Hukuk Kitapları

İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği PDF indir

İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği PDF indir, e-kitap sitemizde İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Yunus Şengöz tarafından kaleme alınan İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği kitabı 573 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği kitabını 9786053009177 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği kitap özeti, İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği pdf oku, İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği yandex, Yunus Şengöz e-kitap pdf, İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği PDF Drive, İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği PDF Oku

İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği Kısa Özet

Ekonomi ilminin gereği olarak insanlar ve Devletler tarafından kıt kaynaklar ile sınırsız ihtiyaçlar karşılanmaya çalışıldığı sürece ekonomik krizlerin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Bu ekonomik krizlerin işletmeler yönünden sonuçlarından birisi de konkordatodur.

Avrupa’da, konkordato ilk etapta bir manastırın başkanıyla manastırdaki din adamları içinde yapılan uzlaşmalar için kullanılmış iken, XI. Yüzyıldan bu yana Kilise ile Devlet’in karşılıklı ilişkilerini düzenleyen anlaşmalar için kullanılmıştır.

Ülkemizde, 09.06.1932 tarih ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’ndan önce konkordato iflâstan sonra yalnız müflisler tarafından alacaklılara teklif edilen ve taksiratlı sayılacak iflâslarda konkordato bedeli yüzde otuzdan aşağı olmamak kaydıyla alacaklıların kabulü halinde müflisin bütün borçlarına şamil olan cebrî sulh mahiyetinde bir akit olarak bilinirdi.

Bugün ise, konkordato, borçlarını, vadesi geldiği hâlde ödeyemeyen yahut vadesinde ödeyememe tehlikesi altında bulunan bir borçlunun, Asliye Ticaret Mahkemesinin, Konkordato Projesinin tasdiki ve görevlendirdiği Konkordato Komiseri yahut Konkordato Komiserleri Kurulu denetiminde, vade verilmek yahut tenzilat yapılmak suretiyle borçlarını ödeyebilmek yahut olabilecek bir iflâstan kurtulmak için alacaklılar ile yaptığı bir anlaşmadır.

Ülkemizde 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda yapılan değişikliklerle getirilen iflas erteleme müessesesinden beklenilen sonucun sağlanamaması sebebiyle alacaklılar ile borçlunun bir müzakere ardından anlaşmaları ve bu anlaşmanın mahkemece tasdikini müteakiben bir Konkordato Komiserince denetlendiği konkordato müessesesi özellikle 2018 ekonomik krizi ile güncel hale gelmiştir.

Lakin, aşağıda bilgisi verildiğı üzere, gerek yasal düzenlemelerde hukuki boşluklar bulunması, gerekse uygulamaya yönelik ayrıntılı düzenlemelerin yeterli olmaması sebebiyle beklenen sonuçların gerçekleşeceği kuşkuludur.

Konu ile alakalı basılı yayınlarda yeterince yer verilmemiş olduğundan uygulayıcılara yönelik yeterli ve gerekli açıklama ve örneklere daha fazla yer verebilmek maksadıyla bu çalışma yapılmış ve bu kitapta; icra ve iflas hukukunda konkordatonun yasal düzenlemeleri, gerekçeleri, uygulama emsallari ve yargı kararları ile Konkordato Komiserlerinin konkordato denetimi sebebiyle görev, yetki ve sorumlulukları ile uygulama emsallari açıklanmaya ve alakalı mevzuat bir arada sunulmaya çalışılmıştır.

İcra ve İflas Hukukunda Konkordato ve Konkordato Komiserliği PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu