Müzik Kitapları

İslam Kültür Tarihinde Musiki PDF indir

İslam Kültür Tarihinde Musiki PDF indir, e-kitap sitemizde İslam Kültür Tarihinde Musiki kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Pehlül Düzenli tarafından kaleme alınan İslam Kültür Tarihinde Musiki kitabı 413 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. İslam Kültür Tarihinde Musiki kitabını 9786055996758 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. İslam Kültür Tarihinde Musiki kitap özeti, İslam Kültür Tarihinde Musiki pdf oku, İslam Kültür Tarihinde Musiki yandex, Pehlül Düzenli e-kitap pdf, İslam Kültür Tarihinde Musiki PDF Drive, İslam Kültür Tarihinde Musiki Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

İslam Kültür Tarihinde Musiki PDF Oku

İslam Kültür Tarihinde Musiki Kısa Özet

Bu eser, medeniyetlerin kimlik kartı olarak tanımlanan müzik konusunu ele almaktadır. 

Müslümanların, inancın hayata yansıyan boyutunu, ilâhî vahyin insânî kültüre dönüşümünü temsil eden sanat gibi mühim bir hususta yüzeysel tartışmalardan kurtularak, konulara daha derinlikli bakmalarını sağlamak maksadıyla hazırlanmıştır. 

Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan müzik çeşitli boyutlarıyla Kur’ân-ı Kerim ve hadislere konu olmuştur. İlâhî vahiy, insanoğlunun yaşamının vazgeçilmez parçalarından olan bu sanat ile ilgili bir düzenlemede bulunmuştur.
İslâm âlimleri alakalı âyet ve hadislerden hareketle kendi dönemlerindeki müzik icrâları ile ilgili yorumlar yapmış, eserler telif etmiş, fetvâlar vermişlerdir. Bu eser işte bu âyet, hadis, yorum ve fetvâları belirli bir tasnif içinde ele alarak incelemekte, kısa da olsa değerlendirmeler de bulunmaktadır. 

Müzik kavramı, müziğin başlangıcı, tarihi ve felsefesi, İslâm tarihindeki çeşitli uygulamaları, XX. yüzyılda müzik-İslâm üzerine yazılmış makaleler yine eserde ele alınan diğer mühim konulardandır.
Kur’ân-ı Kerim tilâvetinden, ezan, kamet, aşr-ı şerif ve dini ilâhilere kadar birden fazla hususta Müslümanları ilgilendiren müzik sanatı ile ilgili okuyucuyu bilgilendirmeyi, bu alanda teorik ve pratik çalışmalar yapmak isteyenlere bir nebze olsun yardımcı olmayı amaçlamaktadır. 

Çalışma, git gide artan İslâm medeniyetinin yeniden inşasında bir kürek harç, bir yudum su olmak; ruhları kargit gide artan, beyinleri sulandıran, insanlığı karanlıklardan karanlıklara sürükleyen teknoloji medeniyetinin dehlizlerinden ve bunalımlarından kurtulmak isteyen günümüz insanına İslâm’ın dirilten rûhunu, diri ruhlar aracılığı ile bir kez daha sunabilmeye bir vesile olabilirse amacına ulaşmış olacaktır. 

İslam Kültür Tarihinde Musiki PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu