PDF

Güzel Konuşma – Anonim PDF Oku indir

Güzel Konuşma – Anonim PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Güzel Konuşma – Anonim kitabını araştırdık. Ayrıca Anonim tarafından kaleme alınan Güzel Konuşma – Anonim kitap özetinin yanı sıra, Güzel Konuşma – Anonim pdf oku, Güzel Konuşma – Anonim yandex, Güzel Konuşma – Anonim e-kitap pdf, Güzel Konuşma – Anonim PDF Drive, Güzel Konuşma – Anonim Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Güzel Konuşma – Anonim PDF indir Oku

Aşağıdaki alıştırmaları dilinizi yöneten ağız içi kaslarınızı iyice yoracak kadar uzun süre ve abartılı olarak tekrar ediniz. -Dilinizi ağzınızda sakız çiğner gibi hızla çiğneyiniz. -Dilinizi ağzınızın içinde, çenelerinizin dışından, dudaklarınızın altından dairesel hareketlerle hızla dolaştırınız. -Dil ucunu ön alt dişlere dayandırarak ağız içinde köklerden ileri geri hareket ettiriniz. -Dilinizi iyice dışarı çıkarınız. İterek uzun süre dayanınız. -Dilinizi yuvarlatıp daralttığınız dudaklarınız ve çeneleriniz içinden içeri-dışarı hareket ettiriniz. -Dilinizin ucunu ön alt dişlerinize dayandırınız ve dilinizi kökünden içeri dışarı hızla hareket ettiriniz. Çene Güzel konuşmada çenenin rolü çok mühimdir. Tüm dillerdeki tüm harfler çenenin kullanılmasıyla seslendirilirler. Konuşma esnasında çene hızla birbirinden farklı hareketleri ard arda gerçekleştirmek zorundadır. Çene açılır, kapanır, daralır, genişler. Alt çene ileri ve geri hareket eder. Ağzımızın üst bölgesinde bulunan dişlerin bağlı olduğu kemik yapısı sabittir. dolaysıyla tüm bu hareketler alt çeneyi yöneten kaslar tarafından gerçekleştirilirler.

Dikkat edelim: “ııı” sesini çıkardığımızda çene geriye doğru çıkmaya zorlanır. “aaa” sesini çıkardığımızda hizasından 2 aşağıya doğru açılır. “Üüü” sesini çıkardığımızda ileriye doğru geçmeye zorlanır. ^ne” dediğinizde daralıp birden açılır. “Sen” dediğimizde önce kapanır, sonra açılır ve sonra yine kapanır. Tüm bu son derece karmaşık ama gerçekten karmaşık hareketleri olağanüstü bir hızla gerçekleştirir. Çenemizin kullanımında sorunlarla karşılaşabiliriz. Çene kasları geliştirilmemiş ve kondisyonsuz olduğunda değişik hareketleri düzenli olarak ve sorunsuz biçimde yapamayız. Bu durumda bazı çene hareketleri kaybolur ve bu kayboluş seste de kayıp oluşturur. Diğer mühim sorun “çene darlığı”dır. Türkiye toplumunda yaygın bir çene darlığı olduğu söylenmektedir. Dar çene açık ve yuvarlak sesleri bozuk seslendirir. Misal verilecek olursa “aa”, “ıı” gibi anlaşılabilir. “Ooo”, “uuu” gibi anlaşılabilir. Eğer çenemizi yeterince sağlıklı kullanamıyorsak tüm seslerin çıkarılmasında sorunlar yaşayabiliriz.

Güzel Konuşma – Anonim PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu