PDF

Gültekin Avcı – İstihbarat Teknikleri – Aktörleri, Örgütleri ve Açmazları PDF Oku indir

Gültekin Avcı – İstihbarat Teknikleri – Aktörleri, Örgütleri ve Açmazları PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Gültekin Avcı – İstihbarat Teknikleri – Aktörleri, Örgütleri ve Açmazları kitabını araştırdık. Ayrıca Gültekin Avcı tarafından kaleme alınan Gültekin Avcı – İstihbarat Teknikleri – Aktörleri, Örgütleri ve Açmazları kitap özetinin yanı sıra, Gültekin Avcı – İstihbarat Teknikleri – Aktörleri, Örgütleri ve Açmazları pdf oku, Gültekin Avcı – İstihbarat Teknikleri – Aktörleri, Örgütleri ve Açmazları yandex, Gültekin Avcı – İstihbarat Teknikleri – Aktörleri, Örgütleri ve Açmazları e-kitap pdf, Gültekin Avcı – İstihbarat Teknikleri – Aktörleri, Örgütleri ve Açmazları PDF Drive, Gültekin Avcı – İstihbarat Teknikleri – Aktörleri, Örgütleri ve Açmazları Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Gültekin Avcı – İstihbarat Teknikleri – Aktörleri, Örgütleri ve Açmazları PDF indir Oku

İSTİHBARAT, kelime manası itibariyle Arapça istihbar kelimesinin çoğulu olarak; haberler yahut yeni öğrenilen bilgiler, haber alma demektir. Teknik olarak istihbarat, muhtelif imkân ve vasıtaları tercih ederek herhangi bir hususta enformatik materyal temini ve temin edilen bilgilerin ham halden kurtarılarak işlenmesi, kıymetlendirilmesi ve yorumlanarak bunlardan bir netice çıkarılmasıyla alakalı faaliyettir. Ve bireylerin fıtrî bir melekesi olan tecessüs (merak, öğrenme arzusu) ile doğmuştur. Batı dillerinin bilhassa İngilizce’nin hakim olduğu ülkelerde kelime “intelligence” kelimesiyle karşılanmaktadır. Bu kelime zeka anlamını taşımaktadır. Bu da Batı’da bu meşgalenin hangi düzeyde yapıldığını göstermektedir. CIA-Central intelligence Agency (Merkezî Haberalma Teşkilâtı), MIMilitary intelligence (Askerî Haberalma), DIA-Defense intelligence Agency (Savunma İstihbarat Servisi) gibi Casusluk ise Arapça bir kelime olan “tecessüs” yani merak etme, kendi dışındaki işlere duyulan öğrenme arzusu, gizli şeylere merak menşeinden gelmektedir. Casusluk faaliyeti ve espiyonaj sözcükleri aynı istikamete matuf olmak üzere yabancı lisanlardan ithal edilerek casusluk manasında kullanılmaktadır. Kelime Fransızca kökenlidir. Bizde halk içinde çok kullanılan ispiyon kelimesi de Fransızca aslındaki “espionnage” kelimesinden gelmektedir. Hepsi istihbarat faaliyetini göstermektedir. Kontrespi-yonaj kavramı ise istihbarata karşı koyma ve karşı istihbarat manasını taşımaktadır. Casusluk, dünyanın en eski mesleklerinden biridir. Anılan faaliyet, toplulukların hayatlarını idame ettirdikleri her mecrada daima icra edilmiştir. İstihbarat faaliyeti, gerek güvenlik ve gerekse ticarî, ekonomik, siyasî vb.

alanlarda popülaritesini yitirmeden, hatta cazibesini çağın teknolojik imkânlarıyla artırarak vazgeçilmez bir alan olma özelliğini sürdürmektedir. İstihbarat faaliyeti kurumsal olarak insanlık tarihinde devletleşme olgusunun gelişimi ile birlikte mevcudiyetini gösteren, hassas ve devlet güvenliği için elzem bir faaliyettir. M.Ö 500 senelerında ünlü Çinli komutan ve filozof Sun Tzu Savaş Sanatı adlı kitabında casusluk faaliyetinin fevkalade mühim olduğunu bariz bir biçimde vurgulamıştır. Sun Tzu’ya göre; bilge hükümdarlarla iyi bir komutanın rahatlıkla savaş kazanıp zafere ulaşması istihbarata bağlıdır. Bu istihbarat ruh çağırmakla , gelmez, tecrübe yahut hesaplamayla da üretilmez. Düşmanın durumu fakat başka insanlardan öğrenilebilir. Dünya tarihinde bir devre mührünü basan askerî önderlerden Napolyon Bonapart’ın “iyi bir mevkide konuşlandırılmış bir casusun temin edebildiği bilgi ve haberlerin, arada bir birkaç tümen askerden daha fazla önem arz ettiği” şeklindeki kelimeleri istihbaratın ne derece mühim bir faaliyet ve hayat sahası olduğunu göstermektedir.

Gültekin Avcı – İstihbarat Teknikleri – Aktörleri, Örgütleri ve Açmazları PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu