PDF

Guy Debord – Gösteri Toplumu PDF Oku indir

Guy Debord – Gösteri Toplumu PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Guy Debord – Gösteri Toplumu kitabını araştırdık. Ayrıca Guy Debord tarafından kaleme alınan Guy Debord – Gösteri Toplumu kitap özetinin yanı sıra, Guy Debord – Gösteri Toplumu pdf oku, Guy Debord – Gösteri Toplumu yandex, Guy Debord – Gösteri Toplumu e-kitap pdf, Guy Debord – Gösteri Toplumu PDF Drive, Guy Debord – Gösteri Toplumu Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Guy Debord – Gösteri Toplumu PDF indir Oku

Gösteri Toplumu ilk kez, Kasım 1967’de Paris’te Buchet-Chastel yayınevi tarafından yayımlandı. 1968 hadiseleri kitabın tanınmasını sağladı. Tek bir kelimesini bile değiştirmediğim kitabın, yeni baskıları 1971 senesinden bu yana Champ Libre yayınevi tarafından yapıldı; bu yayınevi, editörü Gerard Lebovici’nin 1984 senesinde öldürülmesinden sonra Gerard Lebovici adını aldı. Yeni baskılar 1991 yılına kadar düzenli bir biçimde bu yayınevinde birbirini izledi. Şimdiki baskı da 1967 baskısının kelimesi kelimesine aynısı olarak kaldı. Zaten aynı kural Gallimard’dan yayımlanacak bütün kitaplarımın yeni baskıları için de geçerli olacaktır. Ben kendini düzelten bir diğerideğilim. Böyle bir eleştiri teorisi değiştirilmemelidir; ilk kez bu teorinin doğru bir biçimde tanımladığı uzun tarihsel dönemin genel koşulları çürütülmediği sürece bu teori de değiştirilmemelidir. Dönemin kaydettiği gelişmenin sürekli olarakliği gösteri teorisini doğrulamaktan ve sergilemekten başka bir şey yapmamıştır, bundan dolayı burada tekrarlanan açıklama pek seçkin olmayan bir anlam içinde tarihsel yanıyla ele alınabilir: 1968 mücadeleleri esnasında ulaşılan en aşırı konumun ne olduğuna ve bundan dolayı da daha 1968’de neyi bilebileceğimize tanıklık eder. Bu dönemin en enayileri bile o günden bugüne bütün yaşamlarındaki düş kırıklığıyla; “yaşamın görünür hale gelmiş yadsınması”nın, “meta-şekiline bağlı nitelik kaybı”nın ve “dünyanın proleterleştirilmesi”nin ne anlama geldiğini anlayabilmişlerdir. Bunun yanında, aynı sürecin devamında yaşanan en belirgin yeniliklerden söz eden diğer gözlemleri de zamanı içinde ekledim. 1979 senesinde, kitabın İtalyanca yeni bir çevirisine yazdığım bir önsöz vesilesiyle, gösteri gücünün kullanılmasının tıpkı hükümet etme tekniklerinde olduğu gibi, endüstriyel üretimin doğasında da yol açtığı fiilî değişiklikleri ele aldım. 1988 senesinde yazdığım Gösteri Toplumu Üzerine Yorumlar, öncedenleri “yoğunlaşmış gösteri” ile “yaygın gösteri”nin birbirine rakip saltanatları içinde var olan “gösterinin dünya çapındaki işbölümü”nün, ortak şekil olan “bütünleşmiş gösteri”de bu iki türün kaynaşmasıyla bittiğini net bir biçimde göstermiştir. 1967’den önce olup bitenlerden söz ederek eski şekilleri bazı zıt uygulamalara göre ayırt eden 105. tez düzeltilerek bu birleşme kısaca özetlenebilir.

Sınıf iktidarındaki Büyük Bölünme’nin uzlaşmayla tamamlanması neticesinde yaşanan bütünleşmiş gösterinin birleşik uygulamasının, şimdilerde, öte yandan algıyı “polisiye metotlarla değiştirirken” (bu koşullarda polis de tamamen yenidir) diğer yandan da “İktisadî metotlarla dünyayı değiştirdiğini” söylemek gerekir. Bu kaynaşma bütün dünyanın İktisadî ve politik gerçekliği içerisinde zaten üretilmiş olduğu içindir ki dünya nihayet kendini resmen birleşmiş ilan edebilmektedir. Ve bunun yanı sıra güç ay-rılığının evrensel olarak geldiği durum o kadar vahimdir ki bu dünya tez elden birleşme gereksinimini; ve gösteri tarafından tahrif edilmiş ve güvence altına alınmış olan dünya pazarının uzlaşımsal örgütlenmesine tek bir bütün halinde katılma gereksinimini duymuştur. Ama sonuçta birleşemeyecektir.

Guy Debord – Gösteri Toplumu PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu