Hukuk Kitapları

İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk PDF indir

İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk PDF indir, e-kitap sitemizde İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Cihan Yüzbaşıoğlu tarafından kaleme alınan İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk kitabı 616 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk kitabını 9789752449862 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk kitap özeti, İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk pdf oku, İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk yandex, Cihan Yüzbaşıoğlu e-kitap pdf, İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk PDF Drive, İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk PDF Oku

İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk Kısa Özet

Sağlığın öte yandan insan hakkı olarak ileri sürülebilen diğer yandan alınıp satılabilen, metalaşmış bir olgu halini almasıyla, paternalist hasta-hekim ilişkisi, hastanın hekimin faaliyetlerini sorguladığı bir ilişkiye dönüşmüştür. Böylelikle sağlık hukuku, ayrı bir hukuk dalı olarak ortaya çıkmıştır.

Sağlık hizmetlerinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda sorumluluğun tespiti ve yargılama usulü yönünden klasik idare ve idari yargılama hukuku kaideleri yetersiz kalmıştır. Mahkemeler ve uygulayıcılar, sağlık hizmetlerinin kendine özgü niteliklerini dikkate alarak farklı çözümler üretmişlerdir. Sağlık hizmetlerinin özel hukuk bireyleri veya kamu kuruluşları tarafından sunulduğu haller ile, zararın bizatihi hizmetin kendisinden yahut sağlık personelinin kusurundan kaynaklandığı hallerde, sorumluluğun tespiti yönünden farklı esaslar benimsenmiştir. Bu çalışmada, başta Danıştay olmak üzere, yüksek yargı mercilerinin kararları bütün olarak ele alınmış, sağlık hizmetlerinin kendine özgü sorumluluk rejimi ortaya konulmuştur.

Sorumluluğun esaslarının hekim ve hizmet perspektifinden, tümevarım yoluyla incelendiği bu çalışmada, sağlık hizmetlerine ilişkin uyuşmazlıklar yönünden sorumluluğunun ortaya çıkışından, zararın tazminine kadarki süreç bir bütün halinde sunulmuştur.

Ayrıca, sağlık hizmetlerinin teşkilatlanması ve sorumluluk hukuku yönünden ülkemizin model aldığı Fransız hukukunun, ulusal hukukumuzdaki tartışmalı konular ile uygulamadaki noksanlıklerin giderilmesi yönünden yol gösterici bulunacağı fikriyle, Fransız uygulaması Conseil d`Etat içtihadı ve öğreti yönüyle çalışmanın hemen hemen bütününde karşı karşıya geldirmalı olarak incelenmiştir.

Uygulama ve içtihadi hukuk yoğunluklu bu eserin, başta sağlık hizmetleri sunucuları ve hukukçular olmak üzere okuyuculara faydalı olmasını dilerim.

İdare ve Personel Yönüyle Sağlık Hizmetlerinden Kaynaklanan Sorumluluk PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu