiklik ile yaşanması gerektiği, bu yaşantı ile birlikte birden fazla acı durumlar ile karşılaşılabileceği göstermiştir. Genç Werther’in Acıları kitabı, gerçekçiliği yerini duygusallığın almasını tercih eden, aşk kitapları, aşk romanları seven; eserlerde şiirsel bir üslup arayan okurlar için uygundur. Genç Werther’in Acıları kitabının yaş gruplarına göre okunma sırası aşağıda listelenmiştir.

 • 18-24 yaş grubu
 • 35-44 yaş grubu
 • 25-34 yaş grubu

Genç Werther’in Acıları Kitabı Kişisel Gelişime Nasıl Katkı Sağlar?

Genç Werther’in Acıları kitabı, mektup roman tarzında yazılmış bir karşılıksız aşk hikayesidir. Aşk romanları, bireylerin duygu dünyası ile yakınlık kurar. Günlük hayat içinde yaşanan bazı belirsiz, anlamlandırılamayan duyguların farkındalığını sağlar. Okurun hayal dünyasını geliştirir, hayaller kurma fırsatı verir.

 Genç Werther’in Acıları kitabı ise okura, dönemin sosyal, sınıfsal, psikolojik, kültürel enerjikleri ile alakalı bilgiler verir, bu konu ile ilgili düşünmelerini sağlar. Ayrıca eser, 18. yüzyıl dönemi şartları ile ilgili ipuçları vermektedir. Aydınlanma Çağı olarak anılan 18. yüzyıl dönemi, klasisizm akımının ortaya koyduğu akıl ve sağduyu; bilimin gelişmesini için yapılan çalışmalar, toplum yapıları gibi konuları barındırır. Jean Jacques Rousseau, Montesquieu, Diderot, Moliere, La Fontaine, Fenelon gibi yazar, felsefeci ve sanatçılar klasisizm akımının savunucusudur. Geri kalmaya engel oluşturabilecek tüm önyargı ve zorbalığa karşı düşünce yoluyla mücadele etmişlerdir. Bireyin hakları, toplumsal eşitlik, özgürlük gibi konuları halka duyurmaya çalışmışlardır. Romantizm de bu ortamda doğmuş, Klasisizme karşı doğmuştur.  Romantizmin ana düşüncesi, sanatçının özgür olmasını, duygu ve hayale değer verilmesini savunmuştur. Genç Werther’in Acıları kitabı ise romantizmin en mühim emsallarinden biri olmuş, bireylerin duygu dünyasını beslemeye katkı sağlamıştır.

Genç Werther’in Acıları Kitabı için Kapak Fotoğrafı Nasıl Çizilir?

Bilgilenme ve kültürel gelişme aracı olan kitap, günümüz iletişim ve bilgi çağında hem görsel hem içerik alanı içinde sayfa düzeni, kapak tasarımı ile bir sanat yapıtı ve yazar ile okur içinde ilk iletişimi sağlayan kaynaktır. Kitap kapağı, içindeki mesajı görsel iletişim yoluyla hedef kitleye duyurma işlevini, estetik nitelikleriyle birlikte, resim ve yazıyı birbirini tamamlayan bir düzenleme içinde önem arz etmektedir. Kitap kapağı, yazar ile okur içindeki mühim bir köprüdür. Kapak fotoğrafları bunun yanı sıra içerikteki şakayi, konunun anlamını ve dinamizmini görsel açıdan güzel bir görünüm içinde yansıtmalıdır. Çünkü kitap tüketiciye yani okura sunulmak üzere, kapağıyla paketlenmiş bir nesne durumundadır. Kitap kapağı ile kendisinin reklamını yapar ve kitap ile okuyucunun içinde bağ kurmasını sağlar.

İllüstrasyon, grafik tasarım içinde mühim bir yere sahiptir. İllüstrasyon bilgiyi arada bir tasvir etmek, arada bir yorumlamak arada bir de belgelemek için kullanılmaktadır. Kitap kapağı illüstrasyonları yayın illüstrasyonlarına girer. Yayın illüstrasyonları; gazete, dergi, kitap ve ansiklopedilerdeki makale, haber, öykü, roman, şiir ve açıklamalara eşlik eder. Yayın sektöründe çalışan bir illüstratör, üzerinde çalışacağı metnin içeriği ile ilgili bilgi ve görüş sahibi olmalı, metindeki mesaj ve duyguyu resim diline aktarabilmelidir. Yayın illüstrasyonu içinde en rahat ve esnek çalışabilecek alan çocuk öykü kitaplarıdır. İllüstratör, metne estetik ve fantastik destek vermek için kendi yorumunu katabilir. ( T.C. Milli Eğitim Bakanlığı)  1984 kitabı için kapak fotoğrafının çizilme aşamaları aşağıda listelenmiştir.

 • Eskiz hazırlama: Eskiz hazırlamak kitap kapak fotoğrafı için ön çalışma aşamasıdır.
 • Kapakta kullanılacak resmin konusuna karar verilir.
 • Görsellerin yüzey üzerinde kullanılacak alan belirlenir.
 • Görseller okuyucu kitlesine göre belirlenir.
 • Görsellerin kitabın içeriği ile uygun olması kontrol edilir.
 • Boyama teknikleri ile çalışma sonlandırılır.

Genç Werther’in Acıları için Kullanılan Malzemeler Nel rdir?

Genç Werther’in Acıları kitabı için kullanılan malzemeler ve bu malzemeler kullanılırken önemle üstünde durulması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Bir cilt, birbirine bağlı yaprak kümesidir. Her kitap bir cilttir ve ciltlere bölünmektedir.
 • Cildi sağlam, dayanıklı olmalı ve sayfalar dağılmamalıdır.
 • Sayfaları kalın, temizlenebilir, kullanışlı olmalıdır.
 • Kapak fotoğrafları kitabın konusuyla alakalı, canlı ve çekici olmalıdır.
 • Kitabın kağıdı olabildiğince sağlam ve en az ikinci hamurdan olmalıdır. Mat renkli kağıda öncelik verilmelidir.

Genç Werther’in Acıları Benzeri Roman Türündeki Diğer Eserler Nelerdir?

Genç Werther’in Acıları Benzeri roman türündeki diğer eserler aşağıda liste halinde sıralanmıştır.

 • Dostoyevski – İnsancıklar
 • Balzac – Vadideki Zambak
 • Halide Edip Adıvar – Handan
 • Hüseyin Rahmi Gürpınar – Sevda Peşinde
 • Oya Baydar – Kedi Mektupları
 • Franz Kafka – Milena’ya Mektuplar
 • Ahmed Arif – Leylim Leylim
 • Bram Stocker – Dracula
 • Montesquieu – İran Mektupları

Johann Wolfgang von Goethe Benzeri Diğer Yazarlar Kimlerdir?

Johann Wolfgang von Goethe benzeri yazarlar aşağıda listelenmiştir.

 • Friedrich Schiller
 • Friedrich Nietzche
 • Franz Kafka
 • William Shakespeare
 • Charles Dickens
 • Aldous Huxley

Genç Werther`in Acıları PDF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu