PDF İndir

Katedraller Beyazken PDF indir

Katedraller Beyazken PDF indir, e-kitap sitemizde Katedraller Beyazken kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Le Corbusier tarafından kaleme alınan Katedraller Beyazken kitabı 234 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Katedraller Beyazken kitabını 9786059187022 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Katedraller Beyazken kitap özeti, Katedraller Beyazken pdf oku, Katedraller Beyazken yandex, Le Corbusier e-kitap pdf, Katedraller Beyazken PDF Drive, Katedraller Beyazken Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Katedraller Beyazken PDF Oku

Katedraller Beyazken Kısa Özet

Le Corbusier New York ile ilk kez 1934 senesinde, kentin belediye başkanından aldığı davet üzerine, boş bir yük gemisiyle yapılan bir deniz yolculuğunun sonunda tanışır. Sonra, bu kez biri kjonforlu Normandie gemisiyle olmak üzere iki yolculuk daha yapılır. En uzun gelişinde ABD’de iki ay kadar kalır. Katedraller Beyazken: Utangaçlar Ülkesine Seyahat(Quand les cathédrales étaient blanches, Voyage au pays des timides) bu uzun yolculuğun ardından yazılır ve ilk kez 1937 senesinde yayımlanır.

Kitap Le Corbusier’in bu yolculuklar sonunda bir araya gelen ABD izlenimlerini, yorumlarını, yaptığı krokileri ve aldığı notları içermekte olup, ABD’de iken yaptığı kimi konuşma ve söyleşiler veya bunların içinde bulunan kimi tema ve alıntılar da metne katılmıştır.

Alt başlığı olmasa Katedraller Beyazken başlık olarak kitabın içeriği ile ilgili tereddüt uyandıran bir ifade. Le Corbusier yazınına aşina olanlar okumadan da bunun mecazi bir anlamı olduğunu sezebilirler, ama bu mecazın bir ABD yolculuğu ardından bu ülke ile ilgili ve bu ülke üzerinden yazarın kendi ülkesine yansıyan görüşleri ile ilgili içerdiği anlamı sezmek zordur. Bu fakat sayfalar, izleniler, bireysel aktarım ve yorumlar içinde gezinmeye başladıktan sonra anlaşılacaktır.

Katedraller Beyazken’i, kendi metin akışı içinde, çapraz okumalarla bir tür *açık yapıt* olarak açımlamak, bu çapraz okumayı yazarın diğer metinleri ve yazın külliyatına yönelen bakışlarla genişletmek ve giderayak bu genişletmeyi gerek ABD ve New York gerçekliği, gerekse Ortaçağ ve katedraller ile ilhili metinleri de kapsayacak biçimde yapmak, buna zengin sinema külliyatını katmak mimar olanlar ve olmayanlar içiğn keyifli birer düşünsel macera olabilir.

Atilla Yücel

Katedraller Beyazken PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu