Felsefe Kitapları

İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği PDF indir

İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği PDF indir, e-kitap sitemizde İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. İbrahim Çetintaş tarafından kaleme alınan İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği kitabı 208 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği kitabını 9789758774746 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği kitap özeti, İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği pdf oku, İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği yandex, İbrahim Çetintaş e-kitap pdf, İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği PDF Drive, İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği PDF Oku

İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği Kısa Özet

Sanattan bilime, ahlaktan siyasete kadar, değerler ekseninde yaşanan somut gerçekliklerin ne olduğunu tam anlamıyla anlama, kaynağını bulma ve buradan hareketle varlığın değerleşme/değerselleşme aşamasına geçiş süreci gibi daha ziyade arka plana özgü mahiyetin tespiti ve bunların orasıyla irtibatlandırılması temel bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Meselenin bu yönünü çözüme kavuşturmadan, bireylerin değersellik adına ortaya koydukları nitelikleri tam anlamıyla izah etmek yahut değerlere güvenilir bir temel bulmak güç görünmektedir. Zira diğer ilmi alanlarda olduğu gibi, değerler hususunda da özel davranış veya olgular, genel ilke yahut kanunlara dayandığı sürece kendilerine kuvvetli, güvenilir ve sağlam birer zemin bulabilecektir. Bu sağlandığı ölçüde güncel, tekil, değişken ve hatta yerel mahiyetteki aksiyolojik (değersel) nitelikler, güvenli bir biçimde kadim, tümel, uzam ve zamana göre değişmeyen, evrensel ölçekli değersel ilkelerden beslenerek, insani varlığın manevi çehresini şekillendirme ve onu koruyabilme ehliyet ve kudretine kavuşabilecektir.

Bizim bu çalışmamızda özellikle yoğunlaştığımız, değerler ilminin iki temel öğesi olan etik ve estetik alan da bu genel kuralın dışında değildir. Tabiatıyla bunların neliği, niteliği, kökeni, aşkın olanla irtibatı ve bunun dünya âlemine yansıyan teorik ve pratik korelatları, çalışmamızın ontolojik kordinatlarını oluşturan temeller olarak öne çıkmaktadır. İşte bu doğrultuda biz, İslam kültür havzasında yaşanan, bu iki değersel niteliğin dayandığı, Kant’ın ifadesiyle maxim (ilke), kanun yahut genel ölçülerin neler olduğunu araştırarak değerlere temel teşkil eden bu alanlara daha yakında zamandan bakmaya gayret ettik.

İslam Düşüncesinde Değerler Metafiziği PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu