Dini Kitaplar

Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. PDF indir

Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. PDF indir, e-kitap sitemizde Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Ahmed Cevdet Paşa tarafından kaleme alınan Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. kitabı 72 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. kitabını 9786059964678 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. kitap özeti, Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. pdf oku, Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. yandex, Ahmed Cevdet Paşa e-kitap pdf, Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. PDF Drive, Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. PDF Oku

Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. Kısa Özet

Hazret-i Osman, Peygamber Eferıdimiz`in (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) iki defa damadı olmuştur. Onun için lâkabı “Zinnûreyn” (iki nur sahibi) idi. Resulullah Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) kızı Rukıye`yi Hazret-i Osman`a nikâhladılar. O vefat edince diğer kızı Ümmü Gülsüm`ü de ona nikahladılar. O da vefat edince “Eğer bir üçüncü kızım olaydı, onu da nikâhlardım.” buyurdular. Resulullah Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) “Benden sonra ümmetimin üstünü
Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali`dir. Onlar ile ilgili ileri geri konuşmayın ve onlar için fakat hayır söyleyiniz ki ehl-i şekâvetten olmayasınız.” buyurdular. Resulullah Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) “Kim Osman`a kötü söylerse tabi ki bana kötü söylemiştir. Osman bin Affân ümmetimin en hayâlısı ve ekremidir.” buyurmuşlardır.

Hazret-i Ömer`den sonra on iki yıl halifelik yaptı. Kur`an-ı Kerim okurken evinde şehid edildi.

İslam`ın üçüncü halifesi Hazret-i Osman-ı Zinnureyn (r.a.) devrini anlatan bu eser, Osmanlı`nın son devir büyük âlimlerinden, devlet adamı ve tarihçi Ahmed Cevdet Paşa`nın, Kısas-ı Enbiya ve Tevarîh-i Hulefa isimli eserinden kısaltılarak ve sadeleştirilerek hazırlanmıştır.

Hazret-i Osman-ı Zinnureyn r.a. PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu