Tarih Kitapları

İstihbarat Savaşları PDF indir

İstihbarat Savaşları PDF indir, e-kitap sitemizde İstihbarat Savaşları kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Hüseyin Aziz Akyürek tarafından kaleme alınan İstihbarat Savaşları kitabı 432 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. İstihbarat Savaşları kitabını 9786057635174 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. İstihbarat Savaşları kitap özeti, İstihbarat Savaşları pdf oku, İstihbarat Savaşları yandex, Hüseyin Aziz Akyürek e-kitap pdf, İstihbarat Savaşları PDF Drive, İstihbarat Savaşları Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

İstihbarat Savaşları PDF Oku

İstihbarat Savaşları Kısa Özet

Elinizdeki çalışma, Birinci Dünya Savaşı’nın ikinci yarısında Osmanlı Devleti’nde Emniyet-i Umumiye Müdürü olarak görev yapan Aziz Bey’in (Hüseyin Aziz Akyürek) anıtı olarak 1932-33’te Beyrut merkezli el-Ahrar gazetesinde Arapça olarak tefrika edildi ve akabinde Suriye ve Lübnan fi Harbi’l Âlemiyye: el-İstihbarat ve’l-Casusiyye fi’d-Devleti’l-‘Usmaniyye başlığıyla kitap olarak basıldı.

İstihbarat Savaşları: Birinci Dünya Savaşı’nda Suriye ve Lübnan’da Casusluk Faaliyetleri adıyla Türkçeye kazandırdığımız bu kitap, özellikle istihbarat, casusluk ve propaganda konularında hayli zengin bir içeriğe sahip. Kitapta, Orta Doğu’daki gayrimüslim gruplardan ayrılıkçı Arap hareketleri ve örtülü çalışmalarına, Cemal Paşa’nın Suriye ve Lübnan için Fransızlarla pazarlığından Enver ve Talat Paşaların Suriye’yi bir hidivliğe dönüştürme planlarına, bölgedeki Osmanlı istihbarat yapılanması ve karşı casusluk faaliyetlerinden gizli ödeneklere, Siyonizm tehlikesi ve Nili casusluk şebekesinden bölge basınına kadar birden fazla durum ve olaya ışık tutuluyor. Bunun yanı sıra, Osmanlı kontrolündeki Arap toprakları ve daha özelde Suriye ve Lübnan’da öne çıkan tarihi şahsiyetler de mevzubahis ediliyor. Emir Şekib Arslan, Aziz Ali el-Mısrî, Şarl Debbâs, Thomas Edward Lawrence, Cevat Rifat Atilhan, İzzet el-Cündî ve Esad Şukayrî’nin bunun yanında 4. Ordu istihbarat yapılanmasındaki bazı isimler ile düşman casusları, Osmanlı Devleti’nin emniyetçisi ve istihbaratçısı olan bir şahsiyetin gözünden değerlendiriliyor.

Yayımlandığı günden bu yana geçen 87 sene içinde Arapçaya hakim tarihçiler, Türkçe aslı bulunmayan bu anıtı, önemine binaen muteber bir kaynak olarak kabullenerek çalışmalarında kullandılar. Lakin, Aziz Bey’in anıta konu olan zamanda Suriye ve Lübnan’da bulunmadığına dair kuvvetli delilleri ve bu delillerin bununla birlikte getirebileceği soruları göz ardı ettiler.

Dr. Polat Safi, anıtı gerçekte Aziz Bey’in yazıp yazmadığı sorusundan hareketle kaleme aldığı takdim yazısında, kitaba konu olan dönem, mekan ve şahısları, kitabın yayımlandığı bağlam üzerinden okuyarak metnin tarih, özellikle de istihbarat tarihi yönünden sahip olduğu önemin önemini vurguluyor, derin ve katmanlı operasyonel değerine gözleri üstüne topluyor. Aynı zamanda, Türk istihbarat ve gayrinizami harp tarihimizi halen kuruluş aşamasında nasıl etkilediğini irdeliyor.

İstihbarat Savaşları PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu