Psikoloji Kitapları

Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri PDF indir

Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri PDF indir, e-kitap sitemizde Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Nilüfer Voltan Acar tarafından kaleme alınan Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri kitabı 280 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri kitabını 9786051332376 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri kitap özeti, Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri pdf oku, Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri yandex, Nilüfer Voltan Acar e-kitap pdf, Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri PDF Drive, Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri PDF Oku

Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri Kısa Özet

İlk baskısı 1995`te yayımlanan Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri kitabına bakıldığında çok yol kat edildiği anlaşılabilir.
Kitapta, otuz sekiz yıllık meslek yaşamımda önderliğini yaptığım onlarca grupla psikolojik danışma oturumlarından örneklere yer verilmiştir. Bu emsallarin, anlatılanların bilinmesinı kolaylaştıracağı kanısına varılmaktadır.

Diğer bir değişiklik da, bu geliştirilmiş basının resimlerle bezenmesi olmuştur. Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri kitabının içeriğini planlarken, öğrenme modeline dayalı gruplar temel alınmıştır. Bu nedenle, danışan, psikolojik danışman kavramları kullanılmıştır. Lakin, transferans ve direnç konularında, özellikle, diğer kaynaklara atıfta bulunulduğunda hasta kavramı yer almıştır.

Kitaba, Grupla Psikolojik Danışmaya genel bir bakışla başlanmış ve özellikle grup rehberliği ve grupla psikolojik danışma üzerinde durulmuştur; çünkü, ne yazık ki alandan olanlar bile bu iki kavramı çoğu kez karıştırmaktadırlar. Yaptıkları iş grup rehberliği olduğu hâlde, “Grupla psikolojik danışma yaptım.” deyiveriyorlar ve hatta tezlerini de öyle isimlendiriyorlar.

Kitapta adı geçen bazı kavramlar üzerinde durularak sonra da grupla psikolojik danışma yapabilmesi için “psikolojik danışman”ın nasıl bir eğitim alması gerektiği konusu ele alınmıştır.

Psikolojik danışma grubunun özellikleri, terapötik güçler, grubun evreleri, amaçlar, direnç ve transferansa da ayrıntılı bir biçimde değinilmiştir. Ayrıca, grupla psikolojik danışmada alıştırmalar ve yeri, kuvvetliğü olan danışanlar ve bu danışanlarla başetme yolları üzerinde odaklanılmıştır. Bu edisyonda (basıda), yardımcı önder kavramı üzerinde durulmuştur.

Terapötik Çalışma Uyumu hususunda da bir senteze gidilerek, terapötik güçlerin çalışma uyumu içindeki yeri üzerinde durulmuştur. Duygusal kuvvetliğü olan danışanlar bölümünde internet (sanal) bağımlılığı ve baş etme yollarına değinilmiştir. Grupla psikolojik danışma ve bireysel psikolojik danışmanın karşı karşıya geldirılması bir tablo hâlinde sunulmuştur. Bu kitap bası değil baskı niteliğinde olduğu için bir önceki basıdan pek bir farkı yoktur.

 

 

Grupla Psikolojik Danışma İlke ve Teknikleri PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu