Sağlık Kitapları

Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi PDF indir

Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi PDF indir, e-kitap sitemizde Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Akşemseddin tarafından kaleme alınan Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi kitabı 52 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi kitabını 9786057670311 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi kitap özeti, Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi pdf oku, Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi yandex, Akşemseddin e-kitap pdf, Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi PDF Drive, Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi PDF Oku

Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi Kısa Özet

Akşemseddîn bu eserde *yaşamın maddesi* adını verdiği bir tür sıvıdan bahsediyor ve bu sıvı yardımıyla yapılacak ilaçların bazı hastalıkları iyileştirdiğini dile getiriyor. Çeşitli ağrılar, kulak tıkanıklığı, frengi, verem, sıtma, aşırı zayıflık, idrar yolu hastalıkları, depresyon, saçkıran, unutkanlık, hazımsızlık, kalp çarpıntısı ve basur gibi hastalıklar, *hayat maddesi*nin iyi geldiği hastalıklardan bazıları…

Mâddetü’l-Hayât, Akşemseddîn’in eczâcı ve tabip olarak kaleme aldığı, tıp içerikli bir eserdir. *Hayatın Maddesi – Sağlığın Sermâyesi* başlığıyla paylaştığımız eser, Mâddetü’l-Hayât’ın şimdilerde her düzeyden okurun anlayabileceği bir sadeleştirmeyle aslına sadık kalınarak hazırlanmıştır. Bu risale, yalnızca Akşemseddîn’in tebabete dair bilgisini değil, zamanında Osmanlı’nın tıp alanında geldiği düzeyyi de göstermesi yönünden mühimdir.

Eserde bulunan bilgiler tabipler içinde asırlarca elden ele aktarılmıştır. Bilindiği üzere Batı kaynaklarında mikrobun A. Van Leeuwenhoek tarafından keşfedildiği söylenegelmiştir. Oysa Mâddetü’l-Hayât’ta bu zattan hemen hemen iki yüzyıl önce bazı hastalıkların *bitki tohumuna benzer canlı bir molekül* ile taşındığı vurgulanmaktadır. Bu tohumlar mikroptan başka bir şey değildir. Dolayısıyla tıp tarihinde mikro-organizmalardan bahseden ilk kişi de Akşemseddîn Hazretleri’dir. Yine bu kitapta epilepsi, gut hastalığı, vitiligo ve cüzzam gibi hastalıkların ırsî (genetik) geçişi olduğunun belirtilmesi mühim bir bilgi olarak tarihteki yerini almıştır.

Hayatın Maddesi Sağlığın Sermayesi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu