PDF

John Mitchinson, John Lloyd – Cahillikler Kitabı PDF Oku indir

John Mitchinson, John Lloyd – Cahillikler Kitabı PDF Oku indir, e-kitap sitemizde John Mitchinson, John Lloyd – Cahillikler Kitabı kitabını araştırdık. Ayrıca John LloydJohn Mitchinson tarafından kaleme alınan John Mitchinson, John Lloyd – Cahillikler Kitabı kitap özetinin yanı sıra, John Mitchinson, John Lloyd – Cahillikler Kitabı pdf oku, John Mitchinson, John Lloyd – Cahillikler Kitabı yandex, John Mitchinson, John Lloyd – Cahillikler Kitabı e-kitap pdf, John Mitchinson, John Lloyd – Cahillikler Kitabı PDF Drive, John Mitchinson, John Lloyd – Cahillikler Kitabı Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

John Mitchinson, John Lloyd – Cahillikler Kitabı PDF indir Oku

İnsan soyunun, evrenin nasıl işlediğini temel olarak anladığına dair bir kanı var. Sen veya ben değil tabi ki, ama bir ihtimal “bilimciler” veya “uzman kişiler”. Maalesef durum böyle değil. Thomas Edison’un (ki ampulü icat eden adam değildir) kelimeleriyle: “Herhangi bir şey ile ilgili yüzde birin milyonda biri kadar şey bilmiyoruz.” Bu kitap, çok fazla şey bilmediklerini bilen insanlar içindir. Sıradan bireylerin bilmedikleri yüzlerce şey içermektedir. Ama insanın cahilliğini yüzeysel olarak ele almakla işe başlamaz, çünkü bu durum yanıtları içeren bir şeydir. Gerçekten enteresan sorular böyle olmaz. Hayat nedir? Kimse bilmiyor. Işık nedir? Ya da aşk? Ya da kahkaha? Bu (bize okulda öğretilmeyen) o kadar iyi tutulmuş bir sırdır ki, kimsenin yerçekimi kuvvetinin ne olduğu ile ilgili en ufak bir düşüncesi yoktur. Ya da bilinç, elektrik yahut virüsler ile ilgili. Neden bir hiçlik değil de bir şeyler olduğunu bilmiyoruz; evrenin nasıl veya neden meydana geldiğinı da bilmiyoruz. Daha da kötüsü, olabileceken evrenin yüzde 96’sı kayıptır. Dünya katı değildir; boş alandan ve enerjiden meydana gelir. Lakin, kimse enerjinin ne olduğunu bilmiyor ve boşluk diye bir şeyin olmadığından şüphe etmeye başlıyorlar.

Anlamadığımız bir çok şeyden bir diğeride şu: İlginçlik nedir? İlginç bir biçimde, Romalılarda “enteresan” kelimesinin karşılığı yoktu. Şu ana kadar hiç kimse enteresanliğin gerçekte ne olduğunu başarıyla tanımlayamadı – veya bilmediğimiz şeylerin bildiğimiz şeylerden neden fazla daha enteresan olduğunu çözemedi. Biyologlar birincil dürtülerimizin yemek, cinsellik ve barınma olduğunu (bu haliyle hayvanlarınkinden bir farkı yoktur) söylerler. Biz de bizi eşsiz bir biçimde insan yapan bir dördüncü dürtü olduğunu dile getiriyoruz: Merak. Oklu kirpiler varoluşun anlamı ile ilgili endişe duymaz. Pervaneler ve karıncayiyenler geceleyin gökyüzüne bakıp parıldayan şeylerin ne olduğunu merak etmez. Ama insanlar merak eder. 1,H. Auden’in kelimeleriyle: “Davranışlarımızı açıklamak için insansı maymunlara başvuranlar, kıç delikleri ile ilgiliki bilgiyi yerde açılmış bir delikten edinecek kadar budala olan kalın kafalılardır.” İnsan beyni kendi başına evrendeki en karmaşık nesnedir. Görünür evrendeki pozitif yüklü parçacıkların kurduğundan daha fazla bağlantı kurabilir. Hiç kimse insan beyninin neden bu kadar karmaşık olduğunu veya bu enteresan bilgisayarvari güçle ne yapmamız gerektiğini bilmiyor. Bu kitapla cevabı bilinmekte: Daha fazla soru sorun. Burada o sorulardan 210 tane var.

John Mitchinson, John Lloyd – Cahillikler Kitabı PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu