PDF

Henry David Thoreau – Nerede ve Ne İçin Yaşadım PDF Oku indir

Henry David Thoreau – Nerede ve Ne İçin Yaşadım PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Henry David Thoreau – Nerede ve Ne İçin Yaşadım kitabını araştırdık. Ayrıca Henry David Thoreau tarafından kaleme alınan Henry David Thoreau – Nerede ve Ne İçin Yaşadım kitap özetinin yanı sıra, Henry David Thoreau – Nerede ve Ne İçin Yaşadım pdf oku, Henry David Thoreau – Nerede ve Ne İçin Yaşadım yandex, Henry David Thoreau – Nerede ve Ne İçin Yaşadım e-kitap pdf, Henry David Thoreau – Nerede ve Ne İçin Yaşadım PDF Drive, Henry David Thoreau – Nerede ve Ne İçin Yaşadım Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Henry David Thoreau – Nerede ve Ne İçin Yaşadım PDF indir Oku

İzleyen satırları, daha doğrusu büyük kısmını yazarken Concord Massachusetts’teki Walden Gölü’nün kıyısında bir ormanda, en yakın evden bir mil uzaklıkta, kendi inşa ettiğim kulübemde yaşıyor, yaşamımı yalnızca el emeğimle kazanıyordum. İki yıl, iki ay yaşadım orada. Şimdi yine konuğum uygar yaşamda. Hiç öyleymiş gibi görünmese de bana, kimilerinin “uygunsuz” diye adlandırdığı ama koşulları dikkate aldığımda, bi hayli doğal ve “uygun” bulduğum yaşam şekilimi en ince ayrıntı kısmına kadar sorgulamamış olsaydı yaşadığım kasabanın halkı, kişisel dünyamın ayrıntı kısmına boğmazdım okurları. Kasabalılardan bazıları ne yiyip ne içtiğimi, yalnızlık çekip çekmediğimi, öyle ıssız bir yerde korkup korkmadığımı sorguladı. Öbürleri kazancımın ne kadarını yardıma adadığımı, geniş aileleri olanlarsa kaç yoksul çocuğu himayeme aldığımı. Bu kitapta yanıtlamaya girişirsem bu sorulardan bazılarını, yaşam şekilim kendilerini çok da ilgilendirmeyen okurlarımdan af diliyorum bundan dolayı. Çoğu kitapta düşünceler üçüncü bireylerin dilinden aktarılır, birinci tekil kişi, “ben” dışarıda bırakılır. Sözlerin aslında “ben”e ait olduğu, birinci birinin konuştuğu gözden kaçırılır. Bu kitaptaysa “ben” dışarıda bırakılmayacak. “Birinci kişi” birincil olduğundan, kitap ötekilerden ayrılacak. Bir başkasını bu kadar iyi tanısaydım, kendimle alakalı böyle çok konuşmazdım. Ne yazık ki, tecrübelerimin kısıtlılığından bu temaya sıkışıp kaldım. Ayrıca, kendi adıma, her yazarın yalnızca başkalarının yaşamlarıyla alakalı duyumlarına değil, kendi yaşamını yalın ve içten bir biçimde anlatmasına gereksinim duyuyorum. Uzakta bir yerlerde yaşasa da, kendisiyle aynı pencereyi kullananlara göndereceği açık adresli bir posta bekliyorum.

Çünkü böyle bir yazar gerçekten yaşıyorsa, benimkinden uzakta bir yerlerde olmalı yaşadığı diyar. Bilhassa yoksul öğrencilere gönderiliyor bu kitapla yola çıkan posta. Kalan okurlara gelince, onlar da kendilerine uyan kısımlarından yararlanacak. İnanıyorum ki hiçbiri, paltoyu giyebilmek için patlatmayacaktır dikişleri! Çünkü palto en fazla kime uyarsa, en fazla onun işini görecektir. Söylemekle yükümlü olduğum şeyler sizin kadar çok ilgilendirmiyor Çinlileri veya Hawai Adaları’ndaki yerlileri. Sözlerim daha çok New England’da yaşadıkları söylenen ve şu anda bu satırları okuyan sizlerle alakalı; sizin durumunuzla, özellikle de dışarıdan görünen durumunuzla, bu kasabadaki, bu dünya çapındaki yaşam koşullarınızın nasıl olduğu ve gerçekten bu kadar kötü olmasının gerekli olup olmadığıyla, iyileştirilip iyileştirilemeyeceğiyle alakalı. Çok gezdim Concord’da, mağazalarda, işyerlerinde, tarlalarda, her yerde… Bu bölgenin sakinleri, binlerce enteresan biçimde, adeta bir şeylerin diyetini ödüyormuş gibiydi. Brahman adaylarının yeniden doğmak ve Brahman iç gücüne kavuşmak için gün boyunca dört ateşin içinde oturup çıplak gözle beşinci ateşe, güneşe baktıklarını; üç saat üç çeyrek boyunca kızgın alevlerin üzerinde baş aşağı sallandıklarını; boyunlarının burkulması sebebiyle boğazlarından midelerine sıvı dışında hiçbir şey geçemeyecek ve tekrar eski doğal şekline dönemeyecek hale gelene dek omuzlarının üzerinden göklere baktıklarını; bir ağaca zincirlenerek ömürleri boyunca orada dikili kaldıklarını; tırtıllar gibi sürünerek geniş imparatorlukları bir uçtan öbürüne arşınladıklarını; direklerin üstüne çıkarak günler boyunca tek ayakları üzerinde durduklarını işittim. Lakin bu bilinçli diyetler bile, olağanüstülık ve enteresanlık yönünden kuvvetlikle üstün gelebilir her gün tanık olduğum sahnelere. Kıyaslanacak olursa eğer komşularımın üstlendikleriyle, değersiz kalabilir Herkül’ün on iki görevi bile. Çünkü Herkül’ün yalnızca on iki görevi vardı ve on ikisini de başarınca bitti köleliği. Oysa hiç görmedim çevremdekilerin bir canavar yakalayıp öldürdüğünü ve görevlerinin bittiğini. Ayrıca, Iolaus gibi bir dostları da yok ki, Hydra denen fazla başlı canavarın başlarından birini ezdiklerinde, kızgın demirle dağlasın ezilen başın köklerini, yerine iki tane birden çıkmasın diye.

Henry David Thoreau – Nerede ve Ne İçin Yaşadım PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu