PDF

Hulki Cevizoğlu – İşgal Ve Direniş 1919 Ve Bugün PDF Oku indir

Hulki Cevizoğlu – İşgal Ve Direniş 1919 Ve Bugün PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Hulki Cevizoğlu – İşgal Ve Direniş 1919 Ve Bugün kitabını araştırdık. Ayrıca Hulki Cevizoglu tarafından kaleme alınan Hulki Cevizoğlu – İşgal Ve Direniş 1919 Ve Bugün kitap özetinin yanı sıra, Hulki Cevizoğlu – İşgal Ve Direniş 1919 Ve Bugün pdf oku, Hulki Cevizoğlu – İşgal Ve Direniş 1919 Ve Bugün yandex, Hulki Cevizoğlu – İşgal Ve Direniş 1919 Ve Bugün e-kitap pdf, Hulki Cevizoğlu – İşgal Ve Direniş 1919 Ve Bugün PDF Drive, Hulki Cevizoğlu – İşgal Ve Direniş 1919 Ve Bugün Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Hulki Cevizoğlu – İşgal Ve Direniş 1919 Ve Bugün PDF indir Oku

“Komutan Bey, biraz sonra Cenab-ı Allah’ın huzuruna çıkacağız. Temiz çıkalım dedik. Ola ki bir pislik bulaşmıştır, diyeçamaşırlarımızı değiştirdik. Abdest aldık. Biz buraya oynamayadeğil, düğüne (savaşa) geldik; bayrama geldik. Bugün bizim bayramımız. Onun için süslendik. Ayrılık armağanlerini taktık. Biraz-dan bayramımız var. Aman sen bize, hücumdan beş dakika önceyine haber ver…” Ali’nin bu kelimelerinden sonra büyük bir sessizlik oldu… Herkes kendi dünyasına dönmüş, dua ediyordu. Gözler yumulu, avuçlar açılmış, yalnızca dudaklar kıpırdıyordu. Saatime baktım. Ali’ye beş dakika kaldığını açıkladım. Birden bire ortalık kaynayı-verdi. Hepsi birbirlerine sarılıyor, öpüşüyor, helâlleşiyorlardı.

“Utandırmayın ha!. İyi dövüşün ha!. Gün bugündür… Anamız bizi bugün için doğurdu… Hakkınızı helâl edin…” Kısa süre sonra dişler kenetli, süngülerini takmış, tüfeklerinin dipçiklerine parmaklarını geçirircesine yapışmış bölük hücuma hazırdı. Herkes ölüme hazırdı. “Hücuuum!…” deyince adeta siperler sarsılıverdi. Hepsi, “Allah… Allah!” diye düşmanın içine bir hançer gibi daldılar. Dövüştük… Dövüştük… Dövüştük… Akşama doğru savaş durdu. Yanıma birisi geldi, “Komutanım, Üçpınarlı Ali sancağı vermiyor…” dedi. Gittim, baktım. O yüzyirmi kişiden, o gün onüç kişi sağ kalmış. Ali de şehitler içinde idi. Ama sancağı öyle bir kavramış ki parmakları kenetlenmişti. Çekeyim, dedim olmadı!. Orada, Anafartalar’da üç top çam ağacı mevcuttur. O gün şehit olanları o ağaçların arasına gömdük.

Gömülen şehitlerin en üzerine de Ali’yi sancağına sararak yatırdım… Orada, Anafartalar’da çam ağaçlarının altında nice memleket evlâdı, bu vatana kurban koç yiğitler yatıyor… Bu Anafartalar’dan, bu ruhtan bir ülke çıktı:Türkiye Cumhuriyeti!. İimdi, bu Cumhuriyet’i ve Mustafa Kemal’i yıkmak isteyenlere göreyeni tehlikeler bir “paranoya”, ruh ve düşünce hastalığı!. Anafartalar’da kahramanlaşan Mustafa Kemal, ardından Ulusal Kurtuluş Savaşı ile destanlaşmaya vardı. Bu destanın içinde hainler de var: Yüzlerine “Polyanna maskesi” takıp; ülke işgal edilirken, “Söylentilere inanmayın” diyenler!. Kendilerini “baş-rolde” görüpte, “yabancıların figüranı” olanlar… İimdi bu gerçeklere yolculuğumuz başlıyor. İİGAL BAİLIYOR… HALK SESSİZCE SEYREDİYOR.

Hulki Cevizoğlu – İşgal Ve Direniş 1919 Ve Bugün PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu