PDF

Haluk Oral – Şiir Hikayeleri PDF Oku indir

Haluk Oral – Şiir Hikayeleri PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Haluk Oral – Şiir Hikayeleri kitabını araştırdık. Ayrıca Haluk Oral tarafından kaleme alınan Haluk Oral – Şiir Hikayeleri kitap özetinin yanı sıra, Haluk Oral – Şiir Hikayeleri pdf oku, Haluk Oral – Şiir Hikayeleri yandex, Haluk Oral – Şiir Hikayeleri e-kitap pdf, Haluk Oral – Şiir Hikayeleri PDF Drive, Haluk Oral – Şiir Hikayeleri Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Haluk Oral – Şiir Hikayeleri PDF indir Oku

Şairin, şiirin ardındaki giz Haluk Oral, gerçekten de ilgi çekici bir edebiyat arkeologu. Bizim okuyup da geçtiğimiz, yalnızca bir şiir, bir öykü olarak baktığımız metnin ardındaki gizler, yazılma nedenleri, esin kaynakları onun araştırma alanıdır. Hiç kuşkunuz olmasın ki, Oral’ın verdiği bilgilerden sonra, o şiire, zenginleşmiş, çeşitlenmiş bir açıdan bakarsınız. Ünlü biyografilerine baktığınızda, o yapıtı niçin, hangi etkilerle yazdığını öğrendiğinizde şiiri onun edebiyat macerası içinde bir yere oturtursunuz. Özdemir Asaf’ın Lavinia şiirini bütün şiirseverler bilir, o da edebiyat matinelerinde bu şiirini okurdu. Onun macerasıni merak etmez misiniz? Lavinia kimdi? Şiire nasıl girdi? Hangi ressam onun portresini yaptı? İşte bu kitaptan ayrıntısıyla bunu öğreneceksiniz. Nâzım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı Destanı’mn geçirdiği değişiklikleri bilmek, her şiir okurunun isteğidir, tutkusudur, merakıdır bunun yanı sıra. Nâzım bir dost meclisinde bir şiir okudu, kim ona nasıl iltifatlar etti, Nâzım’ı kim teşvik etti, nasıl yazıldı? Bir şairin şiiri ilk yazdığı günden, yayına girdiği güne kadar yaptığı değişiklikler benim ilgimi çekmiştir. Neden derseniz, şairin dil hususundaki gelişmesini, şiirinde bazı değişiklikları öğrendiğimde, şairin çalışma yöntemi hususunda bilgi edinmiş olurum. VIII Hasretinden Prangalar Eskittim kitabıyla Ahmed Arif, Türk toplumcu şiirinin temel taşlarından birini yazmıştır. İşte Oral metinleri özenle karşı karşıya geldirır, tek kelime, tek kavram üzerinde durur, böylece bir şiirin en doğru yazılışını da ondan okumuş olursunuz. Melih Cevdet Anday’ın çok sevdiğim şiirlerinden biridir Tohum. İlk nerede yayınlandı? Anday’ın bu şiire bakışı nedir? Aklımıza takılan suallerin cevabını, belgesel bir çalışma yöntemiyle verir Oral. Orhan Veli’nin Divan Çeşnisinde Bir Şiiri diye yayımlanan Efsane üzerine çok şey öğrenmek istersiniz. Bu yazıda yeni şeyler bulacaksınız.

Böylelikle Haluk Oral, bir edebiyat tarihçisinin, bir eleştirmenin de çabasını gösteriyor. Kaldırımlar, Necip FazıFın ünlü şiiri. Bu hususta da yeni gelişmeler okuyacaksınız. Şiirle alakalı görüşler ve yayınlanma tarihi üzerine çeşitlemeleri de unutmayın. Haluk Oral’ın kitabından bazı özel bilgileri aktardım size. Şiir severseniz, bir şiirin macerasıni, en doğru yazılışını öğrenmek isteğe göre bu kitabı okumalısınız. Bir ilgi çekici yanına daha değineyim. Yaşamla yazmak içindeki köprüler, çalışmanın özgün yanını oluşturuyor.

Haluk Oral – Şiir Hikayeleri PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu