Araştırma Kitapları

Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi PDF indir

Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi PDF indir, e-kitap sitemizde Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Hüseyin Zennun Beyatlı tarafından kaleme alınan Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi kitabı 256 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi kitabını 9786053205760 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi kitap özeti, Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi pdf oku, Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi yandex, Hüseyin Zennun Beyatlı e-kitap pdf, Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi PDF Drive, Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi PDF Oku

Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi Kısa Özet

Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi, hastane ve sağlık işletmeleri ile alakalı temel bilgiler kapsamı içinde ilk kez Mezopotamya, Mısır, Hint, Çin, Helen, Roma ve Türklerde sağlık ve hastanelerin tarihçesi ile ilgili bilgiler içermektedir.

Sağlık ve hastane sistemleri bilgilendirmesi yapılırken Türkiye`nin sağlık ve hastane sistemi ele alınmıştır. Bu bağlamda sağlık ve hastane ile alakalı temel bilgiler yönetim, sağlık yönetimi, hastane yönetimi, sağlık idarecisinin meslek tanımı, hastane yöneticisinde bulunması gereken özellikler ve hastane yöneticisinin görev yetki ve sorumlulukları, hastane ve hastane işletmeciliği, sağlık hizmetlerinin özellikleri, hastanelerin sınıflandırılması, sağlık işletmelerinin fonksiyonları incelenmektedir.
Bu çalışmada, hasta yatağı, hasta yatırma, hasta günü, yatak işgal yüzdesi, poliklinik sayısı, ameliyat sayısı, enfeksiyon ölüm oranı gibi hastane işletmeciliğinde ana prensipleri bilgilendirmesi yapılırken poliklinikler, dâhilî ve haricî klinikler, acil servis, acil kodlar, ameliyathane, fizik tedavi ve rehabilitasyon, eczane, kan bankası, hemşirelik yani hasta bakım hizmetleri vb. tıbbi fonksiyonlar, tedaviye muvafakat, hasta ziyaretleri, hastanelerde hijyen kaideleri, enfeksiyonun hastaneye giriş yolları, enfeksiyonun önlenmesi ve dezenfeksiyon, enfeksiyon kontrol komitesi, hastane konseyi, sağlık kurulları gibi hastane komiteleri ile ilgili açıklamalar yapılmıştır.

Mesleki tecrübe ve uygulamaların ışığında hastanelerde mali fonksiyonlar, idari ve mesleki teftiş, insan kaynakları ve performans yönetimi, nöbet işleri, hastane bilgi yönetim sistemleri, tıbbi arşiv yönetimi, ev idaresi hizmetleri ve temizlik işleri, mutfak hizmetleri, teknik hizmetler, çamaşırhane hizmetleri, ayniyat hizmetleri ve depolama, evrak işleri, iş ve iş yeri sağlığı, gasilhane ve otopsi hizmetleri ile ilgili bilgiler aktarılmıştır.

Hastanelerin inşasında idari esaslar ele alınırken, hastane istatistikleri, nüfus istatistikleri, morbidite, coğrafi ve jeolojik durumlar, sağlık politikaları vb. hastane ihtiyacına etki eden etkenler ele alınmıştır.

Bu çalışmanın literatüre ve mesleki tecrübeye dayalı bilgilerle sahasında bir araya gelen bilgi birikimine katkı verici ve sağlık yönetimi öğrencilerine kaynak teşkil edeceği düşüncesindeyiz.

Hastane ve Sağlık İşletmeleri Yönetimi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu