PDF

H. Ömer ÖZDEN – Aşk Felsefesi PDF Oku indir

H. Ömer ÖZDEN – Aşk Felsefesi PDF Oku indir, e-kitap sitemizde H. Ömer ÖZDEN – Aşk Felsefesi kitabını araştırdık. Ayrıca H. Ömer ÖZDEN tarafından kaleme alınan H. Ömer ÖZDEN – Aşk Felsefesi kitap özetinin yanı sıra, H. Ömer ÖZDEN – Aşk Felsefesi pdf oku, H. Ömer ÖZDEN – Aşk Felsefesi yandex, H. Ömer ÖZDEN – Aşk Felsefesi e-kitap pdf, H. Ömer ÖZDEN – Aşk Felsefesi PDF Drive, H. Ömer ÖZDEN – Aşk Felsefesi Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

H. Ömer ÖZDEN – Aşk Felsefesi PDF indir Oku

Aşk, üç harften ibaret olmasına rağmen, yaşayanlar için “yaşamın anlamı budur” dedirten, ile ilgili herkesin bir şeyler bildiğini sandığından dolayı üzerinde en fazla düşünülen, konuşulan, yazılan, fakat yaşanıp düşünüldükçe, konuşulup yazıldıkça sırrınin daha da arttığı, çok bilinmeyenli bir denklem gibidir. Herkes aşktan bir şeyler anlar. Kimileri yalnızca doyasıya yaşar aşkı yahut yaşamaya çalışır; kimi aşkı ozanca dile getirir, kimi şairce; kimi çizgilerle anlatmaya çalışır; kimi ezgilere yansıtır; kimileri de yaşananlar ve yazılıp çizilenler ile ilgili konuşur. Hayat akıp git gide de bunlar hiç bitmeden sürecektir. Bu doğal durum, söylenenlere, yazılanlara tarafımızdan da bir katkı yapılması sürecini doğurdu. Bugüne kadar yazılıp çizi-lenlerle bu hususta ne kadar mesafe alındı, bizim bunlara katkımız olur mu, olursa ne kadar olur bilinmez, ama hiç şüphe yok ki aşk, gelecekte de üzerinde en fazla değerlendirmeler yapılacak olan konu olacaktır. Aşk ile ilgili, günlük yaşamdan en yüce duyguların işlendiği sanata kadar, her alanda söylenecek söz mevcuttur. Bu değerlendirmelerde bulunan alanlardan bir diğeride felsefedir. Zaten felsefede her söz, aşk ile söylenir. Çünkü philosophy (felsefe) terimi, aşk ile yakında zamandan alakalıdir. Gerek Batı, gerek Türk düşünce ve sanat yaşamında aşk üzerine söylenip yazılmış o kadar çok makale, şiir ve kitap var ki bunların yalnızca adları yan yana getirilse birkaç kitap oluşturur. Lakin aşkın kendisi zordur. Aşk hikâyelerine, romanlarına ve şiirlerine bakıldığında aşkı yaşamanın bi hayli sıkıntılar içerdiği görülmektedir. Ama aşk ile ilgili yazmak, yaşamaktan da zor bir iş olsa gerek. Daha çok edebiyatçılar tarafından ele alınmasına rağmen aşk, estetik bir olgu olmasından dolayı felsefenin de ilgi alanında bulunmakta ve aşk hususunda felsefi yorumlara da gereksinim duyulmaktadır.

Bu bakımdan, her hususta olduğu gibi, aşk ile ilgili da felsefi değerlendirmeler yapılabilir. Bunu gerçekleştirmenin yolu da felsefi yöntemle hareket etmektir. Lakin felsefe, malzemesinin söz olmasından dolayı edebiyattan da fazla soyutlanamaz. İşte, bu gerçek gözden uzak tutulmadan, bu ufak kitapta, edebi metinlerden yararlanarak yalnızca felsefi problemler çerçevesinde değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır. Üzerinde farklı değerlendirmeler yapılan aşkın, gelip geçici mi, yoksa sürdürülebilir ve sürekli olarak mi olduğu sorusuna da yanıt aranmaya gayret edilmiş, estetikle olan yakın ilgisinden dolayı konu, estetik unsurlar da dikkate alınarak inceleme yoluna gidilmiştir.

H. Ömer ÖZDEN – Aşk Felsefesi PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu