Araştırma Kitapları

Genel Kimya Cilt: 1 – İlkeler ve Modern Uygulamalar PDF indir

Genel Kimya Cilt: 1 – İlkeler ve Modern Uygulamalar PDF indir, e-kitap sitemizde Genel Kimya Cilt: 1 – İlkeler ve Modern Uygulamalar kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Ralph H. Petrucci tarafından kaleme alınan Genel Kimya Cilt: 1 – İlkeler ve Modern Uygulamalar kitabı 709 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Genel Kimya Cilt: 1 – İlkeler ve Modern Uygulamalar kitabını 9786053550594 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Genel Kimya Cilt: 1 – İlkeler ve Modern Uygulamalar kitap özeti, Genel Kimya Cilt: 1 – İlkeler ve Modern Uygulamalar pdf oku, Genel Kimya Cilt: 1 – İlkeler ve Modern Uygulamalar yandex, Ralph H. Petrucci e-kitap pdf, Genel Kimya Cilt: 1 – İlkeler ve Modern Uygulamalar PDF Drive, Genel Kimya Cilt: 1 – İlkeler ve Modern Uygulamalar Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Genel Kimya Cilt: 1 – İlkeler ve Modern Uygulamalar PDF Oku

Kapak Sayfasındaki Molekül: Paklitaksel (C47 – H51 – NO14)

Paklitaksel göğüs, akciğer ve yumurtalık kanseri nasıl tedavi edileceğinde başarıyla kullanılan bir kemoterapi ilacıdır. Bu bileşik pasifik porsuk ağacının (Pasific Yew tree, Taxus bervifolia) kabuklarından özütlenmektedir. Ne yazıkki, 100 yıllık bir Pasifik porsuk ağacı hemen hemen 3 kg kabuk ve sadce 300 mg paklitaksel içermektedir. Bu miktar yalnızca tek bir doz ilaç (Taxol) demektir.

Bu molekülün sentezi için kimyacılar 20 yılı aşkın süre çaba sarfetmişlerdir. Sonunda, 1994`de Florida State Üniversitesi ve California Üniversitesinden (San Diego) bu molekülün basit ve kolay bulunabilen başlangıç maddelerinden sentezlendi açıklamaldu. Paklitakselin sentezindeki mühim bir kuvvetlik, 11 karbon atomu etrafındaki uzaysal düzenlemedir. Bu 11 karbon atomu etrafındaki uzaysal düzenlemedir. Bu 11 karbon atomu, kitabın kapak sayfasındaki top-çubuk modelinden görüldüğü gibi, yeşil ve eflatun dairelerle işaretlenmiştir.

Eğer sentez dikkatli yapılmazsa, 2048`e kadar farklı paklitaksel benzeri molekül yapıları elde edilebilir ve bunlardan yalnızca bir tanesinin istediğimiz anti-tümör etkinliği gösterdiği bilinmektedir.

Kimyacılar bugün için paklitaksel molekülünü sentezleyebilmekte, fakat araştırmacıların bu molekülün nasıl etkinlik gösterdiğini aydınlatarak daha güvenli ve etkili yeni kemoterapi ilaçlarını dizayn etmeleri de olabilecekdür.

Genel Kimya Cilt: 1 – İlkeler ve Modern Uygulamalar PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu