Tarih Kitapları

Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı PDF indir

Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı PDF indir, e-kitap sitemizde Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Mehmet Emin Dinç tarafından kaleme alınan Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı kitabı 240 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı kitabını 9789752430303 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı kitap özeti, Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı pdf oku, Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı yandex, Mehmet Emin Dinç e-kitap pdf, Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı PDF Drive, Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı PDF Oku

Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı Kısa Özet

Yakın tarihin en mühim sayfaları: Kut zaferi ve Halil Paşa`nın yaşamı…

“Ordumuz, gerek Kut karşısında ve gerekse Kut’u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10.000 neferini şehid vermiştir. Buna karşılık Kut’ta, 5 General, 481 subay ve 13.300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30.000 zayiat vererek geri dönmüşlerdir. Şu hale bakınca, dünyayı hayretlere düşürecek iki büyük fark görülür. Tarih, bu olayı yazmak için kelime bulmakta zorluk çekecektir.”

– 6. Ordu Komutanı Tuğgeneral Halil

Halil Kut Paşa`nın siyasi ve askeri yaşamı 1905 senesinde, “ateş hattının ortasında” başlamıştır. Bir yandan Türk topraklarının akıbeti masaya yatırılmışken diğer yandan bir çok yakın coğrafyanın da haritaları değişmektedir. Halil Paşa son derece yoğun geçen ömründe, 1922 yılına dek asker, komutan, komitacı, yarı resmî diplomat, teşkilatçı, ihtilâlci gibi unvanlarla çalışmış, vatansever kişiliğinden kesinlikle taviz vermemiştir.

Halil Paşa; İngiliz tarihinde bir “skandal” olarak kabul gören, Türk tarihinin ise en unutulmaz sayfalarını dolduran ve fakat bir türlü gereken önemi görememiş Britanya İmparatorluğu’nun yaşadığı en büyük hezimet olan Kûtü`l Amâre Zaferi`nin esas kahramanıdır. Gerek siyasî gerekse askerî icraatlarıyla yakın Türk tarihinin mümtaz bir şahsiyetidir. Türk bayrağının daima dalgalanması için “fedaî” ve “atılgan” mizacını asla saklamamış, vatanı için ömrünün sonuna dek canını dişine takmıştır.

Dr. Mehmet Emin Dinç`in kaleme aldığı Halil Kut Paşa biyografisi, Halil Paşa ve Kutü’l Amare Zaferi hususundaki ilk çalışmalardan olma özelliğine sahiptir. Kitabın sayfaları Halil Paşa`nın Trablusgarp ve Balkan Savaşlarındaki faaliyetleriyle başlar, 1. Dünya Savaşı’nın maceralı senelerıyla devam eder, Halil Paşa`nın mütareke ve Millî Mücadele dönemlerindeki faaliyetleriyle son bulur.

Halil Paşa`nın cepheden cepheye geçen fırtınalı yaşamının izlerini süren kitap, yakın tarihimizin en mühim şahsiyetlerinden birinin bilinmeyen öyküsünü anlatıyor…

Halil Kut Paşa – Kut’ül Amare’nin Muzaffer Komutanı PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu