Edebiyat Kitapları

Hayattan Sahneler PDF indir

Hayattan Sahneler PDF indir, e-kitap sitemizde Hayattan Sahneler kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Fatma Aliye Topuz tarafından kaleme alınan Hayattan Sahneler kitabı 72 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Hayattan Sahneler kitabını 9786051884707 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Hayattan Sahneler kitap özeti, Hayattan Sahneler pdf oku, Hayattan Sahneler yandex, Fatma Aliye Topuz e-kitap pdf, Hayattan Sahneler PDF Drive, Hayattan Sahneler Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Hayattan Sahneler PDF Oku

Hayattan Sahneler Kısa Özet

*Dünyanın neye tahammülü var Fehame? Unut! Unut! Biraz da dünyanın zevkini sürmeye çalış.*

Fatma Aliye, Hayattan Sahneler (Levâyih-i Hayat) adlı eseri mektup tarzında kurgulanmış olup iyi ailelerde yetişmiş, zengin, kültürlü ve üst sınıftan üçü akraba beş kadının Fehame, Mehabe, Sabahat, Nebahat, İtimat- birbirine gönderdiği on bir mektuptan meydana gelir. Kahramanların karakterlerine uygun isimlerle adlandırıldığı romanda, evlilikteki mutsuzluk ve mutluluk, eşler içindeki uyum,gayrimeşru aşkların çirkinliği, eğitimin önemi, kocasını sevmeden kendi rızası dışında evlendirilen kadınların yaşadığı sorunlar, aşk ve muhabbet kavramları, kocanın sadakatsizliği gibi konular tartışılır.

Hayattan Sahneler (Levâyih-i Hayat) kadın edebiyatının ilk emsallarinden ve kadın sorununun en geniş bir şekilde biçimde işlendiği bir roman olması yönünden önem arz etmektedir. Tanzimat zamanında kadının iyi bir eş, iyi bir anne olmak için eğitilmesi gerektiği anlayışı, eserdeki mutsuz evlilik emsallariyle eleştirilir. Kadın hassaslığıyla dolu olan satırlarda kahramanların kadın poblemleriyla alakalı görüşlerini kendi yaşamlarından yola çıkarak ortaya koymaları, esere hem toplumsal hem de bireysel bir nitelik kazandırmaktadır.

1897-98 senesinde ilk baskısı yapılan Hayattan Sahneler(Levâyih-i Hayat) romanı, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olan Tülay Gençtürk Demircioğlu tarafından yayıma hazırlanmıştır. Eserin bu baskısı dönemin diline ve ruhuna olabildiğince uygun, fakat günümüz okuru için de anlaşılabilir olması amaçlanarak çevrilmiştir.

Hayattan Sahneler PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu