Tarih Kitapları

İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli PDF indir

İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli PDF indir, e-kitap sitemizde İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Kolektif tarafından kaleme alınan İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli kitabı 432 sayfadan oluşup, Ciltli kapak olarak yayınlanmıştır. İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli kitabını 9786057635389 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli kitap özeti, İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli pdf oku, İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli yandex, Kolektif e-kitap pdf, İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli PDF Drive, İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli PDF Oku

İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli Kısa Özet

*Elinizde tuttuğunuz kitap mühim bir tıpkıbasım. Yüz yıl önce vuku bulan işgal senelerında İngiliz Ticaret Odası`nın İstanbul`da tuttuğu kayıt defteri. İçerisinde Ekim 1919-Haziran 1922 içindeki tutanaklar ve mühim toplantı notları var. Toplantılara katılan müşavirler tanınan kimseler. Biri Çarikov (Nikolai V. Tcharykow). Çarlık Rusya`nın İstanbul`daki son sefiri. Harp ilan edildiğinde İstanbul’u terk eden Büyükelçi Çarikov, 1917 Devrimi`nden sonra bu şehre mülteci olarak geldi. Kayıtlardan anlaşıldığına göre İngiliz Ticaret Odası’nın Rus Alt Şubesi’nin komisyonlarında bulunmuş. Mütalaalar ve kayıtlar çok enteresan. Şüphesiz ticaret için bu kozmopolit bölgede mühim bir oluşum söz konusu. Ticari, siyasi ve askeri anlamda ciddi bilgi ve belge mevcut. Göze batıyor ki burada artık çökmüş, zapt edilmiş bir memleketi, ileride sınırları yeniden düzenlenecek bir bölgeyi her anlamda düzenlemeye çalışıyorlar ve Ticaret Odası mühim bir misyon yükleniyor. Sonraki aylardaki gelişmeler ise onların hayallerinin gerçekleşmeyeceğini gösteriyor. Mustafa Kemal Paşa öncülüğündeki Milli Mücadele Hareketi aracılığıyla tüm planları sekteye uğruyor. Kurtuluş Savaşı’nın hangi zorluklarla kazanıldığını daha kolay anlamak için bu tür mühim yayınların neşri çok faydalı, tarihseverlere tavsiye ederim.*

– İlber Ortaylı

*‘İstanbul’un Fethi’ üzerine hemen hemen her dilde, kolay okunabilir olanlardan akademik eserlere uzanan uzun bir liste mevcut. Peki ya ‘İstanbul’un İşgal Yılları’ ile ilgili bu anlaşılmaz ketumiyet de ne ola? Bu tatsız dönemi, o zamanda yaşayanları ve yaşananları hep merak ettim. Öyle ya, bizler için ne denli tatsız olsa da ve hatta sarsılmış olduğumuz bu senelerı hatırlamaktan hazzetmesek de… Muradım bu dönemle alakalı çeşitli kaynakları bilmek ve okumak… Tutkunu olduğum efsane bir tarihçi var: Fernand Braudel. Kendisi tarihi tarih yapanın imparatorlar, generaller değil; insanlar, ekonomik koşullar olduğunu anlatır. İşte bu yüzden Dr. Haluk Kardaş heyecan verici ‘günlük’ ile Viyana’dan geldiğinde çok sevindim. Bu kıymetli keşfi bir işaret fişeği olarak görüyorum. Umarım ki görmezden geldiğimiz bu buruk vakti aydınlatmaya büyük katkısı olur. Dahası bu sayede yalnızca ‘tarihçilerimiz’ değil; sosyologlar, ekonomistler, edebiyatçılar ve sanatçılar da ‘İşgal Vakti’ne’ baksınlar isterim.“

– Ali Esad Göksel

Minute Book; 1887 tarihinde Birleşik Krallık’ın, İstanbul ile Balkanlar’da her iki ülke için karşılıklı *ticari* menfaatleri gözetmek maksadıyla; James William Whittall öncülüğünde bir grup iş adamı tarafından dünyanın göz bebeği İstanbul’da şirket olarak ihdas edilen, İngiltere’den sonra en eski ikinci oda unvanlı bu ticaret odasının 1919, 1920, 1921 ve 1922’ye ait toplantı kayıt tutanaklarını ihtiva ediyor. Dolayısıyla Birleşik Krallık ile yürütülen ticari ilişkilerin köklerini de ortaya  çıkarıyor.

Birleşik Krallık ile ticari ilişkimiz ne zaman başladı? Ticari menfaatler hangi nedenlerle siyasi, askerî, ekonomik ve iktisadi yaptırımlara dönüştü? Osmanlı Devleti’nin parçalanmasının ivme kazandığı ve sömürgeciliğin git gide önem kazandığı Birinci Dünya Harbi’ne doğru ilişkiler ne yönde ilerledi? Harbin sonunda yenilmiş kabul gören Osmanlı Devleti’nin toprakları gizli antlaşmalarla paylaştırılırken ne tür ticari menfaatler gözetildi? Mondros Mütarekesi’nin ardından başlayan işgal sırasında İngilizlerle ticaret ne durumdaydı?

El yazısından tıpkıbasım olarak Türkçeye çevrilen bu tutanaklarla ticari ilişkilerin gölgesinde gizli tutulan siyasi, askerî ve iktisadi planları keşfedecek; adı geçen şahısların ülkeleri adına hangi emelleri gerçekleştirmek üzere ne tür roller oynadıklarını öğrenecek; ülkemizin yakın tarihini derinlemesine etkilemiş bir dönemin iklimine kaynağından tanıklık edeceksiniz.

İstanbul’da İşgal Günleri Ciltli PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu