Tarih Kitapları

İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik PDF indir

İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik PDF indir, e-kitap sitemizde İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Mehmet Ali Büyükkara tarafından kaleme alınan İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik kitabı 301 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik kitabını 9789752484252 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik kitap özeti, İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik pdf oku, İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik yandex, Mehmet Ali Büyükkara e-kitap pdf, İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik PDF Drive, İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik PDF Oku

İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik Kısa Özet

11 Eylül 2001 hadiseleri ardından bir çok Batılı siyaset ve güvenlik uzmanı, tehdit algılamalarına dair bir araya getirdikları raporlarında, İslam dünyasından gelecek olası terörist tehlikenin kaynağının İran himayesindeki Şii orijinli oluşumlar değil, el-Kaide gibi Vehhabi yapılanmalar olduğunu belirtiyorlardı. ABD’nin Arap dünyasındaki kadim müttefiki Suudi Arabistan Krallığı, Vehhabiliğin anavatanı olarak, bu yeni konjonktürde Amerikalı siyasilerin işaret ettikleri hedeflerden birisi haline geliverdi. İlkönce İran’daki Humeyni, ardından da Irak’taki Saddam rejimlerine karşı ABD’nin Ortadoğu’daki yüksek menfaatlerini korumak için kendi iç istikrarını ve ekonomik refahını tehlikeye sokma pahasına elinden gelen her türlü yardım ve desteği sağlamış olan Suudi Arabistan, nasıl böyle bir pozisyona düşmüştü? Bu duruma kralların, prenslerin ve üst düzey yöneticilerin izlemiş oldukları bilinçli bir politika ile mi gelinmişti? Yoksa, yönetime rağmen Suudi Arabistan halkının veya halk içinde belli bir sosyal-dinî damarın siyasi yönelimleri mi bu sonucu doğurmuştu? Devlet politikası yahut söz konusu yönelimlerin arkasında dinin oynadığı rol nedir? Din, Suudi Arabistan’da İslamiyet’in Vehhabi yorumu mudur? Vehhabilik yalnızca Suudi Arabistan’a özgü ve Suudilere ait bir dinî anlayış mıdır? Söz konusu olası tehdit bizzat Vehhabilikten mi kaynaklanmaktadır? Vehhabiler İslamcı mıdır? Ya da her İslamcı Vehhabi midir?

Daha da çoğaltılabilecek bu popüler soruların araştırılan yanıtlarını bulabilmek için ilk kez Suudi Arabistan Krallığı ile Vehhabilik ideolojisinin ilişki alanını bütünüyle görülmektedirmak gerekecektir. Araştırmamız, Suudi Arabistan’ın son yüzsenesindeki din-devlet ilişkilerini analiz ederek yukarıdaki sorulara yanıt bulmayı amaçlamaktadır.

İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu