Psikoloji Kitapları

İlişki İçinde Ben PDF indir

İlişki İçinde Ben PDF indir, e-kitap sitemizde İlişki İçinde Ben kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Güler Okman Fişek tarafından kaleme alınan İlişki İçinde Ben kitabı 211 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. İlişki İçinde Ben kitabını 9786053995111 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. İlişki İçinde Ben kitap özeti, İlişki İçinde Ben pdf oku, İlişki İçinde Ben yandex, Güler Okman Fişek e-kitap pdf, İlişki İçinde Ben PDF Drive, İlişki İçinde Ben Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

İlişki İçinde Ben PDF Oku

İlişki İçinde Ben Kısa Özet

Batılı psikoloji kuramlarının açık veya örtük olarak varsaydığı ve idealize ettiği özerk, bağımsız, kendine yeten birey kavramsallaştırması evrensel midir? Batı ve Doğu toplumlarındaki birey ve bireyleşme süreçleri, aile enerjikleri ne kadar benzerdir, ne kadar farklıdır? Türkiye ne kadar Batı, ne kadar Doğu toplumudur? Bütün bunlar psikoterapi pratiğimizi nasıl etkileyebilir? Bu kitap, Güler Okman Fişek’in hem bir klinik psikoloji akademisyeni hem de bir psikoterapist olarak tüm meslek yaşamı boyunca imbiklerden geçirerek bu sorular için tavsiye ettiği yanıtlardan buluşmaktedir.

Türkiye’nin ne tipik bir Batı toplumu ne de tipik bir Doğu olmadığı, özgün bir bileşim olduğu, bu bileşimin en iyi ailevi benlik gibi bir benlik katmanıyla anlaşılabileceğini anlatıyor Güler Hoca. Günümüz Türkiyesi’nde sert hiyeraraşik sosyal yapı ve aile formlarının geleneksel formlara göre daha gevşemiş olmakla birlikte, aile enerjiklerinde yakınlık/bağlılık ihtiyaçlarında o denli azalma gözlenmiyor ve bu özgün durum kısmen bireyselleşmiş ailevi benlik yapısını görülmektedirıyor. Benlik kurguları her zaman sosyo-kültürel bağlamlarında ele alınıyor.

Güler Hoca, kuramsal çatısını kurarken, Alan Roland’ın kültürlerarası psikanaliz yaklaşımından, ilişkisel psikanalizden, aile sistemleri yaklaşımından ve Türkiye toplumu üzerine aile/ benlik konularında yapılmış bir çok araştırmadan faydalanıyor. Kitabın son bölümlerinde ise bol vaka malzemesi ile desteklenmiş olarak bütün bu evrensele dayanan yerel bilginin psikoterapi pratiğimizde nasıl kullanılabileceğini gösteriyor. Bunun yanında, hangi ekolden olursa olsun, Türkiye’de psikoterapi yapma derdi olan herkesin çok şey öğrenebileceği bir kitap ortaya çıkmış oluyor.

 – Murat Paker

İlişki İçinde Ben PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu