PDF

Jorge Luis Borges – Alçaklığın Evrensel Tarihi PDF Oku indir

Jorge Luis Borges – Alçaklığın Evrensel Tarihi PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Jorge Luis Borges – Alçaklığın Evrensel Tarihi kitabını araştırdık. Ayrıca Jorge Luis Borges tarafından kaleme alınan Jorge Luis Borges – Alçaklığın Evrensel Tarihi kitap özetinin yanı sıra, Jorge Luis Borges – Alçaklığın Evrensel Tarihi pdf oku, Jorge Luis Borges – Alçaklığın Evrensel Tarihi yandex, Jorge Luis Borges – Alçaklığın Evrensel Tarihi e-kitap pdf, Jorge Luis Borges – Alçaklığın Evrensel Tarihi PDF Drive, Jorge Luis Borges – Alçaklığın Evrensel Tarihi Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Jorge Luis Borges – Alçaklığın Evrensel Tarihi PDF indir Oku

Bu kitabı oluşturan edebi düzyazı alıştırmaları 1933 ve 1934 senelerında yazıldı. Kaynakları da, sanırım, baştan okuduğum Stevenson ve Chesterton, Sternberg’in ilk filmleri ve herhalde Evaristo Carriego’nun biyografisi. Öykülerde kimi hilelerden yararlandım: rastgele sıralamalar, devamlılıkta ani kaymalar, bir adamın tüm yaşamını iki veya üç sahneye bölmek (görsel amaçlı, benzer bir endişe ‘Köşe Tutan’ adlı öyküyü de şekillendiriyor). Öyküler psikolojik değil, olma iddiası da taşımıyor. Cildi tamamlayan büyücülük emsallarine gelince, onların üzerinde çevirmen ve okurdan daha fazla hak iddia etmiyorum. Kimi zaman iyi okurların iyi yazarlardan bile ender olduğundan kuşkulanıyorum. Valéry tarafından Edmond Teste’e atfedilen parçaların, genelde Teste’in eşi ve dostlarınınkinden daha az takdire layık olduklarını kim inkâr edebilir ki? Açık ki, okuma, yazmadan sonra gelen bir etkinliktir. Daha alçakgönüllü, daha az sıkıntı veren, daha entelektüel bir uğraştır. Tüm olanaklarını kasten tüketen (veya tüketmeye çalışan) ve gelip kendi parodisinin sınırına dayanan üslubu, barok olarak tanımlamalıyım. Andrew Lang’in, daha 1880’lerde Pope’un Odysseia çevirisinin bir parodisini yapmaya kalkışması boşunaydı; bu yapıt, kendi kendinin parodisiydi zaten. Sözde parodici de özgün metnin ötesine geçmeyi başaramadı. ‘Barok’, tasım şekillerinden birinin adıdır; 18. yüzyıl bunu bir önceki yüzyıl mimarisi ve resminde görülen kimi taşkınlıklara uygulamıştır. Bir üslup, kendi hilelerini açık açık teşhir eder veya bi hayli fazla kullanırsa, varacağı, son aşama baroktur. Barok entelektüeldir.

Bernard Shaw da, tüm entelektüel emeğin, özü yönünden humor olduğunu belirtmiştir. Humorun böylesi, Baltasar Grâcian’ın yapıtlarında kasıtlı değildir, ama John Donne’un humoru kasıtlı veya bilinçlidir. Bu sayfaların başlığının ta kendisi, onların barok kişiliğini ortaya seriyor. Bu detaya gem vurmak, mahvetmek olurdu onları. İşte bundan dolayı şimdi yirmi yıl sonra oldukları gibi yeniden basılmalarını ve şu sözü anımsatmayı yeğliyorum: “Ne yazdımsa yazdım.” (Johanna 19 : 22)(Hz. Isa’yı yargılayan mahkemeye başkanlık eden Yahuda Valisi Pontius Pilatus’un kelimeleri. — Ed.) Öykü yazmaya cesaret edemeyen, bundan dolayı de (herhangi bir estetik açıklaması olmaksızın) başkalarının masallarını tahrif edip çarpıtarak kendisini eğlendiren ürkek bir genç adamın sorumsuzca oynadığı bir oyundur bu öyküler. Bu belirsiz alıştırmalardan sonra doğru dürüst bir öykü yazmanın zahmetine girişti bu genç adam. Büyük büyükbabalarından birinin adıyla, Francisco Bustos olarak imzaladığı, alışılmışın dışında, akıl ermeyecek ölçüde başarı kazanan ‘Köşe Tutan’ adlı öyküydü bu. Eski Buenos Aires’in kenar mahallelerindeki yaşamı anlatan bu öyküde birkaç işlenmiş sözcük kullandığım dikkati çekecektir. Kullandım, çünkü kabadayı, incelmeye özlem duyuyordu veya (ilkini geçersiz kılıyor ama, belki de gerçek neden budur) kabadayılar birer bireydir ve her zaman bizim idealimizdeki kabadayılar gibi konuşmazlar. Büyük Taşıyıcı’nın (Budacılığın Mahayana kolu kastediliyor. — Ed.

) teologları, evrenin özünün boşluk olduğuna tasvir ederler. Evrenin bu kitaptan ibaret kü çük’bir parçacığını kastettikleri ölçüde tümüyle haklılar da. Darağaçları ve korsanlar barınıyor bu kitapta. Adındaki “alçaklık” sözcüğü gökgürültüsü gibi gürlüyor, ama ses ve öfkenin ardında hiçbir şey yok. Kitap, bir görünüşten, bir imgeler yüzeyinden başka bir şey değil. Tam da bu sebepten ötürü eğlendirici olabilir. Yazarı mutsuz bir adamdı, ama öyküleri yazarak eğlendirdi kendisini; aldığı hazzın yankısı ulaşsın okura. ‘Vesaire’ bölümüne ise üç yeni parça ekledim.

Jorge Luis Borges – Alçaklığın Evrensel Tarihi PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu