PDF İndir

Hierapolis – Pamukkale Türkçe PDF indir

Hierapolis – Pamukkale Türkçe PDF indir, e-kitap sitemizde Hierapolis – Pamukkale Türkçe kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Kolektif tarafından kaleme alınan Hierapolis – Pamukkale Türkçe kitabı 170 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Hierapolis – Pamukkale Türkçe kitabını 9786055940287 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Hierapolis – Pamukkale Türkçe kitap özeti, Hierapolis – Pamukkale Türkçe pdf oku, Hierapolis – Pamukkale Türkçe yandex, Kolektif e-kitap pdf, Hierapolis – Pamukkale Türkçe PDF Drive, Hierapolis – Pamukkale Türkçe Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Hierapolis – Pamukkale Türkçe PDF Oku

Hierapolis – Pamukkale Türkçe Kısa Özet

Hierapolis kenti ve termal suların oluşturduğu traverten havuzları, var oluşundan bu yana, içinde yaşayanları, gelip geçen gezginleri, yolcuları büyülemiştir; ana caddeden geçen yolcular kentin görkemli anıtsal çeşmelerinde soluklanmışlardır; termal suların beslediği kentin hamamları ise temizlenme, arınmanın bunun yanında şifa dağıtmıştır. Tiyatro diazomasına kazınmış satırlarda bu özelliği sebebiyle Hierapolis’e övgüler dizilmiştir:

*…Kutsal kent, altından kent, sen geniş Asya’nın en uygun topraklarına sahipsin; Nymphelerin efendisi (senin) görkemli sularınla süslü…* (çeviri, T. Ritti).

Hierapolis’in, ayrıntılı rehber bilgi, fotoğraf, çizim, harita ve planlarla tanıtımının ardından, güneyinde Laodikeia, Apollonia Salbake, Sebastapolis, Herakleia Salbake, Herakleia Hieron; güneydoğusunda Heredotos’ta ismi geçen Honaz (Kadmos) Dağı eteklerinde Kolossai; güneybatısında Aphrodisias, Attouda ve Baba Dağı yamaçlarına kurulmuş Trapezopolis; kuzeybatısında Lykos’un (Çürüksu) Menderes Nehri’ne kavuştuğu yerde kurulmuş Tripolis; kuzeydoğusunda Apollon Lairbenos Tapınağı, Beycesultan Höyüğü ve Eumeneia antik yerleşimi ile yakın etrafındaki Selçuklu ve Osmanlı Dönemi izlerini günümüze taşıyan kervansaray, cami, hamam, türbe ve sivil mimari emsallari de kitap sayfaları içinde yer bulmuştur.

Hierapolis – Pamukkale Türkçe PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu