Edebiyat Kitapları

Hürmetten Hayrete PDF indir

Hürmetten Hayrete PDF indir, e-kitap sitemizde Hürmetten Hayrete kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Süleyman Ragıp Yazıcılar tarafından kaleme alınan Hürmetten Hayrete kitabı 160 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Hürmetten Hayrete kitabını 9786050610826 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Hürmetten Hayrete kitap özeti, Hürmetten Hayrete pdf oku, Hürmetten Hayrete yandex, Süleyman Ragıp Yazıcılar e-kitap pdf, Hürmetten Hayrete PDF Drive, Hürmetten Hayrete Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Hürmetten Hayrete PDF Oku

Hürmetten Hayrete Kısa Özet

Hürmetten Hayrete

Süleyman Ragıp Yazıcılar, “Baht Meselesi” ve “İnsan Mesafedir”de gördüğümüz zarif üslubu ve derinlikli anlatımı şimdi “Hürmetten Hayrete” kitabı ile sürdüriyor.

Dünyaya yeni gelmiş bir çocuğun şaşkınlığı ve hayreti ile olup bitenleri anlamaya çalışırken bizim bu çabaya olan şahitliğimiz bir anlamda edebiyat şölenine dönüşüveriyor.

Satır aralarında çoğu defa sorularımıza, anlam arayışımıza, zanlarımıza hasılı kendi hikayemize rastlıyoruz.

Yazarın dördüncü kitabı olan Hürmetten Hayrete, modern dünya çapında neyin daha kıymetli olduğunu hatırlatmakla birlikte “yaşamın bereketi hesapsızlıktadır” diyor.

Hürmetten Hayrete, günlük yaşamın sıradan akışının mana arayışında bir insan için nice değerler barındırdığını, yol bulmak isteyene ne çok işaretler verildiğini hürmet ve hayret vezninde gösteriyor.

En son önsözde bulunan şu satırlar “neden hürmet ve nasıl bir hayret” sualinin yanıtı niteliğinde:

Sözün büyüleyici tesirinin gölgesinde, aşkınlığın kapısını çalmaya, yer ve gök içindeki sıkışmışlıktan kurtulmaya çalışacağım gücüm yettiğince.

Sıradan yaşamın içinden süzülen bir çok hadise paylaşacağım sizlerle, lakin sevginin, hayretin ve hürmetin tatlı bir fon gibi satırlara eşlik ettiğini hissetmenizi de isteyeceğim, çünkü bir çok yazıda o fon hüzünlendirdi beni, coşturdu kalbimi, titretti içimi, dilerim duyduğumu siz değerli okurlarımıza de duyurmaya muvaffak olurum.

Hürmet kelimesinin gönlümdeki yeri büyüktür, kalbimde her daim yeşermesini istediğim eşsiz çiçeklerden biridir. Varlığa saygıyla, iyilikle, anlayışla yaklaştığımızda, alem adeta sırrını açıyormuş gibi gülümsüyor insana. Kainat adeta, yaratılan her varlık karşısında tevazu, edep ve incelik gösterenlere mucizeler sergilemek için hazır bekliyor. İlahi bir ölçü olarak, azıcık bir hürmete dahi sayısız lütuf bahşedileceği müjdeleniyor dört bir yanda.

Hayret kelimesi ise beni benden alıyor, gözlerimi nurla, yüreğimi sürurla dolduruyor. Şaşıyorum kendime, yaşadıklarıma, olan bitenlere, varlığa, her şeye. Acziyet ve hiçliğin eşlik ettiği, sözcüklerin durgunlaştığı ağlamaklı bir hayret kıvamıdır bu, yakayı ele verdiğımda bu hâle bayram ediyor, vecd esintisiyle geziyorum alemde. Biraz meczupluk, biraz çocukluk da diyebilirsiniz, kınayanların kınamasından azade bir hâlde, sonsuz naz ve niyaz içinde, “bulmaya, olmaya ve ermeye” çalışıyorsunuz acemice. Yoldaşınız sevgi, hüsnü zan, hüzün ve anlama çabası oluyor. Neler dile getiriyor o Eşsiz Sevgili, kulak kabartıyorsunuz sakince, neler yapıyor o her an bir tecellide olan Kudretli ve Sürpriz Dolu İlah, hayretler içinde izliyorsunuz.

Hürmet ve hayret, karamsarlıklara, anlamsızlıklara, kötülüklere ve olumsuzluklara karşı kalbimizde yeşermesi gereken eşsiz güzelliklerdendir.

Hürmet ve hayret, yaşamın amaçsızlığını söyleyenlere karşı insanı bin bir ümide ve güzelliğe taşıyan sırlı cevherlerdendir.

Hürmet ve hayret güneşi dünyaya geldiğunda gönlümüzde, bir çok karanlık kendiliğinden aydınlanacak, yaşamımız renklenecek, iç dünyamız ferahlayacak ve huzura kavuşacağız.

Hepimiz birer “ruh” taşıyoruz Allah`tan, varlığımız muammalarla iç içe geçmiş sürprizlerle dolu. Seyrediyoruz âlemi, mana avcılığı yapıyoruz son nefesimize kadar.

Allah`tan hürmet dolu bir kalp, hayret dolu bir bakış dilerim başta kendime, sonra bütün sevdiklerime, siz değerli okurlarımıza, herkese.

Hürmetin ve hayretin rehberliğinde, daha da ötelere uzanırsa adımlarımız, muhabbetullah ve marifetullahtan hissemiz bol olursa, ne mutlu bizlere.

Aşkla, aşkınlıkla, sevgiyle, manayla.

Hürmetten Hayrete PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu