PDF

Kili – Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi – 26 PDF Oku indir

Kili – Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi – 26 PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Kili – Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi – 26 kitabını araştırdık. Ayrıca Ansiklopedi tarafından kaleme alınan Kili – Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi – 26 kitap özetinin yanı sıra, Kili – Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi – 26 pdf oku, Kili – Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi – 26 yandex, Kili – Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi – 26 e-kitap pdf, Kili – Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi – 26 PDF Drive, Kili – Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi – 26 Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Kili – Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi – 26 PDF indir Oku

Bugün Ukrayna Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan tarihî kale ve şehir. Romence’de Chilia (Kilya) adıyla anılır. Tuna nehrinin denize dökülürken oluşturduğu üç koldan birisi olan en kuzeydeki Kili kolunun sol kıyısında bulunmaktadır. Şehrin tarihi XII. yüzyıla kadar iner. Bizans İmparatorluğu zamanında bir ticaret merkezi olarak gelişen şehir bir süre sonra Cenevizliler’in hâkimiyeti altına girdi. Baltık denizinden Bizans’a kadar uzanan “Boğdan yolu”nun buradan geçmesi şehrin ticarî önemini arttırdı. Aydınoğlu Umur Bey, 1339-1341 senelerında Kili’ye kadar gelerek bir Ulah ordusunu mağlûp etti. Cenevizliler merkezi Kili olan Kuzey Dobruca’da da birtakım imtiyazlar elde ettiler. 1371 senesinden beri Osmanlılar’a bağlı olan Dobruca Voyvodası Ivanko (Yuan Ku, Yanko) Cenevizliler’e burada ticarethane, kilise ve konsolosluk açma hakkı tanıdı (1387). Yıldırım Bayezid’in Ankara yenilgisinin ardından şehir Eflak Beyi Mircea’nın eline geçti. Lakin bir süre sonra Eflak’tan ayrılarak Boğdan Voyvodalığı’na katıldı. Macaristan ile Polonya içinde 1412’de imzalanan gizli Lubnan (Lublin) Antlaşması’nda Boğdan Prensliği’nin iki ülke içinde paylaşılması kararlaştırıldı; Kili dahil ülkenin batı kesimi Macaristan’a, Akkirman dahil doğu kesimi de Polonya’ya ait olacaktı. Antlaşma hükümleri uygulamaya konulmadan Osmanlı birliğini tekrar sağlayan I. Mehmed (Çelebi), Lehistan (Polonya) üzerine büyük bir sefer düzenledi.

Bu sefer sırasında Dobruca kesin biçimde Osmanlı topraklarına katılırken Eflak’a da girilerek Mircea’ya Osmanlı hâkimiyeti kabul ettirildi (822/1419). Osmanlı orduları ilk defa bu sefer sırasında Boğdan topraklarına da girip Kili ve Akkirman kalelerini kuşattılarsa da alamadılar.

Kili – Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi – 26 PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu