PDF İndir

Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları PDF indir

Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları PDF indir, e-kitap sitemizde Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Aydın Sevim tarafından kaleme alınan Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları kitabı 222 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları kitabını 9786057883322 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları kitap özeti, Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları pdf oku, Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları yandex, Aydın Sevim e-kitap pdf, Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları PDF Drive, Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları PDF Oku

Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları Kısa Özet

Antik Çağ’dan başlayarak 20. yüzyılın ilk senelerına kadar uzanan tarihsel zamanda, özellikle Avrupalı ve Mağribi gezginlerin Doğu Akdeniz gözlemlerine dayanan, oryantalist bakış yönünden ziyade bilimsel yolculuklara bulunduran bu çalışmanın temel amacı geçmişte Kilikya, şimdilerde Çukurova olarak anılan toprakları bir gezginin gözüyle incelemek ve değerlendirmektir. Oryantalizm veya diğer adıyla Şarkiyatçılık; Yakın ve Uzak Doğu toplum ve kültürleri, dilleri ve halklarının incelendiği Batı kökenli ve Batı merkezli araştırma alanlarının tümüne verilen ortak addır. Doğu, Batılılar için bir kariyerdir. Bu bölgenin coğrafi konumu, uygun iklim koşulları ve doğası, Doğu Akdeniz üzerindeki korunaklı ve işlek limanları, yöre insanının enteresan zenginliği ve buna dayalı kültürel değerleri tarih boyunca yabancıların daima ilgi odağı olmuştur.

Gezi yazısı olarak algılanan çalışmalar 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar, gezgin olsun yahut olmasın, Küçük Asya ve Orta Doğu yolculuklarını anlatan, basılmış kitap veya elyazması olarak bırakmış oldukları ve yaşantılarını, detaylarını, düşlerini içeren betimleyici resimler ve metinlerdir. Gezgin sayılan bireyler içinde; sıradan yolcular, coğrafyacı, haritacı, hümanist, diplomat, kutsal toprakları ziyaret edenler, casus, doğa bilimci, rütbeli asker, denizci, doktor, rahip, kuramsal bilgi sahibi, bilirkişi, ressam, peyzaj ressamı, mimar, mühendis, arkeolog, romantik yazar, tüccar, misyoner, keşiş, bilim insanı, korsan, rehine, edebiyatçı ve serüvenci gibi entelektüel yolcular da bulunmaktadır. Yolculuk sırasında yaşadıkları ve karşı karşıya geldikları bireylerin siyasal, toplumsal, dinsel, sosyal ve gündelik yaşamlarına ait hadiseleri da anlatırlar. Bundan dolayı gezginlerin yazdığı kitaplar gittikleri yerlerin ve karşı karşıya geldikları toplumların coğrafyası, ekonomisi, demografik ve toplumsal yapısını anlatan birer kaynak niteliğindedir.

Kilikya Gezginleri ve İçel Gezi Notları PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu