PDF

Hans Magnus Enzensberger – Ah Avrupa! PDF Oku indir

Hans Magnus Enzensberger – Ah Avrupa! PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Hans Magnus Enzensberger – Ah Avrupa! kitabını araştırdık. Ayrıca Hans Magnus Enzensberger tarafından kaleme alınan Hans Magnus Enzensberger – Ah Avrupa! kitap özetinin yanı sıra, Hans Magnus Enzensberger – Ah Avrupa! pdf oku, Hans Magnus Enzensberger – Ah Avrupa! yandex, Hans Magnus Enzensberger – Ah Avrupa! e-kitap pdf, Hans Magnus Enzensberger – Ah Avrupa! PDF Drive, Hans Magnus Enzensberger – Ah Avrupa! Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Hans Magnus Enzensberger – Ah Avrupa! PDF indir Oku

“Kimi seçersek seçelim, sonuçlar ne olursa olsun: Hepimiz sosyal demokratız,” diyordu eskimiş tüvit ceketli adam, kırmızı şarap dolu bardağını şerefime kaldırırken. Onun bu gözlemi beni şaşırtmadı, çünkü davetli olduğum bu seçim partisi işçi hareketinin ünlü ideologlarından birinin Vasastadt’daki evinde veriliyordu, asansör yoktu ve üç kat çıkılıyordu. Olof Palme’nin seçim başarısını kutlamak için tamamen kendi aralarında olma isteğindeydiler, bana öyle geldi. Yıl 1982 idi ve Palme başarısının doruk noktasına erişmişti; oysa dört yıl sonra bu başarı çok acıklı bir biçimde noktalandı. Ev özentisiz ve alçakgönüllü bir biçimde döşenmişti, biraz ihmal edilmişe benziyordu; oradan buradan toplanmış sandalyeler, duvarlarda eski afişler, tahta raflarda kitaplar. Tüm eşyalarda belirli bir Ikea ruhu. Bizde, Frankfurt veya Berlin’de genç öğretmen çiftler, radyo oyunu yazarları ve sayısı git gide azalan, doktora bursu alma başarısını göstermiş sanat tarihçileri böyle evlerde oturur. Bu tip evlerde para, prestij, kariyer kokusu yoktur; içim rahat koltuğa yaslandım; ilk seçim sonuçlarını beklerken mukavva tabaktaki füme eti yemeye koyuldum. Federal Almanya’da bir fikir işçisi bu tarz rahat köşelerde, iktidarın bi hayli uzağında yaşamaya alışkındır zaten. Lakin tam bu sırada, koridordaki doğaçlama barın yanında yardımsever bir ruh beni aydınlatmaya başladı. Tüvit ceketli adamın, yerel öğretmenler sendikası sekreteri değil de, ülkenin en tutucu gazetesinde başmakaleler yazan ve kendisinden kaçınılan bir gazeteci; mutfaktan peynir alan bi hayli şık giyimli adamın Stockholm’ün en göz alıcı mimarlarından biri olduğu; spor ayakkabılı somurtkan kadının Sosyal Bakanlığın yüksek mevkilerinden birinde senelerca olduğu; şakakları kırlaşmış resim öğretmeni gibi görünenin resim öğretmeni değil, eski bir büyükelçi olduğu; kendisiyle kimsenin ilgilenmediği, bütün gece fotoğraf çeken fotoğraf makinalı bayanınsa, olağan bir foto muhabiri veya konut sahibinin teyzesi değil, İsveç Kraliyet ailesinin en zengin varislerinden biri olduğu yaşandı. Bilmeden, her işinde uzman sosyologun hiç çekinmeden ülkenin kuvvetli azınlığı diye adlandıracağı bir toplulukta bulmuştum kendimi; oysa orada bulunanların hiçbiri bu kuvvetli azınlıktan olma izleri taşımıyordu. “Güçlü azınlık” terimi ne kadar da berbat; dünyanın hiçbir yerinde, ne Tiran’da ne de Pnom Penh’de bu terim Stockholm’daki kadar uygunsuz düşmez. Bir köşede ufak bir televizyon var. Spikerin sesi duyulmuyor, konuklar hararetle sohbete dalmışlar, arada bir göz ucuyla ilk seçim sonuçlarına bakıyorlar.

Gerilim, heyecan, “seçim ateşi” gibi duyguların izi bile yok. Zaten daha seçim öncesi günlerde de, İsveçliler’in akıl almaz rahatlığı, seçim kampanyasındaki soğukkanlılıkları, konuşmacıların heyecansız davranışları dikkatimi çekmişti. Birçok demokratik ülkede seçim günleri, parti politikasının renksiz alışılagelmişliğinin açık bir tiyatroya dönüştüğü günlerdir. Seçim göstermelik bir kampanya, bir karnaval, arınma ibadetidir — bir çeşit söylev, futbol turnuvası, birikmiş saldırı duygularının ve üstü bastırılmış ihtirasların ortaya döküldüğü bir maç, gündelik politik yaşam saptırmalarının, başarısızlıklarının, düş kırıklıklarının bir supabıdır. Bilhassa de halklar geleceklerinin söz konusu olduğunu sandıkları zaman, seçim kampanyaları yıkıcı bir kavgaya, ulusal bir boğuşmaya dönüşür; bu boğuşmada başka zamanlarda yasak olan bir duruma izin mevcuttur: açık rekabete, acımasız netleşmeye, nefrete, mutsuzluk ve düşmanlık duygularının ortaya dökülmesine.

Hans Magnus Enzensberger – Ah Avrupa! PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu