PDF

Hakan Özerol – Finansçı olmayanlar için finans PDF Oku indir

Hakan Özerol – Finansçı olmayanlar için finans PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Hakan Özerol – Finansçı olmayanlar için finans kitabını araştırdık. Ayrıca Hakan Özerol tarafından kaleme alınan Hakan Özerol – Finansçı olmayanlar için finans kitap özetinin yanı sıra, Hakan Özerol – Finansçı olmayanlar için finans pdf oku, Hakan Özerol – Finansçı olmayanlar için finans yandex, Hakan Özerol – Finansçı olmayanlar için finans e-kitap pdf, Hakan Özerol – Finansçı olmayanlar için finans PDF Drive, Hakan Özerol – Finansçı olmayanlar için finans Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Hakan Özerol – Finansçı olmayanlar için finans PDF indir Oku

Her kitabın bir amacı mevcuttur. Kimi yazdığı için yazarı mutlu eder, kimi ise okurunu. Kimileri zaman geçirmek içindir, kimileri armağan edilmek için, kimileri rafları zengin göstermek için… Bazı kitaplar ise, kapılar çarpmasın diye aralarına veya çocuklar masaya otururken boyları yetişsin de üstlerine bir şeyler dökmesin diye altlarına koymak içindir. Elinizdeki kitapta ise bu özelliklerin hepsinden biraz var. Ben kendi adıma, yazdığım –yani bitirebildiğim– için mutluyum. Ayrıca kalınlığı da fena sayılmaz; hem yer kaplar, hem kapı tutar, hem de yeterli yükseklik sağlar. Geriye tek bir kritik nokta kalıyor: Umarım okuyan da mutlu olur. Bu kitabı farklı şekillerde okuyabilirsiniz. Sırasıyla tüm bölümleri okuyabilir ve kendi mantık silsileniz içinde temel finans bilgisine özet hâlinde varabilirsiniz veya yalnızca ilgilendiğiniz bölüm(leri) okuyarak bazı kısımlarını atlayabilirsiniz. Kitabın birbirinden tam bağımsız olarak hazırlanmış bölümlerden oluşmasındaki temel amaç da bu aslında. Bana göre, ilgilendiğiniz kısımlar, anlam bütünlüğü yönünden bir problem yaratmaksızın okunabilir ve gerektiğinde yalnızca alakalı bölümler de gözden geçirilebilir. Adından da anlaşılacağı üzere kitabın hedef kitlesi, finans hususundan bihaber olan veya temel bilgiler hususunda eksikleri olduğunu düşünenlerdir. Bunun yanı sıra, hemen hemen on yılı aşan profesyonel eğitmenlik ve danışmanlık deneyimimden sonra, finans piyasasında çalışan dostlarımızın da bunca tecrübelerine rağmen, ne yazık ki, kitabın içindeki birden fazla temel husustan uzak oldukları kanısındayım. Dolayısıyla, kesinlikle aramızda kalacak olan bu gizlilik çerçevesinde, sektör içinde olan ve bazı temel konularda noksanlıkleri olduğunu düşünen dostlarımın da bu kitaptan yararlanacaklarını düşünüyorum. Kitabı oluşturan temel bölümler, finansın da tem el kısımlarını oluşturduğunu düşündüğümüz ve temel düzeyde aktarılacak olan dört temel konuyu içermektedir.

Bunlar: • Temel Finansal Matematik • Temel Muhasebe Bilgisi ve Temel Finansal Analiz • Mali Piyasalar ve Enstrümanlar • Teşkilatlanmış Piyasa ile Borsalar ve Birbirleriyle Etkileşimleri İlk bölüm olan Temel Finansal Matematik, finansın temelini oluşturmaktadır. Paranın zaman değeri, tüm maliyet ve kazanç yaklaşımlarının temelinde olduğuna göre, bugünkü paranın önümüzdeki zamanlarda değeri, ileride kazanılması veya ödenilmesi düşünülen paranın bugünkü değeri bir finansal karar öncesinde çok mühimdir. Bu açıdan bakıldığında, paranın zaman değeri, faizlendirme, iskontolama, basitbileşik faiz, anüite ve bu matematiğin finansal ürünlere uygulanmasını içeren ilk bölüm, finansa yeni başlayan veya “Ben senelerdır bu işi yapıyorum” diyen herkes için kaçınılmaz önem taşımaktadır. (Biraz sıkıcı olsa da!) Kitabın ikinci bölümünü oluşturan Temel Muhasebe Bilgisi ve Temel Finansal Analiz’de ise, finansal piyasalarda karar mekanizmasının ikinci adımı olan mali tabloların analizini içermektedir. Kredi verme, borç alma veya ortak olma süreçlerinin tümünde de alakalı işletmenin mali tabloları incelenecektir. Borsada yatırım yapmak da bir işletmeye ortak olmak manasına geldiğine göre, bu tarz bir yatırım süreci de yine mali tabloları tanımayı ve onları analiz etmeyi gerektirecektir. Bu temel yaklaşımdan yola çıkan bu bölümde muhasebe ilkelerinden, çalışma prensiplerinden ve muhasebe sisteminden söz etmek yerine, okurun analize geçebilmesi için gerekli olduğunu düşündüğümüz mali tabloların tanıtımı ve onların basit analiz metotlarınden bahsedilmiştir. Buna karşılık, temel muhasebe bilgisinden tümüyle yoksun okurların bir temel muhasebe kitabından yararlanmaları da manalı olacaktır.

Hakan Özerol – Finansçı olmayanlar için finans PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu