Müzik Kitapları

Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar PDF indir

Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar PDF indir, e-kitap sitemizde Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Emine Anar Berksan tarafından kaleme alınan Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar kitabı 327 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar kitabını 9786051559728 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar kitap özeti, Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar pdf oku, Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar yandex, Emine Anar Berksan e-kitap pdf, Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar PDF Drive, Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar PDF Oku

Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar Kısa Özet

Kaynaklarda, Hekimbaşı Güfte Mecmuası’nın on sekizinci yüzyılın en geniş repertuvarına sahip dindışı eserleri ihtiva eden bir mecmuası olduğu açıklanmıştır.

Bu Mecmua’yı derleyen Hekimbaşı Abdülaziz Efendi 1735-1783 tarihleri içinde yaşamış, kısa ömründe yaptığı ilmî çalışmaların yanında musiki ve edebiyatla da ilgilenmiş ve bu alanda da eserler vermiştir. Abdülaziz Efendi’nin musiki ile alakalı eğitimini nereden aldığı bilinmemekle birlikte, günümüz repertuvarına gelen altı eserinden başka, Mecmua’da da bir güftesi kendisine ait olan iki bestesinin yer alması ve döneminin en geniş repertuvarını içeren bir Mecmua derlemesinden bu konuya vâkıf bir musikişinas olduğu anlaşılmaktadır. Mecmua’da Kâr, Beste, Semâîyat ve Şarkıyyât başlığı altında verilen güftelerin toplam sayısı 2738 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada Şarkıyyât bölümünde bulunan kırk farklı makamdaki dört yüz yirmi altı şarkı ele alınmıştır.

Padişah, sadrazam, şeyhülislam ve kethuda’nın dâhil olduğu, devletin zirvesinden bu yana her kesimden, her meslek grubundan, her dinden bireylerin, bestekâr ve şair olarak olduğu bu Mecmua, kültür yelpazemizin alanıni ve zenginliğini ifade eden en mühim kaynaklardan biridir.

Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu