Hukuk Kitapları

Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi PDF indir

Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi PDF indir, e-kitap sitemizde Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Fidan Balcı tarafından kaleme alınan Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi kitabı 239 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi kitabını 9786053007685 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi kitap özeti, Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi pdf oku, Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi yandex, Fidan Balcı e-kitap pdf, Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi PDF Drive, Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi PDF Oku

Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi Kısa Özet

Cezanın bireyselleştirilmesi için hâkim, TCK’nın 3 ve 61. maddelerinde gösterilen hak ve nesafet kaidelerina uygun, eylemle orantılı olacak biçimde iki sınır içinde temel cezayı belirlemelidir.

Temel cezayı belirlerken dayanılan gerekçe, TCK’nın 61. maddesinin birinci fıkrasında gösterilen ölçütlere uygun, dosyada bulunan bilgi ve belgelerin isabetle değerlendirildiğini gösterir biçimde yasal ve yeterli olmalıdır. Aynı zamanda hükümde bulunan hapis cezasının seçenek yaptırımlara çevrilmesi, ertelenmesi ve takdiri indirim uygulamalarında dayanılan gerekçe ile de çelişmemesi gerekir.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi`nin 6/1, Anayasa’nın 141/3 ve 5271 sayılı CMK’nın 34, 230, 232, 289/1-g maddeleri ikaznca mahkeme kararlarının denetime olanak verecek biçimde açık, gerekçeli ve sanıkları, mağdurları, Cumhuriyet savcısını, avukatı, herkesi inandıracak biçimde olması gerekir. Yargıtay’ın yaptığı bozma nedenlerinin başında *hükmün yasal ve yeterli gerekçeyi içermemesi* gelmektedir.

Kitabımızda, hüküm kavramı, hükmün konusu, hüküm türleri, hükmün gerekçesi ve hüküm fıkrasının içereceği hususlar, bozmadan sonra hüküm kurulması, hükmün açıklanmasının geri bırakılması, temel cezanın belirlenmesi, cezanın hesaplanması, cezanın bireyselleştirilmesi; bu bağlamda, kısa süreli hapis cezasının seçenek yaptırımlara çevrilmesi, hapis cezasının ertelenmesi, takdiri indirim nedenleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca güvenlik önlemleri olan belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma, müsadere, çocuklara özgü güvenlik önlemleri, akıl hastalarına özgü güvenlik önlemleri ve tekerrüre yer verilmiştir. Ayrı bir başlık altında da suça sürüklenen çocuklar ile ilgili yapılacak işlemler ve önemle üstünde durulması gereken hususlar ele alınmıştır.

Yargıtay’da görev yaptığımız hemen hemen 17 yıl zarfında edindiğimiz bilgi birikimi ve deneyimi, vazifeye yeni başlayan meslektaşlarımız ile Cumhuriyet savcısı adayları, hakim adayları ve avukat adayları ile paylaşma isteği bu kitabı ele almamıza neden olmuştur.

Kitap, gerek Türkiye Adalet Akademisinde öğretim görevlisi olarak görev yaptığımız sırada hakim ve Cumhuriyet savcısı adaylarımızdan gelen sorular gerek meslek içi eğitim seminerlerinde uygulayıcılar tarafından bize aktarılan sorunlar dikkate alınarak ve özellikle Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararları, Ceza Genel Kurulu ile Özel Daire Kararlarından faydalanılarak hazırlanmıştır. Kitabımız tamamen uygulamaya yönelik olup, her konu başlığı altında örnek olaylara ve Yargıtay Kararlarına bolca yer verilmiştir.

Hüküm Kurma ve Cezanın Belirlenmesi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu