PDF İndir

İslam Astronomi Tarihi PDF indir

İslam Astronomi Tarihi PDF indir, e-kitap sitemizde İslam Astronomi Tarihi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Ali Bakkal tarafından kaleme alınan İslam Astronomi Tarihi kitabı 592 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. İslam Astronomi Tarihi kitabını 9786059475440 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. İslam Astronomi Tarihi kitap özeti, İslam Astronomi Tarihi pdf oku, İslam Astronomi Tarihi yandex, Ali Bakkal e-kitap pdf, İslam Astronomi Tarihi PDF Drive, İslam Astronomi Tarihi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

İslam Astronomi Tarihi PDF Oku

İslam Astronomi Tarihi Kısa Özet

Kur’an’ın insanları yer ve gök üzerinde düşünmeye sevketmesi, Hz. Peygamber’in zamanının teknik bilgi ve tekniğine sahip çıkması, namaz, oruç ve hac gibi ibadet zamanlarınin astronomik olaylara bağlanması, kıble istikametinin doğru tespit edilme ihtiyacı gibi hususlar Müslümanların her türlü teknik bilgiye, özellikle astronomiye ilgisini arttırmıştır.

Müslümanların astronomiye ilgisi belli bölgelerle sınırlı değil, geneldi. Hindistan’dan Endülüs’e kadar uzayan coğrafyada kurulan bütün İslâm devletleri astronomiye sahip çıktı. Hicrî ikinci ve üçüncü yüzsenelerda yapılan tercümelerle Hind ve Yunan astronomisi bilgisine ulaşıldı. Sonraki asırlarda bu bilgiler tashih edildi, yeni teoriler geliştirildi. Daha sonra Endülüs, Sicilya ve seyyahlar yoluyla Avrupa’ya geçen bu bilgiler Rönesans’ın temelini oluşturdu. Robert St. Briffault’un dediği gibi İslâm medeniyetinin modern dünyaya en büyük armağansi bilimdir…*

Avrupalılar Müslümanlardan aldıkları bilimi geliştirip Aydınlanma çağını yaşarken, Müslümanlar Batı karşısındaki üstünlüğünü fakat 16. asrın sonuna kadar koruyabilmiş, ardından duraklamaya ve hatta bir ölçüde gerilemeye başlamıştır. Bu kitapta İslâm astronomisinin doğuş, yükseliş, düşüş ve tekrar kendine geliş çabalarının macerasıni izleyeceksiniz.

İslam Astronomi Tarihi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu