PDF

Göran Therborn – Dünya Bir Kılavuz PDF Oku indir

Göran Therborn – Dünya Bir Kılavuz PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Göran Therborn – Dünya Bir Kılavuz kitabını araştırdık. Ayrıca Göran Therborn tarafından kaleme alınan Göran Therborn – Dünya Bir Kılavuz kitap özetinin yanı sıra, Göran Therborn – Dünya Bir Kılavuz pdf oku, Göran Therborn – Dünya Bir Kılavuz yandex, Göran Therborn – Dünya Bir Kılavuz e-kitap pdf, Göran Therborn – Dünya Bir Kılavuz PDF Drive, Göran Therborn – Dünya Bir Kılavuz Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Göran Therborn – Dünya Bir Kılavuz PDF indir Oku

Çoğumuz yeryüzüne acemiyiz. Kendi ülkelerimize; Afrika olsun Avrupa olsun, Latin Amerika olsun Kuzey Amerika veya Asya’nın bir bölümü olsun kendi bölgemize daha aşinayız; ama kıtaların tamamına aşina olmamız ender rastlanan bir durum. Hepimiz 21. yüzyılın, en azından bir tek şey vaat eden, geçen yüzyıldan çok değişik bulunacağını ileri süren bir yüzyılın da acemileriyiz. O yüzden de bu kitap acemilere hitap eden; bu dünyayı merak edenlerimiz, bilmek istediğimiz her şeyi bilmeyenlerimiz; kötülük, iyilik ve bu dünyanın kurtarılması ile ilgili her şeyi bilmeyenlerimiz için yazılmış bir rehber. Genel geçer bilgiler sunmuyor; yarım asır boyunca sosyal araştırmalar yürütmüş, bireylerin özgürlüğüne ve eşitliğine, ampirik ispatlara duyduğu şahsi tutkularla ilerlemiş bir akademisyenin bakışını göz önüne seriyor. Bu kitapta dünyanın sosyokültürel jeolojik haritasını, insan toplumunun temel itkilerinin pusula niteliğindeki ana hatlarını ve bunların bugün dünya çapında nasıl işlediğine dair özel değerlendirmeleri, bugünkü dünya sahnesinin başlıca aktörleriyle bir tablosunu bulacaksınız. Dünya çapında, insanın, doğumdan başlayıp ölümden sonraki hayata uzanan bir ömürlük yolculuğuna davet edileceksiniz. Bir anlamda bu kitap bir başlangıç rehberi, Cambridge’teki derslerim dışında önceden gösterilmemiş, ama insan araştırması ve deneyiminin engin arşivlerinden derlenmiş karelerden bir araya gelen bir rehber. Bu kitap “küreselleşme”nin tozunun dumanının yatışmasından sonra, küresel görüş mesafesi açıldığı sırada dünyayı gösteren bir rehberdir. Karşımızda açılan manzara, yeni bir sosyal tahayyül uzamıdır, yalnızca ulusal olmayan, yalnızca Kuzey Atlantik bölgesinin “evren” yerine büyük harflerle yazılması manasına gelmeyen; birinci veya ikinci, katı veya akışkan bir modernliği veya postmodernliği ifade etmeyen bir uzam. Bu yeni uzam, muazzam bir değişiklik gösteren, karşılıklı bağımlılık ve iletişim içinde sonlu bir gezegendir. Bu yeni dünya, dünün Kuzey Atlantik önderlerinin medeniyetimizi onu tehdit eden barbarların karşısına diktiği iki kutuplu dünya değil, her biri kendi canlı tarihine sahip bir çok medeniyetin olduğu bir dünyadır. Doğmakta olan güçlerin, yeniden doğmakta olan kültürlerin dünyasıdır; salt küresel piyasaların değil, farklı olasılıkların ve farklı ömürlerin dünyasıdır. Entelektüel açıdan bağlar kadar çeşitliliğe ve sınırlamalara hassaslık gösteren, politika vazetmekten kaçınan küresel bir sosyolojinin vakti gelmiş olabilir.

Ben yarım asır önce siyaset ve ekonomi öğrenimi görme fikriyle İsveç’in Lund kentinde üniversiteye girdim, ama öğrenimim sırasında evrensel bir hakikatten ziyade yerel koşulları yansıtabilecek daha bilimsel bir yaklaşım olarak sosyolojiyle tanıştım. Daha sonra Hollanda’da siyaset bilimi kürsüsü başkanı oldum, ekonomi-politik de her zaman zihnimde öncelikli bir yere sahip oldu; fakat en sevdiğim akademik yazarların çoğu tarihçilerdi, benim için bilgelik modelleriydiler. Yine de sosyolojinin, geçmişi ve bugünüyle bir bütün olarak dünyayı anlamak için en iyi kalkış noktasını sunduğu kanısındayım. Sosyoloji farklı uzmanlık dallarına ve disiplinlere çok açıktır, çoğulcudur, sınırsız ve paradigmatik olmayan bir merakın, olabildiğince fazla ispatı ve insan deneyimini bir araya toplama hevesinin güdümündedir. Lakin nihayetinde akademik disiplinler yalnızca akademinin ufak yerleşkelerinde mühimdir, bu kitap ise dışarıdaki dünyayla alakalıdir. Dünya yurttaşları için akademisyen bir yurttaş tarafından kaleme alınmıştır. Bizler, olduğumuz başka her şeyin yanı sıra gezegen sakinleri, insanlık mensupları haline de geliverdik. En son, bir teşekkür. Ben zanaatkâr bir sosyoloğum; masabaşı kuramcısı da değilim, araştırma yöneticisi de. Bu kitaptaki ampirik verilerin çoğu, kendi ellerimle kazıp çıkardığım, kurumsal veriler toplayanların yanı sıra bir çok disiplinden akademisyen meslektaşlarımdan açgözlülük ve minnetle derlediğim meyvelere dayanmaktadır. Kültürel değişim programıyla gelen öğrencim Maruta Herding’e yardımları için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca sundukları o çok zorlu ve teşvik edici öğretim deneyimi, sağladıkları kültürler arası öğrenim ortamı için Cambridge’teki bütün öğrencilerime de teşekkür ederim. Editörüm ve meslektaşım Profesör John Thompson da cömert desteğinin yanı sıra eleştirel zekâsıyla da alacaklılarım içinde yer alıyor.

Göran Therborn – Dünya Bir Kılavuz PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu