PDF

John Maynard Keynes – Para Üzerine Bir İnceleme PDF Oku indir

John Maynard Keynes – Para Üzerine Bir İnceleme PDF Oku indir, e-kitap sitemizde John Maynard Keynes – Para Üzerine Bir İnceleme kitabını araştırdık. Ayrıca John Maynard Keynes tarafından kaleme alınan John Maynard Keynes – Para Üzerine Bir İnceleme kitap özetinin yanı sıra, John Maynard Keynes – Para Üzerine Bir İnceleme pdf oku, John Maynard Keynes – Para Üzerine Bir İnceleme yandex, John Maynard Keynes – Para Üzerine Bir İnceleme e-kitap pdf, John Maynard Keynes – Para Üzerine Bir İnceleme PDF Drive, John Maynard Keynes – Para Üzerine Bir İnceleme Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

John Maynard Keynes – Para Üzerine Bir İnceleme PDF indir Oku

Bu incelemenin III. ve IV. Kitaplarında, para kuramının temel poblemlerina dair yeni bir yaklaşım aracı öneriyorum. Benim hedefim, yalnızca statik dengenin değil, fakat dengesizliğin de kişiliğistiklerini tasvir etmekte yararlı bir yöntem bulmak ve parasal sistemin bir denge konumundan diğerine geçişini yöneten dinamiğin kanunlarını keşfetmek olmuştu. Bu tartışma Salt Para Kuramı ile alakalı birinci cildin çekirdeğini oluşturur. Uygulamalı Para Kuramı ile alakalı ikinci ciltte ise, kalitatif yöntemi kantitatif ile bir araya getirmeye uğraştım ve başlıca Büyük Britanya’daki ve Birleşik Devletler’deki olguları esas alarak, tezin kapsamına giren niceliklerin büyüklüklerinin düzeniyle alakalı, yapabildiğimce iyi bir tahminde bulundum. Bu ciltte bunun yanı sıra, çağdaş bankacılığın ve para sistemlerinin göze çarpan yönlerini tasvir edip, para idaresinin metotlarıni ve hedeflerini pratik bir çerçeve içinde tartıştım. Kitabın provalarını okurken, arızalarının çok yoğun bir biçimde farkındaydım. Başka meşguliyetlerimin içinde, düşüncelerimin değişip geliştiği birkaç yılımı işgal etmişti ve sonuçta parçalar birbiriyle tamamen uyumlu değildi. Bitirdiğimde yaşanan fikirler, başladıklarımdan epeyce farklı olmuştu. Sonuç olarak bu kitapta, korkarım, zamanında sahip olduğum fikirlerden kurtulma ve şu anda yürüdüğüm yolu bulma sürecini temsil eden bayağı sağlam bir malzeme yer alıyor. Değiştirdiğim deriler hâlâ sayfalarında duruyor. Hani bir daha ekranlara gelecek olsaydım, daha iyisini ve çok daha kısasını yapabilirdim. Kendimi karmakarışık bir cangıla sokmaya zorlamışım adeta. Artık oradan çıktım, görüyorum ki çok daha dolaysız bir yol izleyebilirmişim ve bu yolculuk boyunca rahatsızlığını duyduğum birden fazla sorun ve zihin karışıklığı, kesinlikle o sırada zannettiğim ölçüde manalı değilmiş.

Bunun yanında, bitmiş bir çalışmadan ziyade bir malzeme derlemesini temsil etse de, geldiği şu etaptaki değeri sebebiyle, kitabımı dünyaya sunmak için gereğini yapacağımı bekliyorum. İkinci olarak, ayrı incelemelerin konusu olabilecek bir dizi tartışmayı, aptal gibi, hem salt ve hem uygulamalı olarak sistematik bir incelemede birleştirmeye kalktım. Bu daldan dala atlama benzeri hâllerin en mühimleri, II. Kitapta endeks sayıları ve IV. Kitapta da yatırım haddindeki dalgalanmalar üstünedir. Bilhassa II. Kitap, tezin III. ve IV. Kitaplarda işlenen temel kurama doğru ilerleyişiyle alakalı birden fazla sayfa içerir. Bazı okurların bu kısımları göz ardı etmeyi yahut sonra dönüp bakmayı tercih etmeleri olabilecekdür. Sıkıntı veren bir diğer dezavantaj da, söz konusu muhtelif başlıkları gereğince derleyip düzenlememde klavuzluk edecek emsallarin yokluğu olmuştur. Bu türden bir konuyu izah etmenin en iyi yolu, yalnızca önceki yazarların tecrübeleri aracılığıyla ağır ağır keşfedilebilir. Lakin çalışma saham dünyanın bütün üniversitelerinde ders olarak işlenmekle birlikte, fevkalade bir biçimde, çağdaş dünyanın olgusu olarak temsili parayı olgusal ve kuramsal açıdan derinlemesine ve sistemli ele alan herhangi bir dilde basılmış hiçbir inceleme yoktur. Kazandığım bu tecrübeyi, konuyu açıklamanın en iyi yolunu bulmaya çalışacağım daha ufak çaplı bir şey hazırlamakta kullanmayı ümit ediyorum. Bu kitabın başlıklarını doğru kavramanın, dünyanın refahı için muazzam bir pratik önemi olduğuna inanıyorum.

Eğer bu yönde bir katkım olabilirse, bunu çalışmamı yürüttüğüm Cambridge’teki diyalog ve tartışma atmosferine borçlu olurum. Belli temel meselelerde son derece aydınlatıcı bir ışık tutan Mr. D. H. Robertson’ın fikrî yardımı olmaksızın bu kitap asla mevcut şeklini almazdı. Kitabın nihai şekiline doğru tedrici evriminde ve hatalarından kaçınmada en büyük minnetim Cambridge King’s College’den Mr. R. F. Kahn’adır; özeninin ve keskin kavrayışının izlerinin birden fazla sayfada yer alması yanında, dizin için de kendisine şükran borçluyum. Çok çeşitli aşamalarda aldığım farklı yardımlar içinde Mr. H. D. Henderson’ınkini bilhassa belirtmem gerek. Bu çalışmanın büyük bölümü basıldığında Lord Macmillan’ın başkanı olduğu Hazine Finans ve Sanayi Komitesi’ne tayin edilmiştim. Yani II.

ciltteki pratik öneriler, Komite’ye rapor edilme zamanı geldiğinde ne olabileceklerinden ziyade Komite’nin çalışmaya başlamasından önceki hâlleriyle benim kanaatlerimi temsil eder. Bu kitabın basımını yapan Edinburgh’tan R. ve R. Clark’a, sonu gelmeyen değişikliklerin ve ilavelerin daktilosunda, korumak zorunda kaldıkları prova baskıların doğruluğu ve büyük sabırları için teşekkür borcumu belirtmem gerek.

John Maynard Keynes – Para Üzerine Bir İnceleme PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu