Çocuk Kitapları

Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu PDF indir

Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu PDF indir, e-kitap sitemizde Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Antoine de Saint-Exupery tarafından kaleme alınan Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu kitabı 144 sayfadan oluşup, Ciltli kapak olarak yayınlanmıştır. Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu kitabını 9789750736230 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu kitap özeti, Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu pdf oku, Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu yandex, Antoine de Saint-Exupery e-kitap pdf, Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu PDF Drive, Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu PDF Oku

Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu Kısa Özet

.product-desc p,li{line-height:20px!important}

Küçük Prens Kitabını Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Küçük Prens, özgün adı ile “Le Petit Prince”, Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından 6 Nisan 1943’te yayımlanan ve yayımlandığı günden bu yana dünya çapında en fazla dile çevrilen ve en fazla satın alınan kitaplardan biri olma özelliğine sahip olmuş bir eserdir. Ayrıca 10’un üzerinde Küçük Prens filmi bulunmaktadır. Birçok şarkıya ve tiyatro oyununa ilham olan kitabın içindeki çizimler de yazarın kendisine aittir. Kitap yazarın moderniteye ve 2. Dünya Savaşı’nın etkilerinin sürmekte olduğu topluma karşı bir eleştirisidir.

Yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry, 1935 senesinde bir hız rekorunu denerken, Sahra Çölü’nün ortasına düşmüştür. Bu durum yazarın kitabı yazarken kendi yaşamından ilham aldığını düşündürmektedir. Ayrıca yazar, eserini dostu Leon Werth’in çocukluğuna adamıştır. Kitabın başarısından dolayı Küçük Prens ve Antoine de Saint- Exupéry’nin resmi Fransa’da, 50 franklık banknotların üzerine basılmıştır.

Küçük Prens Kitabının Fiyatı Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Küçük Prens kitabının fiyat aralığı 3,27 TL ve özel baskılar dahil 57,85 TL içinde değişmektedir. Küçük Prens kitabının fiyatını tespit eden etkenler aşağıda listelenmiştir:

 • Yayıncının büyüklüğü
 • Kitabın amaçlandığı pazar
 • Yayın tarihi
 • Kitaplarda kullanılacak olan malzemeler
 • Yazar, illüstratör yahut yazar-ressamın şöhreti
 • Kitabın pazarlanması
 • Kitabın sayfa sayısıdır.

Küçük Prens Kitabının Yazarı Kimdir?

Küçük Prens kitabının yazarı Fransız pilot, yazar ve şair Antoine de Saint-Exupery’dir. Yazar,  29 Haziran 1900’de Fransa’nın Lyon şehrinde ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Yazar aristokrat bir aileye sahiptir ve 1904 senesinde halen dört yaşındayken babasını kaybetmiştir. Babasının kaybının ardından ailesi maddi açıdan zor günler yaşamaya başlamış, hızla yoksullaşmıştır. İlk eğitimini kültürlü bir kadın olan annesinden almıştır. Okul senelerında pek de başarılı sayılmayan yazar okulda sürekli olarak ceza alan ve ödevlerini aksatan bir çocuktur. Antoine de Saint-Exupéry’nin çocukluğundan beri en büyük hayali uçaklara binen bireylerden birisi olmaktır ve ilk kez bir uçakla tanıştığında halen 12 yaşındadır, bir pilot onu uçağına alarak uçurmuştur. Uçaklara olan tutkusu evlerinin yanındaki hava alanına gizlice girerek uçakları seyredecek kadar büyüktür. Babasının ardından kardeşlerinden François’in ölümü de yazarı ve ailesini derinden etkilemiştir. Liseyi bitirdikten sonra annesinin isteği ile denizcilik okuluna kaydolmuş olsa da burada başarılı olamayınca Ecole des Beaux-Arts’ta mimarlık fakültesine girmiştir. 21 yaşına geldiğinde de ise 1. Dünya Savaşı’nın başlaması ile eğitimini yarıda bırakmış ve orduya katılmıştır. Askerliğini Fransız Hava Kuvvetlerinde teknisyen olarak yapmıştır. Strasbourg şehrinde de pilotluk eğitimi almıştır. Savaşın ardından annesi uçmasını istemediği için Paris’e dönmüş ve ofiste kamyon satıcısı olarak çalışmaya başlamıştır. Burada yaptığı işte başarılı olamamıştır fakat yazı yazmaveya bu sürede başlamıştır.

Antoine de Saint-Exupery, yaşamı boyunca her zaman uçmak istemiştir ve pilotluk yerine başka işler yapmaktan hiçbir zaman mutlu olmamıştır. Savaş sonrası yaşadığı yaşamı kız kardeşine “Öyle yalnız bir yaşam sürüyorum ki, her zaman yollardayım… Hiçbir şey olmuyor yaşamımda. Sabah kalkıyorum, arabamla çıkıyorum, öğlen yemek yiyorum, akşam yemek yiyorum, hiçbir şey düşünmüyorum. Üzücü bir durum… Evlenmek ve ufak Antoine’ların etrafımda fır döndüğü bir evde yaşamak istiyorum.” kelimeleriyle anlatmıştır.  1922 senesinde akrabalarının gerçekleştirdiği bir yemekte Louise de Vilmorin ile tanışan yazar, nişanlanır, fakat bir süre sonra bu nişan bozulmuştur. 1926 senesinde ise yaşamında çiçeği burnunda bir dönem başlamıştır. Toulouse-Dakar Hava Yolları pilotlarından biri olarak vazifeye başlayan Antoine de Saint-Exupery,  posta servisi yapmıştır ve en büyük tutkusuna yani pilotluğa geri dönmüştür.

Antoine de Saint-Exupery, 1928’de ilk öyküsünü, 1929’da ise ilk kitabı “Güney Postası“nı yayımlamıştır. Bu kitabında ilk uçuş tecrübelerini, Fransa ve Kuzey Afrika içinde gerçekleştirdiği posta uçuşlarını ve ticari havacılığın başlangıç hikayelerini anlatmıştır. Nişanlandığı fakat ardından ayrıldığı Louise de Vilmorin ise “Güney Postası” kitabında okuyucunun karşısına Geneviéve adı ile çıkmaktadır.

Saint-Exupéry, 1927 senesinde Cape Juby’de keşif pilotu olarak görev yapmaya başlamıştır. Görevi bölgede kaybolan uçakları aramaktır. Bu görevi aracılığıyla yazar çöllerde tek başına uzun vakitler geçirme fırsatı yakalamıştır. Arjantin Postası’nda hava postacılığı yapmaya başladığında ise yıl 1929’dur. Saint-Exupéry, görev yaptığı Allience Française grubuyla birlikte konferans düzenlemek için Buenos Aires’e gitmiş, tertip edilen bir resepsiyonda, gazeteci olan Enrique Gomez Carrillo’ın dul eşi Consuelo Suncín de Gómez Carrillo ile tanışmıştır. Tanıştığı kadın şiirler, öyküler yazan, resim ve heykel yaparak sanatın tüm dallarıyla ilgilenen çekici bir kadındır. Bu kadından bi hayli fazla etkilenen Saint-Exupéry, 1931 senesinde Consuelo Suncín de Gómez Carrillo ile evlenmiştir.

Saint-Exupéry, Gece Uçuşu” isimli kitabını 1931 senesinde yayımlamıştır. Kitapta gece uçuşları sırasında yaşadığı korkuları, Arjantin’deki yaşantısını, bir pilotun heyecan patlamalarını ve maceralarını anlatmıştır. Kitabının önsözünü yazan kişi ise Andre Gide’dir ve bu kitap Femina Ödülü’nü elde etmiştir. Kitap 1933 senesinde aynı isimle sinemaveya çevirilmiştir.

Yazar Saint-Exupéry’nin eşi Consuelo ile içindeki ilişki tutkulu fakat kavgalarla doludur. Bu tartışmaların nedenlerinden biri Saint-Exupéry’nin sadakatsizliğidir. İlişkisi ile ilgili “Bir süreliğine kocalığa ara verip tatile çıkmak istiyorum” kelimeleri durumu anlatır niteliktedir.

Caudron Simoun C630 model bir uçak alan Saint-Exupéry, 1935 senesinde Paris-Saygon içindeki uçuş rekorunu kırmak istemektedir ve gerçekleştirdiği ilk denemesinde yardımcısı ile birlikte çöle düşmüş, üç gün boyunca çölde kaldıktan sonra bir bedevinin onları bulmasıyla kurtulmuşlardır. Bu durum onu uçuş tutkusundan koparamamıştır ve yaptığı gazetecilik sebebiyle New York uçuşunu bahane ederek okyanusu geçmeye çalışmış, geçirdiği kaza neticesinde da günlerce komada kalmıştır.

Antoine de Saint-Exupery, 2. Dünya Savaşı başladığında 39 yaşındadır, düzensiz beslenmesi ve aşırı alkol tüketmesi sebebiyle sağlığı bozulmuş durumdadır. İşgal ardından Fransa’nın yenilmesiyle ülkesini terk ederek New York’a yerleşen Saint-Exupery, 1939’da “İnsanların Dünyası”  isimli kitabını yazmıştır. Kitap, National Book Award ödülüne layık görülmüştür. 1942 senesinde da “Savaş Pilotu” isimli kitabını yayımlamıştır. Dünyada en fazla dile çevrilen ve en fazla okunan kitaplardan birisi olan “Küçük Prens” isimli eserini de Amerika’da yaşadığı zamanda kaleme almıştır. 1942 senesinde ABD ordusuna katılan Antoine de Saint-Exupery yüzbaşı rütbesine getirilmiştir. 

Antoine de Saint-Exupery, ülkesinin işgal altında olmasına çok üzülmüş, bu durum karşısında sessiz kalamayarak yüzbaşı rütbesi ile Kuzey Afrika’ya gitmiştir. Buradaki görevi Alman ordularının hareketini havadan izlemektir. 31 Temmuz 1944’te görev esnasında uçağı vurulan ve Marsilya açıklarında denize düşen yazar, halen 44 yaşında iken hayata veda etmiştir.

Küçük Prens Kitabının Sayfa Sayısı Kaçtır?

Küçük Prens kitabı 112 sayfadan buluşmaktedir. Yayınevine ve özel baskısına göre sayfa sayısında değişiklikler olabilmektedir.

Küçük Prens Kitabının Türü Nedir?

Küçük Prens kitabının türü kurgudur.

Küçük Prens Kitabının Konusu Nedir?

Küçük Prens kitabında bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası ele alınmaktadır. Eser toplamda yirmi yedi bölümden buluşmaktedir. Hikaye Sahra Çölü’ne düşen bir pilotun Küçük Prens ile karşılaşması ile başlamaktadır. Küçük Prens bu karşılaşmada yazara yaşadığı yeri ve yaşadığı maceraları ifade etmektedir. Küçük Prens, K O, B612 Asteroidinde tek başına yaşayan ve Gezegeninde çok sevdiği güle özenle bakan bir prenstir. Başka gezegenlere de gülüne nasıl daha faydalı olabileceğinin yollarını araştırmak istediği için gitmiştir. Gezdiği bu gezegenlerden sonuncusu Dünyadır. Kitap içinde Küçük Prens’in yurdundan ayrılarak altı ayrı gezegene yaptığı seyahatleri anlattığı bölümlerde bazı yetişkinlerin kalıplaşan yaşam şekillerinin eleştirisi yapılmıştır. Yapılan eleştirilerin bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Kralın gezegeni: Otorite tutkusu
 • Sanatçının gezegeni: Kendini beğenmişlik ve sanatçının toplumla yitirmiş olduğu iletişimsizliği,
 • Sarhoşun gezegeni: Umutsuzluk ve buna dayanan unutma isteği, İş adamının yaşadığı gezegen: Amaçsız sahip olma tutkusu,
 • Fenercinin gezegeni: Anlamsız ve sorgulamaksızın yerine getirilen görev duygusunu
 • Coğrafyacının yaşadığı gezegen: Bilimi kimin için yaptığını unutan bilim adamını ve bilim anlayışının eleştirisidir.

Küçük Prens kelimelerinden kitabın konusunu anlamak olabilecekdür. Küçük Prens’in alıntılarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • “İnsan susuzluktan ölecek olsa bile bir dostu olması içini serinletiyor.”
 • “Gece yıldızlara bakarsın. Benim ülkem o kadar ufak ki nerede olduğunu göremezsin bakınca. Ama böylesi daha iyi. Yıldızım herhangi bir yıldız olacak senin için. Böylelikle bütün yıldızları gözlemeyi seveceksin. Hepsi dostun olacak.”
 • “Yalnız evcilleştirdiğin şeyleri tanıyabilirsin,” dedi tilki, “bireylerin tanımaya ayıracak zamanları yok artık. Aldıklarını hazır alıyorlar dükkanlardan. Ama dost satan dükkanlar olmadığı için dostsuz kalıyorlar. Dost istiyorsan beni evcilleştir işte…” “Evcilleştirmek için ne yapmalıyım?” “Çok sabırlı olmalısın. Önce benden biraz ötede çimenlerin içinde oturacaksın. Şöyle. Ben seni göz ucuyla süzeceğim, sen ağzını açmayacaksın. Çünkü sözcükler, yanlış anlama kaynağıdır. Her gün biraz daha yakınımda oturursun…”
 •  “Biliyor musun, insan üzgün olunca günbatımının tadına daha iyi varıyor.”
 • “Sevdiğiniz çiçek milyonlarca yıldızdan yalnız birinde bile bulunsa yıldızlara bakmak mutluluğumuz için yeterli gelmektedir. “Çiçeğim işte şunlardan birinde,” deriz kendi kendimize.”
 • “Küçük Prens yine konuşmaya başladı: “İnsanlar nerede? Çölde biraz yalnızlık duyuyor kişi…” “İnsanların içinde da yalnızlık duyulur,” dedi yılan.”dır.

Küçük Prens Ana Karakterleri Kimlerdir?

Küçük Prens kitabındaki karakterler aşağıda listelenmiştir.

 • Küçük Prens: Kitaba adını veren karakterdir ve gezegeninde yalnız başına yaşayan, bir çiçeği olan ve çeşitli gezegenleri dolaşan biri olma özelliğini taşır.
 • Pilot: Uçağı bozulduğu için çöle iniş yapmak zorunda kalan ve çölde Küçük Prens ile karşılaşan karakterdir.
 • Satıcı: İnsanların su içerken zaman kaybetmesin diye susatmayan haplar satan kahramandır.
 • Kral: Gezegeninde yalnız başına yaşayan ve her şeye hükmettiğini sanan bir karakterdir.
 • Kendini Beğenmiş Adam: Kendini beğenmiş bir insan olduğu için bu isimle anılan ve Küçük Prens’in gezegenleri gezdiği sırada tanıştığı bir karakterdir.
 • Sarhoş: Utancını unutmak için içki içen bir karakterdir.
 • İş Adamı: Bu karakter de sürekli olarak hesap yapan, işini çok önemseyen ve senelerdır yaptığı hesabın başından ayrılmamış bir karakterdir.
 • Bekçi: Sokak lambalarını gece-gündüz durumuna göre yakıp söndürme görevini üstlenen kişidir.
 • Kaşif: Masa başından kaşiflerin edindikleri bilgileri not eden bir kahramandır.
 • Demiryolu Makasçısı: Trenlerin gideceği yönü ayarlayan bir kahramandır.
 • Satıcı: İnsanlara zaman kazanmaları için susuzluk giderici haplar satan kahramanımızdır.
 • Diğer Canlılar: Üç Taç Yapraklı Çiçek, Yılan, Gül, Tilki ve Baobab Ağacıdır.

Küçük Prens Kitabı Kimler için Uygundur?

Küçük Prens kitabı, fiziksel bakımdan sayfa rakamının azlığı ve çizimleri; içerik yönünden bir çocuğun öyküsünün anlatması ile çocuk kitabı gibi gözükse de her yaştan okur tarafından bi hayli beğeni alan bir kitaptır. Kültür yönünden da verdiği mesajların evrenselliği ile her ülkenin okuyucusuna hitap etmektedir.Küçük Prens kitabını okuyabilecek yaş grupları aşağıda listelenmiştir.

 • 15-20 yaş arası
 • 20-30 yaş arası
 • 30-40 yaş arası
 • 40-50 yaş arası
 • 50-60 yaş arası
 • 60-70 yaş arasıdır.

Küçük Prens Kitapları Kişisel Gelişime Nasıl Katkı Sağlar?

Küçük Prens kitabı, verdiği mesajların evrenselliği ve derinliği ile her yaştan okuyucunun farklı anlamlar çıkarmasını sağlayan bir kitaptır. Çocuklara macera duygusu aşılamakta ve sevgiyi öğretmekte; daha ileri yaşlardaki insanlara ise mülkiyet kavramı ve aidiyet gibi konular üzerinde düşünme olanağı sağlamaktadır. Küçük Prens kitabının kişisel gelişime katkıları aşağıda listelenmiştir.

 • Küçük Prens kitabı hafızayı kuvvetlendirir.
 • Küçük Prens kitabı hayal gücünün gelişmesine katkı sağlar.
 • Küçük Prens kitabı yaşanan maceralar okurların empati kurma kabiliyetini geliştirir.
 • Küçük Prens kitabı analitik düşünme kabiliyetini geliştirir

Küçük Prens Kitabı için Kapak Fotoğrafı Nasıl Çizilir?

Bilgilenme ve kültürel gelişme aracı olan kitap, günümüz iletişim ve bilgi çağında hem görsel hem içerik alanı içinde sayfa düzeni, kapak tasarımı ile bir sanat yapıtı ve yazar ile okur içinde ilk iletişimi sağlayan kaynaktır. Kitap kapağı, içindeki mesajı görsel iletişim yoluyla hedef kitleye duyurma işlevini, estetik nitelikleriyle birlikte, resim ve yazıyı birbirini tamamlayan bir düzenleme içinde önem arz etmektedir. Kitap kapağı, yazar ile okur içindeki mühim bir köprüdür. Kapak fotoğrafları bunun yanı sıra içerikteki şakayi, konunun anlamını ve dinamizmini görsel açıdan güzel bir görünüm içinde yansıtmalıdır. Çünkü kitap tüketiciye yani okura sunulmak üzere, kapağıyla paketlenmiş bir nesne durumundadır. Kitap kapağı ile kendisinin reklamını yapar ve kitap ile okuyucunun içinde bağ kurmasını sağlar.

İllüstrasyon, grafik tasarım içinde mühim bir yere sahiptir. İllüstrasyon bilgiyi arada bir tasvir etmek, arada bir yorumlamak arada bir de belgelemek için kullanılmaktadır. Kitap kapağı illüstrasyonları yayın illüstrasyonlarına girer. Yayın illüstrasyonları; gazete, dergi, kitap ve ansiklopedilerdeki makale, haber, öykü, roman, şiir ve açıklamalara eşlik eder. Yayın sektöründe çalışan bir illüstratör, üzerinde çalışacağı metnin içeriği ile ilgili bilgi ve görüş sahibi olmalı, metindeki mesaj ve duyguyu resim diline aktarabilmelidir. Yayın illüstrasyonu içinde en rahat ve esnek çalışabilecek alan çocuk öykü kitaplarıdır. İllüstratör, metne estetik ve fantastik destek vermek için kendi yorumunu katabilir. ( T.C. Milli Eğitim Bakanlığı)  1984 kitabı için kapak fotoğrafının çizilme aşamaları aşağıda listelenmiştir.

 • Eskiz hazırlama: Eskiz hazırlamak kitap kapak fotoğrafı için ön çalışma aşamasıdır.
 • Kapakta kullanılacak resmin konusuna karar verilir.
 • Görsellerin yüzey üzerinde kullanılacak alan belirlenir.
 • Görseller okuyucu kitlesine göre belirlenir.
 • Görsellerin kitabın içeriği ile uygun olması kontrol edilir.
 • Boyama teknikleri ile çalışma sonlandırılır.

Küçük Prens Kitabı için Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Küçük Prens kitabı için kullanılan malzemeler ve bu malzemeler kullanılırken önemle üstünde durulması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Bir cilt, birbirine bağlı yaprak kümesidir. Her kitap bir cilttir ve ciltlere bölünmektedir.
 • Cildi sağlam, dayanıklı olmalı ve sayfalar dağılmamalıdır.
 • Sayfaları kalın, temizlenebilir, kullanışlı olmalıdır.
 • Kapak fotoğrafları kitabın konusuyla alakalı, canlı ve çekici olmalıdır.
 • Kitabın kâğıdı olabildiğince sağlam ve en az ikinci hamurdan olmalıdır. Mat renkli kâğıda öncelik verilmelidir.

Küçük Prens Kitabını Türkçeye Kimler Çevirmiştir?

Küçük Prens kitabını Türkçeye çeviren birden fazla isim mevcuttur. Bu isimler içinde Türk edebiyatının tanınan isimlerine rastlamak da olabilecekdür. Kitabı Türk diline kazandıran birkaç isim aşağıda listelenmiştir.

 • Selim İleri
 • Azra Erhat
 • Tomris Uyar
 • Cemal Süreya
 • Nihal Yeğinobalı
 • Sumru Ağıryürüyen
 • Fatih Erdoğan’dır.

Küçük Prens Benzeri Roman Türündeki Diğer Eserler Nelerdir?

Küçük Prens benzeri kitaplar aşağıda listelenmiştir.

 • Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
 • Ay’a Yolculuk
 • Seksen Günde Dünya Gezisi
 • Charlie’nin Çikolata Fabrikası
 • Kutup Yıldızı
 • Zamanın Efendisi Hugo Cabret ve Buluşu
 • Değirmenler Vadisi
 • Kırlangıç Zamanı
 • Ağacın Hafızası
 • Gemici Dedem
 • Flamingo Günlüğü
 • Alice Harikalar Diyarında
 • Ben Bir Gürgen Dalıyım
 • Oz Büyücüsü
 • Mutlu Prens
 • Pinokyo
 • Tom Sawyer
 • Küçük Kara Balık
 • Buz Ejderhası
 • Yalancılar Ülkesi
 • Savaşı Bitiren Sinek

Antoine de Saint-Exupery Benzeri Diğer Yazarlar Kimlerdir?

Antoine de Saint-Exupéry benzeri diğer yazarlar aşağıda listelenmiştir.

 • Jules Verne
 • Roald Dahl
 • Brian Selznick
 • Roberto Piumini
 • Ahmet Büke
 • Tina Valles
 • Sevim Ak
 • Koray Avcı Çakman
 • Lewis Carroll
 • L. Frank Baum
 • Oscar Wilde
 • James Matthew Barrie
 • Carlo Collodi
 • Mark Twain
 • Samed Behrengi
 • Gianni Rodari

Küçük Prens – Özel Baskı Turuncu PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu