Tarih Kitapları

Hilafetin İlgasının Arka Planı PDF indir

Hilafetin İlgasının Arka Planı PDF indir, e-kitap sitemizde Hilafetin İlgasının Arka Planı kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Mustafa Sabri Efendi tarafından kaleme alınan Hilafetin İlgasının Arka Planı kitabı 240 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Hilafetin İlgasının Arka Planı kitabını 9789755740539 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Hilafetin İlgasının Arka Planı kitap özeti, Hilafetin İlgasının Arka Planı pdf oku, Hilafetin İlgasının Arka Planı yandex, Mustafa Sabri Efendi e-kitap pdf, Hilafetin İlgasının Arka Planı PDF Drive, Hilafetin İlgasının Arka Planı Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Hilafetin İlgasının Arka Planı PDF Oku

Hilafetin İlgasının Arka Planı Kısa Özet

Şeyhülislâm Mustafa Sabri Efendi, Osmanlı’nın son zamanında yaşamış en mühim isimler içindedır. Bir ilim ve fikir adamı oluşunun bunun yanında siyasi hayata da atılmış; bu minvalde mebusluk, Darü’l Hikmet-i İslâmiye kullanıcı hesabı, Şeyhülislâmlık, sadrazam vekilliği gibi görevlerde bulunmuştur.

Osmanlı’nın sonunu gören bu ünlü isim, yeni Türk devletinin, yurdundan uzak yaşamaya mahkum ettiği isimler içinde bulunmaktadır. Nitekim Mustafa Sabri Efendi, hilafetin sona erişini yurtdışında gözlemiştir. Ona göre, Osmanlı’nın yıkılışından daha feci olan hilafetin kaldırılışıdır. İslam toplumunu birbirine bağlayan bu çok mühim halkanın kopması, tek bir ümmetin milli-devlet adacıklarına dönüşmesi demektir bunun yanı sıra.

Elinizdeki kitap, Şeyhülislâm Mustafa Sabri Efendi’nin bu öngörü içinde yaptığı hilâfet savunmasını sergiliyor. Kimi zaman sert kimi zaman hüzünlü bir üsluba bürünen bu savunma, bunun bunun yanında *resmî yakın tarih*e dair ciddi sorular da getiriyor.

Hilafetin İlgasının Arka Planı PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu