Hukuk Kitapları

Kitle İletişim Kuramları PDF indir

Kitle İletişim Kuramları PDF indir, e-kitap sitemizde Kitle İletişim Kuramları kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Yasin Bulduklu tarafından kaleme alınan Kitle İletişim Kuramları kitabı 304 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Kitle İletişim Kuramları kitabını 9786051962689 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Kitle İletişim Kuramları kitap özeti, Kitle İletişim Kuramları pdf oku, Kitle İletişim Kuramları yandex, Yasin Bulduklu e-kitap pdf, Kitle İletişim Kuramları PDF Drive, Kitle İletişim Kuramları Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Kitle İletişim Kuramları PDF Oku

Kitle İletişim Kuramları Kısa Özet

Kitle iletişimi, iletişimin örgütlenmiş yahut kurumsallaşmış halini ifade etmektedir. Her çağa egemen olan farklı aracılarla sağlanan kitleye ulaşım, zaman içinde değişik şekillere evrilse de kullanılma motivasyonları genelde benzerlikler göstermektedir. Kitle iletişim araçları, bilgi, düşünce ve görüşleri çok sayıda insana iletmek için kullanılan araçları ifade etmektedir. Bu araçlar, bilgi ve haber iletmenin bunun yanında, eğlence, eğitim, reklam ve tanıtım mecrası olarak hizmet sunarlar. Başlangıçta bilgi sağlama en mühim işlevi olarak görünen kitle iletişim araçları değişen aracılar ve teknolojik koşullar sebebiyle farklı işlevleri de sunar hale gelmiştir. Bireyin toplum içi kaideleri öğrenmesinde eğitici, giderek değişen içerikleri ile eğlence aracı, mal veya hizmet pazarlaması için rekabet üstünlüğü sağlayıcı, ideolojik aktarım ve kültürün yayılması için propaganda aygıtı olarak hizmet sunmuştur ve sağlamaktadır. Farklı toplum kesimlerine aynı anda iletiyi gönderen yapısıyla hedefe aktarım işlerini bu araçlar yerine getirir.

Toplumun değişik kümelerine onları çağırmayı amacında olan biçimde seslenen kitle iletişim araçları, mekânsal olarak birbirleri ile bağlantısı olmayan bireyleri aynı içeriklerde buluşturma özelliğine sahiptir. İletişim çoğunlukla tek yönlüdür ve hedef kitlenin iletiye yanıtı dolaylıdır. Kitle iletişim araçlarına yönelik araştırmalar, 20 yüzyılın ilk yarısında başlamış; döneme egemen olan araçlar ve sosyal yapı çerçevesinde çalışmalar günümüze kadar yapılagelmiştir. Bu kitap, iletişim disiplini yönünden kitle iletişim incelemelerinı konu edinmektedir. Tarihsel olarak kitle iletişim araçlarının ortaya çıkışını sağlayan etkenlere ilişkin bilgiler verilmekte; iletişimde modeller ve kuramsal çabalar iki paradigmadan ele alınmaktadır. Liberal ve eleştirel yaklaşımlar çerçevesinde yapılan araştırmalar ve ortaya konulan kuramlar olabildiğince anlaşılır bir dille ve güncel örneklerle aktarılmaktadır.

Kitle İletişim Kuramları PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu